Relacje

Ponad 50.000 złotych czeka na zwycięzców w tegorocznych rozgrywkach WiK Pol Tour 2006. Oprócz każdorazowej puli nagród w turniejach na najlepszego zawodnika w końcowej klasyfikacji czekają dwa dodatkowe bonusy: pokrycie kosztów startu we wszystkich przyszłorocznych zawodach z cyklu Euro Tour (ok. 15.000 zł) oraz finansowa nagroda w wysokości 10.000 zł. Tradycyjnie już głównym sponsorem jest firma WiK z Kostkowic oraz MAK Marketing z Kielc. W nowym sezonie udało się pozyskać kolejnych sponsorów, którzy wspomogą sport bilardowy. Firma „Brześć” producent wyrobów cukierniczych oraz „Contact O/K” z Kielc producent urządzeń telekomunikacyjnych. Dzięki nim oraz bardzo dobrym warunkom do gry i profesjonalnej obsłudze zawody te podnoszą swój prestiż i są bardzo wysoko oceniane przez gości i uczestników.

      Tegoroczny sezon otworzyły zawody w nowiutkim klubie MARIO BILARD CLUB w Mikołowie. Posiadający 19 stołów do poola i dwa stoły do snookera oraz bardzo dużo miejsca dla zawodników i gości klub bez problemu przyjął blisko 120 zawodników z całego kraju. Już sam widok tylu stołów wzbudził podziw i zadowolenie wszystkich uczestników zawodów. Trzeba przyznać, że pomysły i praca włożona w ten lokal przyniosły spodziewane efekty. Sami uczestnicy nie mieli więc żadnych powodów do narzekań. Również nowy system sportowy, który daje awans do kolejne rundy z fazy grupowej 3 zawodnikom w zdecydowanej większości został przyjęty z zadowoleniem. Tak więc w obecności burmistrza miasta Mikołów i jego zastępcy oraz prezesa Związku i szefa klubu o godzinie 11.00 na 19 stołach rozpoczęto tegoroczny sezon sportowy jednoczesnym rozbiciem.

      Toczone przez 8 godzin pojedynki grupowe nie przyniosły dużych niespodzianek i wszyscy faworyci bez większych problemów awansowali do kolejnej rundy. Trzeba jednak dodać, że bardzo wiele pojedynków kończyło się wynikiem 4-3 co świadczyło o bardzo wyrównanym poziomie spotkań. Kolejne mecze, pierwsze w fazie pucharowej, zaplanowano już na niedzielę na godzinę 9.00. W pierwszej rundzie do walki stanęli zawodnicy, którzy uzyskali awans z fazy grupowej. Już na tym etapie warto zwrócić uwagę na kilka spotkań. Najpierw Mariusz Skoneczny (czterokrotny medalista mistrzostw Europy juniorów) uległ Robertowi Pasternakowi 5-6. O wielkim szczęściu mógł mówić Wojciech Trajdos, które przegrywał z Bartłomiejem Wiatrowskim 3-5 by ostatecznie zwyciężyć 6-5. Jak jednak nie zakończył tego spotkania wcześniej Bartek sam chyba nie wie. Kilka razy nie wbił bowiem banalnych wręcz bil czarnych, które mogły mu dać awans do kolejnej rundy. Niespodziankę sprawił również Michał Kaczkowski, który 6-5 pokonał pierwszoligowego doświadczonego zawodnika z Lubina Wojciecha Samborskiego.

W kolejnej rundzie do 24 zawodników dołączyła grupa 8 najlepszych z rankingu Polski, którzy bez gier grupowych mają zapewniony awans do najlepszej 32 zawodów. Nie wszystkim rozstawionym wyszło to jednak na dobre. Już w po pierwszym meczu z zawodami pożegnali się bowiem Mateusz Śniegocki i Robert Zachar. Pozostała szóstka czołowych bilardzistów awansowała do najlepszej 16-stki zawodów a największe problemy z nich miał Mariusz Roter, który po ponad 70 minutach gry zwycięsko wyszedł z walki z Michałem Czarneckim pokonując go 6-5. W meczach, którego stawką był awans do ćwierćfinału na największą uwagę zasługuje pojedynek Ewald-Wisz. Zakończył się on zwycięstwem Adama 6-5 ale w spotkaniu tym zawodnicy prawie za każdym razem kończyli partię z „kija” lub podejścia. O godzinie 13.00 rozpoczęły się mecze ćwierćfinałowe.

      Jako pierwszy awans do najlepszej czwórki zawodów wywalczył Wojciech Trajdos, który 6-0 pokonał lidera rankingu Tomasza Kapłana. Do półfinałów awans uzyskało następnie dwóch zawodników Contactu Kielce. Mariusz Roter pokonując Huberta Łopotko 6-4 oraz Karol Skowerski, który zwycięsko wyszedł z walki z Adamem Ewaldem 6-2. Ostatnim, który przedarł się do strefy medalowej był „czarny koń” turnieju Mariusz Grech z DSB Zagłebie Baribal Lubin, który 6-4 pokonał zawodnika Lipińśki Dachy Tomaszów Maz. Adama Skonecznego. Pierwszy półfinał Trajdos-Grech po kilkunastu minutach rozstrzygnął na swą korzyść zawodnik z Sopotu zwyciężając 7-2. W drugim bratobójczym pojedynku dwóch zawodników Contactu Lepszy okazał się Roter pokonując Skowerskiego takim samym wynikiem 7-2.

Finał, który obserwowała bardzo licznie zgromadzona publiczność bardzo dobrze rozpoczął Mariusz, który po dwóch partiach „z kija”. wyszedł na prowadzenie 2-0 Kolejny punkt po błędzie na ostatniej bili zdobywa Wojtek i jest 2-1. Kolejna partia znów dla Wojtka i mamy remis 2-2. Następne dwie partie ponownie na swe konto zapisuje zawodnik Contactu i wynik brzmi 4-3. W ósmej partii Mariusz wbija „przed czasem” ósemką i znów mamy remis 4-4. Po dwóch kolejnych partiach ponownie remis 5-5. Jedenasta partia dla Mariusza i on wychodzi na prowadzenie 6-5. W 12 odsłonie Mariusz wbija wszystkie swoje bile i od zwycięstwa dzieli go wbicie bili nr 8. Myli się jednak co bezlitośnie wykorzystuje jego przeciwnik doprowadzając do remisu. Ostatnia finałowa 13 partia dosyć szczęśliwie skończona ponownie przez zawodnika z Sopotu daje mu 7 punkt i zwycięstwo w zawodach.

      Wojtek Trajdos otrzymuje więc żółtą koszulkę lidera rankingu WiK Pol Tour 2006 i przed nim teraz zadanie obrony pozycji lidera. Kolejny sprawdzian już za miesiąc w Kielcach gdzie odbędą się drugie tegoroczne zawody z cyklu WiK Pol Tour 2006.
Gratulujemy zwycięzcy i już z niecierpliwością czekamy na kolejne zmagania przy zielonym suknie.

      Ogromne podziękowanie składamy właścicielowi klubu, menedżerowi Mariuszowi Roterowi i całej obsłudze baru za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zawodów. Dziękujemy sponsorom firmie WiK i MAK Marketing oraz CONTACT O/K i BRZEŚĆ za pomoc finansową. Mamy również nadzieję, że w największym klubie bilardowym w Polsce MARIO BILARD CLUB w Mikołowie spotkamy się ponownie za rok.

Wyniki końcowe
 

1. Wojciech Trajdos Trefl Sopot
2. Mariusz Trajdos Contact Kielce
3. Karol Skowerski Contact Kielce
Mariusz Grech DSB Zagłębie Baribal Lubin
5. Adam Ewald Trefl Sopot
Adam Skoneczny Lipiński Dachy Tomaszów Maz.
Hubert Łopotko Trefl Sopot
Tomasz Kapłan Ósemka Rzeszów

Nowo otwarte Kieleckie Centrum Bilardowe było gospodarzem drugich tegorocznych zawodów z cyklu WiK Pol Tour 2006. Do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba 123 uczestników reprezentująca prawie wszystkie krajowe zespoły. Dużą grupę stanowili również zawodnicy gospodarzy, których aż 24 stanęło do walki w tych zawodach.

      Uczestnicy, oprócz ośmiu nowych stołów znajdujących się w sali KCB, mieli do dyspozycji 3 stoły udostępnione przez klub Focus prowadzony przez znanego kieleckiego zawodnika Michała Turkowskiego. Mecze grupowe zakończyły się w niedzielę ok. godz. 15.00 i nie przyniosły większych niespodzianek, a wszyscy rozstawieni zawodnicy bez większych problemów uzyskali awans do kolejnej rundy zawodów. Prawdziwe emocje rozpoczęły się w rundzie pucharowej. Do najlepszych pojedynków pierwszej rundy zaliczyć należy spotkania Mieszka Fortuńskiego, który w 10 minut 7-1 pokonał Bartosza Bielca oraz Marcina Kubalskiego, który nie dał szans Bartłomiejowi Wiatrowskiemu zwyciężając 7-0. O dużym szczęściu może mówić natomiast Michał Turkowski, który 7-6 pokonał Izabelę Łącką. Bardzo dobrze zagrał również Paweł Błachowski, który 7-4 pokonał drugi „kij” Izraela Drora Dobronskyego. W kolejnej rundzie do 24 zawodników, którzy walczyli w grupach i pierwszej rundzie pucharowej, dołączyło pierwszych ośmiu zawodników z rankingu Polski.

Ta runda również przyniosła wiele emocji. O dużym szczęściu mógł mówić lider rankingu 2006 Wojtek Trajdos, który 7-6 wygrał z Adamem Skonecznym. Również Adam Ewald 7-6 wygrał z nowym nabytkiem drużyny WiK Hades Poznań Pawłem Błachowskim. A w obu przypadkach to zawodnicy, którzy przegrali swe pojedynki, mieli więcej szans na ostateczne zwycięstwo. Stawką kolejnej rundy był już awans do najlepszej ósemki zawodów. Z rozstawionej grupy zawodników tylko Ewald i Trajdos musieli pożegnać się z zawodami, a o dużym szczęściu mogli mówić Łopotko i Babica, którzy swe mecze wygrali 7-6. Ćwierćfinałowe pary tworzyli więc Kapłan – RoterBabica – ŚniegockiSkowerski – Kogut i Łopotko – Skoneczny. Mecze te zgromadziły dużą grupę miejscowych kibiców, którzy dopingowali szczególnie trójce zawodników gospodarzy. Pierwszym, który uzyskał awans do półfinału był Mariusz Roter. Po bardzo dobrym meczu pokonał on Tomasza Kapłana 7-5. Drugim zawodnikiem mogącym cieszyć się z awansu do najlepszej czwórki zawodów był kolega klubowy Mariusza Karol Skowerski, który w takim samym stosunku pokonał „czarnego konia” zawodów Piotra Koguta. Trzecim półfinalistą został zawodnik Trefla Sopot Hubert Łopotko, który po zaciętym boju również 7-5 pokonał Mariusza Skonecznego.

Najdłuższym pojedynkiem był mecz Babica – Śniegocki. Ostatecznie po bardzo ładnej końcówce spotkania lepszy okazał się zawodnik gospodarzy wygrywając 7-5. Półfinałowe pary tworzyli więc Babica – Roter i Skowerski – Łopotko. Pierwszy z meczy dosyć szybko rozstrzygnął Mariusz, który nie dał większych szans swemu koledze klubowemu zwyciężając 7-2. Drugi półfinał był już bardziej wyrównany, a zwyciężył w nim 7-5 zawodnik Trefla Sopot.

      Finałowy pojedynek Roter – Łopotko bardzo dobrze rozpoczął zawodnik z Kielc, który wyszedł na prowadzenie 3-0. Kolejna partia należała jednak do Huberta i mieliśmy wynik 3-1. Po prostym błędzie na bili nr 6 Mariusz zdobywa kolejny punkt, a następna partia z kija daje mu już prowadzenie 5-1. Hubert po partii z podejścia zmniejsza prowadzenie do 3 punktów. Jednak po rozbiciu żadna bila nie wpada do łuzy i szósty punkt zdobywa zawodnik Contactu. W kolejnej partii, kiedy wydawało się już, że Roter wygra cały mecz, myli się na prostej kombinacji i Hubert zmniejsza przewagę rywala do 3 punktów. Kolejna partia z kija dla Huberta i wynik brzmi 6-4. Hubert rozbija i żadna bila nie wpada do łuzy. Podejście Mariusza, który kończy cały układ na stole i zdobywa siódmy punkt dający mu zwycięstwo w zawodach.

      Zwycięstwo to dało Mariuszowi awans na pozycję lidera rankingu WiK Pol Tour 2006. Swego zadowolenia nie krył również szef klubu z Kielc, którego aż trzech zawodników znalazło się na podium tych zawodów. Jak powiedział – był to debiut o jakim marzył.

      Ogromne podziękowania za przygotowanie imprezy należą się sponsorom – firmie WiK, Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Bilardowemu, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego oraz firmie CONTACT O/K. Kolejne VII Mistrzostwa Kielc już za rok.

Wyniki końcowe
 

1. Mariusz Roter CONTACT Kielce
2. Hubert Łopotko TREFL Sopot
3. Radosław Babica CONTACT Kielce
Karol Skowerski CONTACT Kielce
5. Mateusz Śniegocki WiK HADES Poznań
Tomasz Kapłan ÓSEMKA Rzeszów
Mariusz Skoneczny DUET Tomaszów Maz.
Piotr Kogut PINO Dębica

Rekordowa liczba uczestników przybyła na kolejny turniej z cyklu WiK Pol Tour – Mistrzostwa Tomaszowa w 14/1. Na starcie zawodów w klubie Duet zjawiło się bowiem aż 64 zawodników. Nikt, nawet organizatorzy, nie spodziewali się tak dużej frekwencji, co w ostateczności spowodowało, że zawody trwały aż do 2.00 rano w niedzielę. Najlepiej trudy zawodów wytrzymał zawodnik TREFLA Sopot Hubert Łopotko, który w finale pokonał Tomasza Kapłana z ÓSEMKI Rzeszów 75-61. Hubert tym zwycięstwem zbliżył się zdecydowanie do lidera rankingu łącznego i potwierdza, że włączy się w walkę o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji premiowane nagrodą finansową w wysokości 10.000 zł i pokryciem udziału startu we wszystkich przyszłorocznych zawodach Euro Tour. Trzecie miejsce w zawodach przypadło zawodnikowi gospodarzy Michałowi Czarneckiemu (LIPIŃSKI DACHY Tomaszów Mazowiecki) oraz Wojciechowi Samborskiemu (DSB ZAGŁĘBIE BARIBAL Lubin).

Dla Wojtka i Michała to największy sukces w tych zawodach. Nigdy bowiem nie udało im się stanąć na podium najważniejszych krajowych rozgrywek. Tym bardziej należą im się słowa pochwały, że po drodze pokonali kilku bardzo dobrych zawodników. Wojtek w 1/8 finału zwyciężył z liderem rankingu Polski Wojtkiem Trajdosem, natomiast Michał pokonał po drodze dwóch kadrowiczów Rotera i Babicę. Na słowa wyróżnienia zasługuje jeszcze dwóch innych bardzo młodych zawodników: Mieszko Fortuński i Konrad Piekarski. Pierwszy z nich dotarł aż do ćwierćfinału, drugi natomiast w pierwszej rundzie pokonał czterokrotnego mistrza Polski Adama Ewalda.

Podczas zawodów w Tomaszowie odbyło się również ogłoszenie wyników w plebiscycie „Zawodnik Roku 2005”. Wyniki nie były dla nikogo zaskoczeniem. Zwycięzcą został zawodnik ÓSEMKI Rzeszów Tomasz Kapłan, który w ubiegłym roku zdobył srebrny medal w mistrzostwach Europy, dwa złote medale w mistrzostwach Polski i zwyciężył w końcowej klasyfikacji Rankingu Polski oraz Best of the East.

Patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Tomaszów Mazowiecki – pan Mirosław Kukliński, a nagrody wraz z Prezesem PZBil Marcinem Krzemińskim wręczał pełnomocnik Prezydenta p. Klaudiusz Wilmański.

Ogromne podziękowania za przygotowanie zawodów należą się p. Agnieszce i Krzysztofowi Lipińskim – szefostwu klubu DUET, oraz sponsorom do których należeli: firma WiK z Ustronia – sponsor generalny, MAK Marketing, BRZE¦Ć, CONTACT O/K.
Za pomoc w organizacji turnieju i patronat medialny dziękujemy redakcji Tomaszowskiego Tygodnika TIT oraz Telewizji Tele-Top. Dziękujemy Wydziałowi Promocji, Kultury i Sportu UM oraz wszystkim pozostałym sponsorom bez których ten turniej nie odbyłby się tj. – sieć pizzerii Da Grasso, Firma JOKA Materiały i Usługi Budowlane, Hurtownia Alkoholi i Napojów Ice-Full, Centrum Handlowo-Biurowe TOMAX, Ośrodek Szkolenia Kierowców Auto-Bis, Hotel Mazowiecki, Stacja Paliw ON-Hurt Zawadzka, Sika Poland (folie dachowe), Studio Reklamy i Firma Budowlana Maltom, Centrum Kształcenia Ustawicznego – Szkoły Prywatne Komed, ZDB Lipiński.

Wyniki końcowe
 

1. Hubert Łopotko TREFL Sopot
2. Tomasz Kapłan ÓSEMKA Rzeszów
3. Michał Czarnecki LIPIŃSKI DACHY Tomaszów Mazowiecki
Wojciech Samborski DSB ZAGŁĘBIE BARIBAL Lubin
5. Radosław Babica CONTACT Kielce
Mieszko Fortuński DSB ZAGŁĘBIE BARIBAL Lubin
Sebastian Ryłko PINO Dębica
Mateusz ¦niegocki WiK HADES Poznań

To był wielki turniej Mateusza Śniegockiego. Zawodnik klubu WiK HADES Poznań nie tylko okazał się najlepszym bilardzistą wśród 125 uczestników zawodów, ale także niecodziennie rozstrzygnął na swoją korzyść finał. W pojedynku z aktualnym liderem polskiego rankingu Tomaszem Kapłanem (ÓSEMKA Rzeszów) wygrał 7:0. Takiego wyniku z pewnością nikt by nie obstawił.

      Rok temu w klubie ZAKRĘCONA BILA do mistrzostw Wielkopolski przystąpiło 106 zawodników i był to rekord w 11-letniej historii cyklu Grand Prix Polski POL TOUR. Trzy miesiące później rekord ustanowił GREEN CLUB gromadząc 118 bilardzistów. W tym roku 117 walczyło w MARIO CLUB w Mikołowie, a 125 w Kieleckim Centrum Bilardowym. Z zainteresowaniem śledzono więc zapisy na listę startową. Pierwsze komunikaty wskazywały, że padnie kolejny rekord uczestnictwa. Ze 136 zapisanych wykreślono nazwiska osób nieobecnych na odprawie. Ostatecznie Poznań wyrównał rezultat z Kielc.

      Duża liczba zawodników stwarzała jednak inny problem. Klub posiada 9 stołów pełnowymiarowych (9ft) i jeden mniejszy (8ft). Na wniosek zawodników postanowiono grać tylko na „dziewiątkach”. Wstępna symulacja czasowa była przerażająca. W sobotę (?) mecze miały zakończyć się ok. 4.30 rano, czyli w niedzielę, a finał praktycznie miałby miejsce w poniedziałek (o 0.30 w nocy). Uczestnicy i organizatorzy wiedzieli, że bardzo często następowały opóźnienia. Było tak, iż sięgały do dwóch godzin. Dodatkowo, w roli prowadzącego turniej debiutował Waldemar Dębski – poznański sędzia klasy międzynarodowej. Wszystkie zawody POL TOUR prowadził dotychczas nr 1 polskiego turniejowego kierownictwa – Grzegorz Kędzierski. Waldek sprawił się bardzo dobrze. Dzięki płynnemu administrowaniu zawodami znacznie skrócił czas trwania imprezy. Finał zakończył się w niedzielę 21 maja ok. 22.00. Duże słowa podziękowania należą się także zawodnikom, którzy przestrzegali dyscypliny zawodów.

      Wyniki sportowe mistrzostw Wielkopolski nie są zaskakujące. W czołowej ósemce znaleźli się bilardziści o ogromnym doświadczeniu. Ale może cieszyć fakt, iż coraz większa liczba meczów rozegrana została na wysokim poziomie.

W ćwierćfinałach zanotowano następujące wyniki:

  • K. Skowerski – R. Babica – 4:7
  • A. Ewald – T. Kapłan – 3:7
  • M. Lichodziejewski – M. Śniegocki – 5:7
  • W. Trajdos – M. Roter – 6:7

Mecze 1/2 finału zakończyły start bilardzistów z CONTACTU:

  • M. Roter – T. Kapłan – 5:7
  • R. Babica – M. Śniegocki – 8:9

Finał był jednostronnym popisem M. Śniegockiego. Kapłan będąc kilka razy przy stole nie potrafił ułożyć sobie gry i przegrał.

  • T. Kapłan – M. Śniegocki – 0:7

W klasyfikacji rankingowej 2006 roku liderem zostało dwóch zawodników. Do Wojciech Trajdosa (TREFL Sopot) doszedł Tomasz Kapłan. Kto wygra 10.000 zł w gotówce oraz starty w 7 imprezach Grand Prix Europy EURO TOUR oraz 5 zawodach DYNAMIC BILLARD BEST of the EAST – okaże się na jesieni.

      Podziękowania za współorganizację należą się szefowi klubu Dariuszowi Gałęzowskiemu oraz Urzędowi Miasta Poznań.

Wyniki końcowe
 

1. Mateusz Śniegocki WIK HADES Poznań
2. Tomasz Kapłan ÓSEMKA Rzeszów
3. Radosław Babica CONTACT Kielce
Mariusz Roter CONTACT Kielce
5. Karol Skowerski CONTACT Kielce
Adam Ewald TREFL Sopot
Michał Lichodziejewski DSB ZAGŁĘBIE BARIBAL Lubin
Wojciech Trajdos TREFL Sopot

Zawody w gdańskim „Green Clubie” przejdą do historii i to nie tylko ze względu na to, że zgromadziły rekordową liczbę uczestników, ale również dlatego, że po raz pierwszy finał krajowego turnieju został nadany w telewizji. Dzięki współpracy z ZPC „Brześć” w Brześciu Kujawskim i spółką „WiK” z Kostkowic organizator cyklu Grand Prix Polski WiK POL TOUR, firma Mak Marketing z Kielc, mogła zlecić wykonanie produkcji telewizyjnej. Program w TV PULS nadany premierowo 2 września zostanie powtórzony w tej stacji jeszcze kilka razy.

      W finale nie zabrakło emocji. Po dramatycznej końcówce zwycięzcą został Radosław Babica z klubu „Contact” Kielce, pokonując 6:5 Adama Skonecznego z „Duetu Lipiński Dachy” w Tomaszowie Mazowieckim. Trzecie miejsce wywalczyli: Tomasz Kapłan z „Ósemki” Rzeszów i Jacek Jarno z „LP Sokółka” w Sokółce.

      IV Mistrzostwa Gdańska już na 2 tygodnie przed rozpoczęciem miały zapełnioną listę startową. Plan przewidywał dopuszczenie 96 zawodników, ale chętnych było jednak znacznie więcej. Przebudowane tabele turniejowe gotowe były na 128 osób. To także nie wystarczyło. Ostatecznie do gry dopuszczonych zostało 133 zawodników. To nowy rekord uczestnictwa. Dotychczas najliczniej było w Kielcach i Poznaniu – po 123 osoby.

Aby przyspieszyć gry w grupach skorzystano także z gościny sopockiego „Trefla”. Nieznacznie poprawiło to sytuację, ale do rozegrania 413 meczów w grupach potrzebne było prawie 17 godzin. Najtrwalsi zakończyli pojedynki ok. 4.00 rano. W tej fazie wielkich niespodzianek nie było. Wprawdzie kilku znanych bilardzistów przegrało niektóre mecze, ale ostatecznie awansowali z grup do rundy pucharowej. Na pochwałę zasługuje gra Ewy Grzyb z „IKS” Tarnów, która wygrała aż 4 pojedynki oraz Leszka Blumczyńskiego, inwalidy na wózku z „Jantara” Słupsk, który zwyciężył w 3 meczach, a w jednym z nich pokonał byłego mistrza Polski Krzysztofa Gastmana z „Wodnego Parku-Konsalnet” Warszawa. Najlepiej z osób niepełnosprawnych wypadł jednak Marcin Kubalski. Bilardzista z Warszawy zakończył zawody na 17 miejscu, przegrywając o wejście do szesnastki 5:6 z Krzysztofem Polaszkiem z „Baryły” Wejherowo. Przed imprezą w Gdańsku na czele rankingu, z jednakową ilością punktów znajdowało się dwóch sportowców: Wojciech Trajdos („Trefl” Sopot) i Tomasz Kapłan („Ósemka” Rzeszów).

Z zainteresowaniem śledzono więc pojedynki tych zawodników. W „Green Clubie” Trajdos uległ 2:6 w meczu 1/16 finału. Pokonał go Adam Skoneczny z „Duetu”. Kapłan „ślizgnął się” 6:5 z Michałem Czarneckim („Duet”) i gładko wygrał z Dawidem Cieślakiem („Ikar” Bydgoszcz) 6:2 i Robertem Zacharem („Baribal” Lubin) 6:3. To wystarczyło, aby stanąć na czele rankingu 2006. Do półfinału dotarli także Adam Skoneczny („Duet”), Radosław Babica („Contact”) i Jacek Jarno (LP „Sokółka”). Niespodzianką był awans ostatniego z wymienionych. Nigdy wcześniej gracz z Sokółki nie zaszedł tak wysoko w tak silnie obsadzonej imprezie. Dodać należy, iż pokonał m.in. byłych mistrzów kraju Karola Skomerskiego („Contact”) 6:5 i Michała Marcinkiewicza („Wodny Park – Konsalnet”) 6:5. W półfinale Babica 6:1 pokonał Jarno, a Kapłan niespodziewanie uległ Skonecznemu 3:6.

Telewizyjny finał był bardzo zacięty. Początkowo spięty Skoneczny wykorzystywał błędy Babicy i prowadził wyrównaną walkę. Niestety tradycyjnie najsłabszym punktem zawodnika „Contactu” Kielce było rozbicie. Ten element od wielu lat u Babicy się nie zmienił. Widzący szansę na sukces Skoneczny uzyskał przewagę i przy stanie 5:4 miał przejrzysta sytuację, aby zakończyć mecz. Zlekceważył jednak proste uderzenie i zrobiło się 5:5. Jedyna partię z kija Radosław Babica zrobił w najważniejszym momencie spotkania. Adam nie podszedł więc do stołu i ostatecznie przegrał 5:6. Duże brawa należą się 19-latkowi z Tomaszowa.

W tak wielkiej imprezie drugie miejsce to powód do dumy. Babica wykorzystał doświadczenie. Gdy potrzeba było stalowych nerwów umiał się zmobilizować i zwyciężyć. Podziękowania za gorący doping należą się publiczności, która wspaniale reagowała na przebieg finału. Kolejny raz słowa uznania należą się gospodarzom klubu państwu Ewie i Ryszardowi Borowskim. To osoby, które rozumieją sport i potrafią stworzyć domową atmosferę. Trudnymi do prowadzenia zawodami jak zwykle kierował Grzegorz Kędzierski, dyrektor sportowy cyklu. Asystowali mu sędziowie Waldemar Dębski i Janusz Stawarz. Łącznie w Gdańsku rozegrano ponad 2.640 partii w 479 meczach. Zawodnicy wbili około 32 tysiące bil, a 189 partii zakończono z „kija”.

Wyniki końcowe
 

1. Radosław Babica CONTACT Kielce
2. Adam Skoneczny DUET LIPIŃSKI DACHY Tomaszów Maz.
3. Tomasz Kapłan ÓSEMKA Rzeszów
Jacek Jarno LP SOKÓŁKA Sokółka
5. Robert Zachar DSB BARIBAL ZAGŁĘBIE Lubin
Piotr Ostrowski PORTER KASZKIET Częstochowa
Michał Lichodziejewski DSB BARIBAL ZAGŁĘBIE Lubin
Michał Marcinkiewicz WODNY PARK KONSALNET Warszawa

 

Ranking zwycięzców zawodów POL TOUR

W 12-letniej historii turnieju najwięcej zwycięstw zanotowali:

Tomasz Kapłan („Ósemka” Rzeszów) 11
Radosław Babica („Contact” Kielce) 10
Adam Ewald („Trefl” Sopot) 10
Mariusz Roter („Contact” Kielce) 8
Patryk Bryll („Trefl” Sopot) 6

Łącznie od 1995 roku w zawodach POL TOUR zagrało ponad 6.500 osób.

Po raz drugi „Klub 54” w Łomży był gospodarzem głównego krajowego turnieju z cyklu WiK Pol Tour. Tym razem do gościnnego miasta przybyło ponad 50 zawodników z całego kraju aby walczyć o punkty rankingowe i gratyfikację finansową.

Najlepszym okazał się zawodnik klubu Ósemka Rzeszów Tomasz Kapłan. W finale pokonał on obrońcę tytułu wywalczonego przed rokiem Adama Ewalda z Trefla Sopot. Trzecie miejsca przypadły w udziale Wojciechowi Trajdosowi (Trefl Sopot) oraz Mateuszowi Śniegockiemu (WiK Hades Poznań). Gratulacje dla Tomka tym większe, że zwycięstwo odniósł po przebyciu blisko 1500 kilometrów i przerwie na sen, który trwał niewiele pond 4 godziny. Słowa pochwały za ambicję należą się również Mateuszowi, który pomimo tego, że „utykał” podczas gry (kontuzja nogi) dotarł aż do półfinału.

Jak zwykle na wysokości zadania stanęli organizatorzy zawodów z Markiem Kuciszem na czele, którzy tradycyjnie już przygotowali bardzo dobrą imprezę. Ogromne podziękowania należą się również Prezydentowi Miasta Łomża, który objął patronat nad imprezą i ufundował dodatkową nagrodę dla zwycięzcy oraz wspaniałe puchary.W pierwszej ósemce znaleźli się jeszcze: Piotr Ostrowski, Radosław Babica, Robert Zachar i Marek Derek.
Po tych zawodach na czele rankingu umocnił się Tomasz Kapłan.

Wyniki końcowe
 

1. Tomasz Kapłan ÓSEMKA Rzeszów
2. Adam Ewald TREFL Sopot
3. Wojciech Trajdos TREFL Sopot
Mateusz Śniegocki WiK HADES Poznań
5. Piotr Ostrowski PORTER KASZKIET Częstochowa
Radosław Babica CONTACT Kielce
Robert Zachar DSB BARIBAL ZAGŁĘBIE Lubin
Marek Derek WODNY PARK KONSALNET Warszawa

Kluby FABRYKA i STOLARNIA w Lublinie gościły najlepszych polskich bilardzistów. Powodem były zawody Grand Prix Polski w Pool Bilard – WiK Pol Tour 2006. Blisko 80 zawodników z całego kraju w sobotę rano rozpoczęło walkę o punkty rankingowe i gratyfikację finansową. Mecze grupowe, które zakończono w sobotę o godzinie 18.00 nie przyniosły niespodzianek i faworyci bez większych problemów awansowali do kolejnej rundy. W niedzielę jednak już tak nie było. Już w pierwszej rundzie z zawodami pożegnał się dwukrotny mistrz Polski Krzysztof Gastman. Jego pogromcą został bowiem Ziemowit Janaszek z Contactu Kielce. W drugiej rundzie Ziemowit pokonał kolejnego mistrza Polski Adama Ewalda, a w drodze do ćwierćfinału Krzysztofa Trzaskę. Bardzo dobrze radził sobie również Konrad Piekarski, który po wygraniu meczu z Andrzejem Guzanowskim następnie pokonał wielokrotnego medalistę mistrzostw Polski Mariusza Rotera, a w meczu o ćwierćfinał pięciokrotnego medalistę mistrzostw Europy juniorów Mariusza Skonecznego. W tym samym czasie do ćwierćfinałów dotarli również Karol SkowerskiHubert ŁopotkoMateusz Śniegocki i Wojciech Trajdos. Ostatniego miał wyłonić mecz Drąka – Babica.

Spotkanie to rewelacyjnie rozpoczął Krzysztof, który po niespełna 30 minutach prowadził już 6-1 i od zwycięstwa dzieliła go zaledwie jedna partia. W tym momencie zawodnik klubu Pino zaczął popełniać proste błędy, co skrupulatnie wykorzystywał Radziu odrabiając straty. Przy stanie 6-6 po dobrej „odstawnej” Krzysztof wbija bardzo trudną bilę i na stole pozostają zaledwie trzy banalne kule. Zawodnik Pino myli się jednak na pierwszej bili, co wykorzystuje jego przeciwnik i zwycięża ostatecznie 7-6.

Pierwszy ćwierćfinał Skowerski – Kapłan rozpoczął się od prowadzenia Karola 2-0. Później jednak na stole niepodzielnie rządził Tomek i to on ostatecznie zwyciężył 7-2. Równie szybko z swym rywalem poradził sobie Mateusz Śniegocki, który pokonał najmłodszego w gronie najlepszej ósemki Konrada Piekarskiego także 7-2. Po bardzo wyrównanym meczu Trajdos pokonuję Babicę 7-6. Natomiast Hubert Łopotko, 13-krotny medalista mistrzostw Europy juniorów, „ślizgnął” się 7-6 w meczu z Janaszkiem. Półfinały, stojące na dobrym poziomie dosyć szybko zakończyły się zwycięstwami Trajdosa z Łopotko i Śniegockiego z Kapłanem tym samym rezultatem 7-3.

Finał, który nagrywany był przez stację TV Puls od samego początku przebiegał pod dyktando Mateusza, który ostatecznie zwyciężył 7-3 i cieszył się z drugiego tegorocznego zwycięstwa w zawodach WiK Pol Tour.
Ogromne słowa podziękowania składamy na ręce p. Piotra Murata, któremu pomimo wielu problemów (remont kończony w ostatniej chwili) przygotował bardzo dobrą imprezę.

Wyniki końcowe
 

1. Mateusz Śniegocki WiK HADES Poznań
2. Wojciech Trajdos TREFL Sopot
3. Hubert Łopotko TREFL Sopot
Tomasz Kapłan ÓSEMKA Rzeszów
5. Radosław Babica CONTACT Kielce
Karol Skowerski CONTACT Kielce
Ziemowit Janaszek CONTACT Kielce
Konrad Piekarski METAL FACH LP Sokółka

Blisko 100 zawodników z całego kraju przybyło na ostatni tegoroczny turniej z cyklu Grand Prix Polski w Pool Bilard – Wik Pol Tour 2006. Miejscem zawodów był klub Mario Bilard Club w Mikołowie, a do dyspozycji zawodników było 20 stołów bilardowych. Najlepszym w tym gronie okazał się Mateusz Śniegocki, który w finale pokonał aktualnego lidera rankingu Polski Tomasza Kapłana7-5. Dla Mateusza było to drugie z rzędu zwycięstwo w tych zawodach (tydzień wcześniej okazał się najlepszy w Lublinie) i trzecie w tegorocznym cyklu WiK Pol Tour.

Na trzecim miejscu zawody zakończyli: Radosław Babica (Contact Kielce) i Marek Derek (Wodny Park Konsalnet Warszawa). Marek dodatkowo wpisał się do historii zawodów w kraju jako pierwszy zawodnik, który skończył mecz „z kija”. W pojedynku pierwszej rundy pucharowej pokonał on bowiem Tomka Bąka 6-0 kończąc sześć partii z tzw. kija. Ogromnie gratulujemy. Na piątym miejscu zawody zakończyli: Dawid JędrzejczakRobert Zachar oraz Dawid Cieślak i Bartosz Humeniuk.

Największe niespodzianki zawodów to pokonanie przez Humeniuka byłego wicelidera rankingu Wojciecha Trajdosa oraz Mariusza Skonecznego (medalistę mistrzostw Europy juniorów), zwycięstwo Adama Polaka nad Karolem Skowerskim oraz porażka Huberta Łopotko z Andrzejem Guzanowskim.

Po tych zawodach na czele rankingu Tomasz Kapłan. Na fotel wicelidera wdarł się natomiast Mateusz Śniegocki. O końcowym tryumfie zadecydują jednak finały mistrzostw Polski, które odbędą się w grudniu w Kętrzynie.
Ogromne słowa podziękowania należą się gospodarzom z Mariuszem Roterem na czele, którzy tradycyjnie już przygotowali bardzo dobrą imprezę.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Tomasz Kapłan 6
Robert Zachar 5
Tomasz Kapłan 7
Marek Derek 5
Marek Derek 6
Dawid Jędrzejczak 3
Tomasz Kapłan 5
Mateusz Śniegocki 7
Radosław Babica 6
Bartosz Humeniuk 2
Radosław Babica 2
Mateusz Śniegocki 7
Mateusz Śniegocki 6
Dawid Cieślak 2

 

Wyniki końcowe
 

1. Mateusz Śniegocki WiK HADES Poznań
2. Tomasz Kapłan ÓSEMKA Rzeszów
3. Marek Derek WODNY PARK KONSALNET Warszawa
Radosław Babica CONTACT Kielce
5. Robert Zachar DSB ZAGŁĘBIE BARIBAL Lubin
Dawid Jędrzejczak TREFL Sopot
Bartosz Humeniuk SKB Oława
Dawid Cieślak IKAR Bydgoszcz