Zawodnik Nosanu Kielce Karol Skowerski Polska został zwycięzcą pierwszego turnieju serii 2018 Dynamic Best of The East. Turniej odbył się w Petrich w Bułgarii. Polaków na podium znalazło się aż trzech…

W finale Karol pokonał 9:7 Mariusza Skonecznego z Lipiński Dachy Tomaszów Maz. Polska. Brązowe medale wywalczyli: Mieszko Fortuński z ERG Folie Bieruń Polska (przegrał ze Skowerskim 2:7) i Markay Labinot z Kosowa Kosowo (uległ Skonecznemu 2:7).

W rywalizacji było 57 zawodników z 7 państw.

Chlebem i tańcem przywitali gospodarze uczestników turnieju w Petrich. Podczas ceremonii otwarcia prezes EEBC Marcin Krzemiński podziękował burmistrzowi miasta Petrich za pomoc w organizacji Bałkańskiego Centrum Bilardowego oraz Georgowi Boshkov za inwestycję w tę placówkę. Burmistrz Dimitar Bruchkov w imieniu władz miasta wręczył M. Krzemińskiemu pamiątkową statuetkę za wsparcie ideei BBC. Lokalny zespół zatańczył bułgarski taniec ludowy. Wszyscy poczęstowani zostali specjalnie wypieczonym chlebem, a potem sędzia główny zawodów Alexanderu Balas wyczytał pary do pojedynków.

Już przed turniejem mówiło się, że najmocniejszy skład mają Polacy i Rumunii. Oczywiście wszystkie sportowe siły rzucili także gospodarze. Wielką niewiadomą był występ Greków i Macedończyków.

Pierwsze mecze pokazały, że faworyci będą dominowali w turnieju. Rozstawiony z numerem 1 Mieszko Fortuński kolejno pokonał: F. Divlev Bułgaria 7:2, S. Spasov Bułgaria 7:5, D. Aceski Macedonia 7:2. Drugi w rankingu Mariusz Skoneczny nie dał szans: S. Borisov Bułgaria 7:3, A. Nusufi Macedonia 7:0 i po dramatycznej końcówce D. Bajrami Macedonia 7:6. Dobrze grał uczestnik World Pool Masters 2018 Karol Skowerski. On zatrzymał: L. Delidimov Bułgaria 7:2, K. Gagelenov Bułgaria 7:0, N. Kidsoukakis Grecja7:2 i C. Surdea Rumunia 7:1.

Niespodziewanie swoje pojedynki przegrali: I. Ladanyi Rumunia – zwycięzca cyklu Dynamic Best 2016 – z B. Rozwadowskim Polska 3:7, mistrz Europy T. Kapłan Polska z M. Labinot Kosowo 3:7 (ostatecznie Kapłan nie awansował do fazy pucharowej ulegając C. Surdea 6:7) i medalista BOE Stanimir Ruslanov Bułgaria (on także nie wszedł do 16. najlepszych przegrywając z J. Ivanov Bułgaria 6:7 i K. Juszczyszynem Polska 4:7).

W ćwierćfinale znalazło się 5 Polaków, 1 Bułgar, 1 Serb i 1 Rumun. W poszczególnych meczach: Fortuński pozbawił gospodarzy medalu wygrywając 7:1 z Milkov Bułgaria, Skowerski 7:0 zakończył mecz z Ladanyi, w pojedynku dwóch Polanów M. Skoneczny 7:2 wypunktował M. Turkowskiego Polska, a M. Labinot 7:6 był lepszy od K. Juszczyszyna. Dodajmy, że Labinot w tym pojedynku znacznie prowadził 6:3. Półfinały to starcie K. Skowerski – M. Fortuński, którego nie wytrzymał ten drugi przegrywając 3:7. W ostatniej partii po faulu z rozbicia poddał partię. Natomiast Skoneczny wykazał większe doświadczenie i odporność od Labinota, pokonując go 2:7.

Finał tylko początkowo był wyrównany. Ostatecznie Skowerski zwyciężył 9:7, chociaż miał szansę wygrać wyżej. Brawa dla polskiej ekipy oraz M. Labinota, dla którego 3 miejsce w Dynamic Best jest dużym sukcesem.

Medale, puchary i nagrody wręczyli: Marcin Krzemiński – prezes EEBC, Dimitar Bruchkov – burmistrz Petrich i George Bozhkov. Śmiało można powiedzieć, że Bałkańskie Centrum Bilardowe zainaugurowało bardzo dobrym turniejem.

Duże podziękowania należą się gospodarzom za wspaniałą atmosferę.

Kolejny test dla zawodników w stolicy Mołdawii – w Kiszyniowie 28-29 kwietnia.

W piątek przed turniejem rozegrano towarzyskie mecze par. Taka rywalizacja prowadzona jest od kilku lat w ramach Międzynarodowej Bilardowej Akademii EEBC. Zwyciężyli: K. Skowerski-T.Kapłan Polska. Drugie miejsce zajęłi: Dilian Tiklev-Ivailo Simeonov Bułgaria, a trzecie Mieszko Fortuński-M. Skoneczny Polska. Łącznie zagrały 23 pary.

Quarter-finals Semi-finals Final
PolskaMieszko Fortuński 7
BułgariaRadoslav Milkov 1
PolskaMieszko Fortuński 3
PolskaKarol Skowerski 7
PolskaKarol Skowerski 7
RumuniaIoan Ladany 0
PolskaKarol Skowerski 9
PolskaMariusz Skoneczny 7
PolskaMariusz Skoneczny 7
PolskaMichał Turkowski 2
PolskaMariusz Skoneczny 7
KosowoMarkay Labinot 2
PolskaKonrad Juszczyszyn 6
KosowoMarkay Labinot 7

no info