Tomasz Kapłan Polska po bardzo dobrym meczu 7:6 wygrał finał Romania 9-Ball z Jakubem Koniarem Słowacja i został zwycięzcą turnieju kończącego sezon. Na trzecim miejscu gry zakończyli Rumuni: Ioan Ladanyi Rumunia i Noin Ionut Rumunia.

72 zawodników z 7 państw rywalizowało w ostatnim turnieju cyklu Dynamic Best of the East 2017, który odbył się w Rumunii. Do Oradei najsilniejsze składy przysłali Rumuni, Węgrzy, Słowacy, Czesi i Mołdawianie. Polskich barw broniło 7 graczy na czele z liderem rankingu Mieszkiem Fortuńskim Polska oraz mistrzem Europy Tomaszem Kapłanem. Faza eliminacyjna przebiegła bez niespodzianek. Faworyci pewnie awansowali do rundy pucharowej. Pierwsze zderzenie mocnych miało miejsce w walce o 1/8 finału. Czeski numer 1 Marek Hajdovsky Czechy musiał uznać wyższość rumuńskiej jedynki Ioana Ladanyi (0:7). Najlepszy w Słowacji Jakub Koniar zatrzymał nadzieję gospodarzy Cipriana Gandać Rumunia (7:3). Ostatni z Węgrów Oliver Szolnoki Węgry odesłał do domu ostatniego walczącego w turnieju Mołdawianina Dana Ursu Mołdawia (7:1). Łatwo mecze wygrali także Noin Ionut, Tomasz Kapłan i Mieszko Fortuński.

W walce o medale Koniar był lepszy od Fortuńskiego (7:5), Ionut od Szolnoki (7:5), Ladany od Melkonyana Babkena Rumunia (7:2) , a Kapłan od Gabora Olaha Rumunia (7:4). Mecze półfinałowe przeszły bez większych emocji. Kapłan błyskawicznie uzyskał ogromną przewagę nad Ladanym (6:0) i ostatecznie wygrał 6:2, a Koniar skutecznie wypunktował Ionuta 7:3.

Finał pomiędzy byłym mistrzem Europy T. Kapłanem a byłym wicemistrzem Europy Jakubem Koniarem rozpoczął się od 2:0 dla Słowaka. Potem było 3:1 i 6:4. W 11 partii Kapłan nie wyszedł dobrze na kończącą dziewiątkę i nie wbił jej do łuzy. Koniar zaryzykował strzał od bandy, ale nie trafił. Zrobiło się 6:5 i po partii z kija zrobiło się 6:6. Teraz Koniar poprosił o przerwę. Po rozbiciu nie miał możliwości zagrania bili z numerem 2. Wbił jedynkę i bardzo dobrze odstawił. Kapłan próbował zagrać niebieska od dwóch band, ale nie trafił. Wyglądało na to, że fantastycznie grający Słowak nie odda zwycięstwa. Stało się jednak inaczej. Pomylił się na wbiciu bili numer 6. Zielona została w łuzie. Tomasz wykorzystał tę sytuację i sięgnął po złoty medal.

W turnieju zagrały także dwie panie: Ewa Bąk Polska i Monika Ząbek Polska, które niestety odpadły w fazie eliminacyjnej. Najlepszym juniorem został Clement Verschatse Rumunia, który zakończył gry na 17 lokacie.

Zawody odbyły się w klubie Black & White w Oradei dzięki wspólnej pracy firmy ATD Dynamic Adrian Tabacaru z Bukaresztu, właściciela lokalu Giury Tica oraz lokalnego działacza Josepha Lavente. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania.

Tradycyjnie obowiązki sędziego głównego wypełniał Alexandru Balas Rumunia, któremu sekundował Julian Dragne Rumunia.

Podczas turnieju propagowano akcję walki z dopingiem Play True.

W cyklu 2017 najwięcej punktów zebrał Mieszko Fortuński, który wyprzedził Tomasza Kapłana i Marka Hajdovskyego.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim organizatorom turniejów Dynamic Best of the East – Chavdarovi Todorov Bułgaria, Luca Gabor Węgry, Samuelowi Koniar Słowacja, Grzegorzowi Kędzierskiemu Polska i Adrianowi Tabacaru Rumunia.

Od wielu lat turniej wspierają firmy: Dynamic Bilard Organization Niemcy oraz Iwan Simonis S.A. Belgia i Saluc S.A. (Aramith) Belgia. W tym roku do tej grupy dołączył Predator USA.

Właścicielem cyklu i organizatorem serii Best of the East jest Marcin Krzemiński, który od 2002 roku poprowadził 78 zawodów !!!.

1/4 finału 1/2 finału Finał
PolskaMieszko Fortuński 5
SłowacjaJakub Koniar 7
SłowacjaJakub Koniar 7
RumuniaNoin Ionut 3
RumuniaNoin Ionut 7
WęgryOliver Szolnoki 5
SłowacjaJakub Koniar 6
PolskaTomasz Kapłan 7
RumuniaIoan Ladanyi 7
RumuniaBabken Melkonyan 2
RumuniaIoan Ladanyi 2
PolskaTomasz Kapłan 7
RumuniaOlah Gabor 3
PolskaTomasz Kapłan 7

no info