Polski finał w Polish 9-Ball

      O zwycięstwo w Dynamic Best of the East – Polish 9-Ball rywalizowało 105 zawodników z 12 państw. Gospodarze nie byli jednak gościnni dla gości i w pierwszej 32. znalazło się tylko 4 obcokrajowców. Zwycięzcą został Konrad Piekarski Polska (LP Metal Fach Sokółka). W finale pokonał Tomasza Kapłana Polska (Nosan Kielce). Po brązowe medale sięgnęli: Jakub Koniar Słowacja (SVK-Bratysława) i Mieszko Fortuński Polska (ERG Folie Bieruń).

Polish 9-Ball był trzecim turniejem cyklu Dynamic Best of the East 2017. Wcześniej zawodnicy spotkali się w Bułgarii i na Węgrzech. Turniej w Polsce wchodził w skład Międzynarodowego Festiwalu Bilardowego – Kielce 2017. Mecze rozgrywano w Hali Legionów oraz w Kieleckim Centrum Bilardowym „Contact” na 16 stołach.

Pierwszy dzień rozgrywek pokazał, że wygrać na polskim gruncie nie jest łatwo. Kolejni zagraniczni bilardziści odpadali z gier. Bardzo dobrze spisywała się Viktoria Nagorna ukraina (Kijów), Marek Hajdovsky Czechy (Pardubice), Oliver Szolynoki Węgry (Budapeszt) i Jakub Koniar Słowacja (Bratysława). Obok Viktorii do rundy pucharowej awansowały jeszcze dwie kobiety – Ewa Bąk Polska (IKS Tarnów) i Katarzyna Wesołowska Polska (Kielce). W 1/16 przegrały swoje mecze. Najbliżej była Ewa Bąk ulegając 6:7 w meczu z Maciejem Auguścikiem.

W 1/8 finału trzy mecze zakończyły się 7:6. Tak było w pojedynkach: J. Koniar – P. Kudlik; K. Skowerski – R. Babica; K. Piekarski – D. Tonojan. Wynikiem 7:5 zakończył się mecz: M. Hajdovsky – A. Kuryłek. W pozostałych pojedynkach nie było tak wyrównanej walki. Rezultatem 7:3 zakończyli: T. Kapłan – J. Kościelniak; M. Fortuński – A. Giernalczyk i M. Kudlik – D. Ejmont. Warte podkreślenia jest, że w tej grupie niespodziewanie znalazło się dwóch zawodników z Kętrzyna (Tonojan i Ejmont). W ostatnim meczu M. Śniegocki 7:2 był lepszy od M. Auguścika.

W 1/4 finału najciekawiej zapowiadały się starcia mistrzów Europy: T. Kapłana i M. Śniegockiego oraz batalia słowacko-czeska J. Koniar – M .Hajdovsky. Pierwszy z meczów wygrał 7:5 Kapłan, ale nie było to porywające widowisko. W drugim wysoko 7:1 zapunktował Koniar. Pozostałe pojedynki to derby klubowe ERG, gdzie M. Fortuński pokonał M. Kudlika 7:5 oraz starcie K. Piekarski – K. Skowerski. Tutaj było 7:4.

Półfinały nie miały wielkiej dramaturgii. Kapłan pokonał Koniara 7:3, a Piekarski Fortuńskiego 7:4.

W finale faworytem był Kapłan, ale Piekarski zaskoczył spokojem gry i konsekwencją. On też został zwycięzcą Polish 9-ball. Wynik meczu to 7:5.

Podsumowując turniej w Kielcach był kolejnym udanym sprawdzianem polskiej czołówki. Może więcej spodziewaliśmy się po K. Juszczyszynie, czy M. Turkowskim. Z pewnością 33 lokata nie satysfakcjonuje wicemistrza Europy Ukraińca V. Patsurę. Cieszy dobra dyspozycja naszego reprezentanta na World Games – Wrocław 2017 Mieszka Fortuńskiego. Po raz kolejny znalazł się on na podium dużych zawodów.

Trzy spotkania nagrywane były dla telewizji Sport Klub. Na ogólnopolskiej antenie zostaną pokazane pojedynki T. Kapłan – M. Śniegocki; T. Kapłan – J. Koniar i finał K. Piekarski – T. Kapłan.

Wiele spotkań na bieżąco było transmitowane internetowo przez TVSports.pl. Obecne były także kamery TVP 3 i Telewizji Kielce. Program „Bilardowo” opisujący Festiwal i Polish 9-Ball zamówił ośrodek TVP w Lublinie i TV Lubin.

Tradycyjnie nie zabrakło elementów przypominających o walce z dopingiem. W sali gier ustawiono banery promujące akcję „Play true”.

Sprawdził się zespół sędziowski pracujący w składzie: Alexandru Balas Rumunia – sędzia główny oraz Agnieszka Pierzynka, Beata Humańska, Adam Gajda i Andrey Anhelin Ukraina.

Dyrektorem Polish 9-Ball jak i całego cyklu był Marcin Krzemiński.

Kolejne zawody Dynamic Best of the East odbędą się w dniach 19-20.08. 2017 w Bratysławie.

Quarter-finals Semi-finals Final
SlovakiaJakub Koniar 7
Czech RepublicMarek Hajdovsky 1
SlovakiaJakub Koniar 3
PolandTomasz Kapłan 7
PolandTomasz Kapłan 7
PolandMateusz Śniegocki 5
PolandTomasz Kapłan 5
PolandKonrad Piekarski 7
PolandKarol Skowerski 4
PolandKonrad Piekarski 7
PolandKonrad Piekarski 7
PolandMieszko Fortuński 4
PolandMieszko Fortuński 7
PolandMarek Kudlik 5

no info