W Budapeszcie medale podzielili pomiędzy sobą Węgrzy i Polacy. Występujący w barwach węgierskich Sandor Tot Węgryw finale Dynamic Best of the East – Hungary 9-Ball pokonał 9:8 Konrada Juszczyszyna Polska. Trzecie miejsca wywalczyli Piotr Ostrowski Polska i Gabor Solymosi Węgry.

Po pięciu latach przerwy Dynamic Best of the East powrócił na Węgry. Tym razem gospodarzem turnieju był klub Tajfun w Budapeszcie, a zawody przygotował Gabor Luka – prezes węgierskiego pool bilarda. Na listę startową wpisało się 81 bilardzistów, ale ostatecznie do stolicy Węgier dotarło 70 graczy. Przybyli oni z: Rumunii, Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Włoch, Serbii i Bułgarii. Dyrektorem cyklu Dynamic Best of the East był Marcin Krzemiński, a sędziowali: Alexandru Balas Rumunia i Gabriela Varga Węgry.

Jako niespodziankę turniejową na minus należy uznać brak obecności w fazie pucharowej Olivera Szolnoki Węgry, Marka Hajdovskiego Czechy oraz Konrada Piekarskiego Polska i Michała Turkowskiego Polska. Ci zawodnicy widziani byli w gronie faworytów. Wielki plus należy się Ewie Bąk Polska, która jako jedyna z pań awansowała do najlepszej 32. Po drodze Ewa pokonała m.in.: Zdenko Lisika Słowacja i Pitea Aleksandru Rumunia.

W 1/4 finału znalazło się 5 Polaków, 2 Węgrów i Czech. Na początek Juszczyszyn w stosunku 7:6 był lepszy od Skonecznego Polska, a G. Solymosi 7:5 od Mieszka Fortuńskiego Polska. Doświadczony Sandor Tot nie dał szans Dominikowi Zającowi Polska (7:3), a w ostatnim meczu Piotr Ostrowski wyeliminował czeską nadzieję Davida Zalmana Czechy 7:3. W półfinale Juszczyszyn gładko przejechał G. Solymosi (9:3), a Tot pomęczył się z P. Ostrowskim (9:7). W ostatnim meczu wyglądało na to, że były mistrz Europy S. Tot bez wysiłku sięgnie po największy puchar. Tak się jednak nie stało i konsekwentnie grający Juszczyszyn doprowadził do remisu 8:8. Ostatni punkt zdobył Sandor i do swojej bogatej kolekcji dołączył kolejny sportowy laur.

Gospodarze zadbali o oprawę turnieju. Specjalnie zakupiono stół Dynamic III, aby zorganizować zawody. Podczas turnieju na strojach zawodników umieszczone zostały naklejki promujące akcję WADA – Play true.

Dzień przed Hungaria 9-Ball rozegrano towarzyski turniej par EEBC Team Challenge. To jedna z imprez w ramach programu Międzynarodowej Akademii Bilardowej EEBC. Wygrał duet: K. Skowerski-M. Turkowski.

Pełne wyniki na: http://www.ebc-billiard.com/index.php?option=com_content&view=article&id=822

1/4 finału 1/2 finału Finał
PolskaMariusz Skoneczny 6
PolskaKonrad Juszczyszyn 7
PolskaKonrad Juszczyszyn 9
WęgryGabor Solymosi 3
WęgryGabor Solymosi 7
PolskaMieszko Fortuński 5
PolskaKonrad Juszczyszyn 8
WęgrySandor Tot 9
WęgrySandor Tot 7
PolskaDominik Zając 3
WęgrySandor Tot 9
PolskaPiotr Ostrowski 7
PolskaPiotr Ostrowski 7
CzechyDavid Zalman 4

no info