Turniej KORONA 5 za nami.

Piąty turniej z cyklu KORONA dobiegł końca. Serdeczne podziękowania dla zawodników za udział, a sędziom za pracę. W tym trudnym okresie trwania pandemii pokazaliśmy, że potrafimy coś wspólnie zrobić. Nie daliśmy się wepchnąć w depresję i jako jedyni na świecie przeprowadziliśmy serię turniejów internetowych.  Hasło „ Zostań w domu, ale bądź aktywny”  weszło w życie.

Zwycięzcami tej edycji są Karol Skowerski ( Nosan Kielce) w grupie PRO i Kamil Zięba ( Frame Łódź) w grupie AMATOR. Obaj zrobili bez pomyłki wynik trzycyfrowy. W skuteczności rozbicia najlepszym został Dominik Jastrząb ( UKS Fair Play Jaworzno). W trzech strzałach wbił do łuz 7 bil !!! Do niego powędruje profesjonalna przedłużka do kija.

A oto zestawienia końcowe:

GRUPA PRO

 1. Karol Skowerski – Nosan Kielce – 127 punktów,
 2. Jakub Koniar – Lavos Bratysława-Słowacja – 87 pkt,
 3. Oskar Jamorski – UKS Snikers Rękoraj – 60 pkt,
 4. Sebastian Batkowski – Nosan Kielce – 48 pkt,
 5. Piotr Likowski – Zakręcona Bila Poznań – 24 pkt,
 6. Zdenko Lisik – Martin –Słowacja – 15 pkt.

W tej grupie interesowała nas rywalizacja polskich kadrowiczów ze słowackim numerem 1. Koniar zagrał dobrze. W dwóch  podejściach zrobił serię 79 bil i 87 bil. To na mistrzostwach Europy dało by mu mecz w dwóch podejściach.  Skowerski nie dał mu jednak żadnych szans. Zdobycie 127 punktów w jednym ciągu to cały mecz w odmianę 14/1 w mistrzostwach Europy ( mężczyźni grają do 125 pkt).  Sebastian Batkowski w Korona 3 miał 42 pkt, w Korona 4 zrobił 47 pkt , a teraz 48 punktów. Utrzymuje stały poziom, ale musi myśleć o wynikach dwukrotnie wyższych.  Junior Oskar Jamorski w poprzednim turnieju miał 40 i 28 pkt. Teraz poprawił to na 60 i 42 pkt.

Grupa AMATOR

 1. Kamil Zięba – Frame Łódź – 100 pkt.
 2. Enrik Tenk – SK Elite Bratysława-Słowacja – 43 pkt,
 3. Dominik Jastrząb – Fair Play Jaworzno – 41 pkt,
 4. Bogna Świtała – UKS Pałuki Żnin – 31 pkt,
 5. Paweł Błachowski – Dekada Sosnowiec – 31 pkt,
 6. Władysław Kwaśniewski – Seven Kętrzyn – 30 pkt,
 7. Michał Urbański – UKS 13 Joker Tomaszów Maz. – 29 pkt,
 8. Dominik Klepacz – UKS Snikers Rękoraj – 22 pkt,
 9. Artur Grobelski – Inowrocław – 15 pkt,
 10. Krzysztof Gardjas – Frame Łódź – 12 pkt,
 11. Piotr Świtała – UKS Pałuki Żnin – 12 pkt,
 12. Kamil Pietruszewski – Warszawa – 12 pkt,
 13. Marcin Zięba – Łódź – 11 pkt,
 14. Ryszard Szmudziński – 10 pkt,
 15. Robert Jagodziński – UKS Snikers Rękoraj – 8 pkt,
 16. Dominika Pawełczyk – UKS Miłek Rękoraj – 8 pkt,
 17. Stanisław Zięba – Łódź – 5 pkt.

Analizując wyniki trzeba podkreślić, że poziom sportowy się podniósł. Mamy w wielu przypadkach dłuższe serie punktowe i jak donoszą sędziowie lepszą płynność gry i „ czytania” stołu. Rewelacyjnie wystrzelił Kamil Zięba.  Siedem kolejnych trójkątów bez pomyłki pokazuje potencjał tego zawodnika. Odrobił pracę domową Słowak Enrik Tenk. W poprzedniej edycji wbił 15 kul, a teraz ponad 3 trójkąty – 43 pkt ( co ważne rozbijając bile z bili końcowej). Tenk to junior i będzie z naszymi walczył w mistrzostwach Starego Kontynentu. Warto zatem jego wyniki porównać do rezultatów naszych kadrowiczów. Żelazny reprezentant Dominik Jastrząb tym razem minimalnie za Słowakiem, ale w Korona 4 miał 89 bil.  Michał Urbański po 12 pkt teraz ma 29 i 28 pkt. Oskar Jamorski z 60 pkt jest od Tenka lepszy. W rywalizacji dziewcząt Bogna Świtała ( 31 i 21 pkt) pobiła Dominikę Pawełczyk (8 i 4 pkt) .  I wreszcie ciekawe przyjacielskie starcie biznesu.

Ponownie wygrywa je Władysław Kwaśniewski ( 30 pkt). Krzysztof Gardjas zebrał tym razem 15 bil.

W Extra Bonusie najlepszy był Dominik Jastrząb wbijając w trzech rozbiciach 7 bil ( 3+3+1). O jedną bilę był za nim Robert Jagodziński ( 5+1+0) i Karol Skowerski (1+2+3).  

„Kończymy serię KORONA prowadzoną w czasie gdy kluby bilardowe były zamknięte.  Wszystkim serdecznie dziękuję za poświęconą energię. Nadal nie możemy organizować lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych zawodów. Mam nadzieję, że nie potrwa to już długo. Zapraszam zatem do ostatniego turnieju. KORONA PLUS będzie się różnił tym od pozostałych, że można w nim wziąć udział grając w domu lub iść w określonym terminie do klubu” – pomysłodawca cyklu Marcin Krzemiński. 

rptoz