Medale dla Polski i Rumunii.

Polskim sukcesem zakończył się trzeci w tym sezonie turniej Dynamic Billard Best of the East. W Romania 9-Ball zwyciężył Szymon Kural, który w finale pokonał  Dominika Jastrzębia 7:5. Brązowe medale pozostały w Rumunii dla Cipriana Gindac i Cristian Surdea .

Z chwilą, gdy zablokowano start polskiej reprezentacji wyglądało na to, że nadszedł czas dla liderów z innych państw. W gronie faworytów pojawili się: Ioan ladanyi (ROM), Ciprian Gindać (ROM), David Zalman (CZE) i Koleś Balas (SVK).  Oczywiście w stawce był 3-krotny zwycięzca turniejów Dynamic Best Szymon Kural i numer 2 rankingu 2022 roku Dominik Jastrząb.  Po grach eliminacyjnych w grupach wszystko potwierdzało te prognozy.  Pierwsze starcie faworytów miało miejsce już w pierwszej rundzie fazy pucharowej. Lider ekipy czeskiej D. Zalman 2:7 przegrał z I. Ladanyi. Pozostali zameldowali się w ćwierćfinale. Do tej grupy doszedł doświadczony Alex Habo (HUN) oraz skutecznie grający Gabor Olah (ROM).

Mecze o awans do półfinału bardzo różniły się od siebie. S. Kural szybko 7:0 pokonał A. Habo, a C. Gindać 7:2 K. Balas. W dwóch pozostałych pojedynkach było bardzo wyrównanie. C. Surdea 7:6 wygrał z I. Ladanyi, a D. Jastrząb 7:5 z G. Olahem.

Półfinały to starcie polsko-rumuńskie. Pomimo wsparcia publiczności lepsi okazali się goście. Jastrząb miał 7:2 z Surdea, a Kural 7:5 z Gindacem.

W finale zaczęło się dobrze dla Dominika. Prowadził 4:1, ale nie potrafił utrzymać przewagi do końca i uległ 5:7.

„To moje czwarte zwycięstwo w tym cyklu. Cieszę się, że mając 19 lat wygrywam międzynarodowe turnieje” powiedział Szymon Kural.

„Macie bardzo dużą grupę silnych zawodników. O Polakach słychać wszędzie. Wygrać Dynamic Best w Polsce, to ogromnie ciężkie zadanie. Cieszę się, że jestem ponownie na podium” – podkreślił C. Gindać.

Po trzech turniejach Dynamic Best w klasyfikacji generalnej jest 219 zawodników, a liderami są:

S. Kural  (POL) – 165 pkt,

D. Jastrząb  (POL) – 135 pkt,

M. Muklewicz  (POL)– 120 pkt

P. Boguszewski (POL) – 115 pkt

D. Hryb  (POL) – 105 pkt,

K. Balas  (SVK) – 100 pkt

D. Zalman  (CZE) – 100 pkt

K. Mrva (SVK) – 100 pkt

Turniej w klubie Black& White przeszedł w dobrej, sportowej atmosferze. Podziękowania dla rumuńskich partnerów Levente Czirjaka i Alexandru Balas. Ten drugi dodatkowo pełnił funkcję sędziego głównego. Łącznie zagrało 73 zawodników z: Czech, Słowacji, Polski, Węgier i Rumunii.

Sponsorami byli: Dynamic Billard Organization z Niemiec, Iwan Simonis S.A. i Saluc S.A. (Aramith) z Belgii, Dominus z Finlandii, Cuetec z USA i Kamui z Japonii.  

Ostatni turniej w tym roku odbędzie się w listopadzie w Pardubicach. Tam niestety będzie mogło zagrać tylko 64 zawodników.