Wielonarodowe podium w Bratysławie.

Wielonarodowe podium w Bratysławie.

Zawodnicy z trzech państw stanęli na podium turnieju Dynamic Billard Best of the East -Slovakia 9-Ball. Wspaniały kryształowy puchar i główna finansowa nagroda powędrowały w ręce Mariusza Skonecznego z Polski, który w finale 7: 3 pokonał Jakuba Koniara ze Słowacji.

Z brązowymi medalami zakończyli zawody Nikita Rudenko z Ukrainy i Hubert Łopotko z Polski.

„Gdy zobaczyłem ten puchar bardzo chciałem go wygrać i w każdym meczu dawałem z siebie wszystko” powiedział Mariusz.

Do Bratysławy przyjechało 88 zawodników z 8 państw (POL, GER, ROM, CZE, N. MAC, UKR, HUN, SVK). W fazie grupowej rozgrywanej w klubach Lavos i Galaxia największą niespodzianką była porażka Petra Urbana z Pardubic. Petr był zwycięzcą kończącego sezon 2023  turnieju w Czechach. Tam grał wyśmienicie. Tutaj nie wyszedł z grupy. Lepsi od niego byli Hubert Łopotko (POL) i Daniel Lang (SVK).

W niedzielę 40 zawodników rozpoczęło rundę pucharową. Do półfinału doszli: Mariusz Skoneczny (POL), Nikita Rudenko (UKR), Jakub Koniar (SVK) i Hubert Łopotko (POL). Każdy z nich miał ciekawą drogę do medalu. Nikita pokonał m.in.: Dominika Jastrzębia -POL – 7:3 i Koleśa Balasa -SVK – 7:4. Mariusz był lepszy od: Marcela Konarika -SVK -7:0 i Jaroslava Polacha -SVK – 7: 5. Hubert wyszedł obronną ręką z walki z Tomasem Kroviną -SVK – 7:2  i Kristianem Mrvą -SVK- 7: 6. Ostatnim awansującym był Jakub. On pokonał Davida Zalmana -CZE – 7:3 i Kamila Spichę -POL-7:3.

Półfinały Skoneczny i Koniar przeszli dosyć łatwo. Mariusz wygrał z Rudenko 7:2, a Koniar z Łopotko 7:3. Finał także nie miał wielkiej dramaturgii. Skoneczny zakończył go wynikiem 7:3.

Podobnie jak wiele turniejów EEBC zawody w Bratysławie miały fantastyczną atmosferę. Oczywiście przy stołach była pełna mobilizacja, ale po meczach dominował towarzyski klimat. Na stronie facebooka słowackiego związku można było zobaczyć mecze z jednego stołu.

Obowiązki sędziowskie sprawnie wykonywali Maciej Szczawiński i Piotr Kędzior. Samuel Koniar i Martina Konarikova stanowili dobry gospodarski duet, a nad całością czuwał dyrektor cyklu, prezes EEBC Marcin Krzemiński.

„Chciałbym serdecznie podziękować zawodnikom i gospodarzom za fantastyczną współpracę.   Dobrze rozpoczęliśmy 23 sezon Dynamic Billard Best of the East. 

Nadal są z nami prestiżowi sponsorzy: Dynamic Billard Organization z Niemiec, Iwan Simonis i Aramith z Belgii oraz Cuetec, Kamui i Dominus. Żegnamy Bratysławę i czekamy na Kielce, Oradeę i Pardubice” powiedział M. Krzemiński.