Polski sukces Festiwalu.

Sukcesem polskich zawodników zakończył się międzynarodowy turniej Dynamic Billard Best of the East -Polish 9-Ball zaliczany do rankingu Pucharu Europy Wschodniej. Pierwszych osiem miejsc zajęli bilardziści Polskiego Związku Bilardowego. Najlepszym z obcokrajowców został Petr Urban, który zakończył turniej na 9 miejscu. Zwycięzcą  został gracz z klubu TCF Hub Kraków Szymon Kural . W interesującym finale pokonał Radosława Babicę z Akademii Bilardowej Rokietnica 7:5.

Na podium stanęli także Bartosz Rozwadowski z Nosanu Kielce i Daniel Macioł Dekada Sosnowiec.

Polish 9-Ball był częścią VIII Międzynarodowego Festiwalu Bilardowego -Kielce 2023. Do rywalizacji zgłosiło się 115 zawodników z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, USA, Finlandii i Albanii. W ceremonii otwarcia turnieju uczestniczyli: prezes EEBC Marcin Krzemiński, wiceprezesi: Jaroslav Horenovsky i Samuel Koniar, prezes Albańskiej Federacji Bilardowej Edmond Loku, wiceprezes PZBil Arkadiusz Sząszor i sekretarz generalny PZBil Izabela Gajek.  Pierwszego dnia rozgrywano mecze w 29 grupach. Ze względu na dużą liczbę uczestników toczono pojedynki do północy.

Wprawdzie dwaj faworyci: mistrz świata W. Szewczyk i wicemistrz świata W. Zieliński zaliczyli po jednej porażce, to awansowali do fazy pucharowej. W gronie 58 graczy znalazło się 51 Polaków i 7 obcokrajowców.

W pierwszej rundzie gry pucharowej odpadli: J. Xhafa (ALB), D. Zalman i M. Kapitancik ( CZE) oraz M. Mrva (SK) i T. Muhonen (FIN). Turniej pożegnali także medalista ME M. Śniegocki i W. Szewczyk. Dobre mecze zagrał D. Macioł, który wyeliminował dwóch utytułowanych rywali: Mieszka Fortuńskiego ( mistrza Europy) 7:0 i W. Zielińskiego 7:2. Ponownie dała znać o sobie młoda gwardia: D. Jastrząb i S. Kural. Dominik pokonał: D. Zalmana 5:1, N. Żelasko 7:4, T. Kapłana 7:5 i w ¼ finał 6:7 przegrał z Radosławem Babicą. Szymon wyeliminował: W. Forrtuńskiego 5:2, J. Wierzchowskiego 7:1, W. Papiż 7:4, M. Muklewicza 7: 2, a w półfinale B. Rozwadowskiego 7:5. Rozwadowski może być zadowolony ze swego startu. Awans do półfinału i pokonanie m.in. Szewczyka, Zająca i Skowerskiego to powód do dumy.

Półfinały Kural – Macioł i Babica- Rozwadowski zmusiły zwycięzców do utraty dużej porcji energii. Przeciwnicy nie chcieli tanio sprzedać skóry. W finale Babica objął prowadzenie 2:0, a następnie 3:1.

Potem Kural zaczął odrabiać straty i doprowadził do wyniku 5:4. Końcówka meczu także należała do bilardzisty z Krakowa.

Festiwal w Kielcach jest nie tylko miejscem sportowej rywalizacji, a także miejscem przyjacielskich kontaktów, wymiany doświadczeń i poznania regionu. Wsparcie Polskiej Organizacji Turystycznej zaowocowało wizytą w jednej ze świętokrzyskich winiarni, odwiedzinami na zamku w Chęcinach, bazyliki Świętym Krzyżu czy katedry i Muzeum Narodowego w Kielcach.  

Pomoc w organizacji turniejów przyszła także z: Miasta Kielce, firmy Dynamic z Niemiec, firm Iwan Simonis S.A i Saluc S.A ( Aramith) z Belgii, Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, firmy Cuetec z USA, Kamui z Japonii i Dominus z Finlandii. Zespołem sędziowskim kierował Alexandru Balas z Rumunii, a dyrektorem Festiwalu był Marcin Krzemiński. Podziękowania należą się także dla TVSports, PZBil oraz Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Bilardowego.

Wyniki:

  1. S. Kural
  2. R. Babica
  3. D. Macioł i B. Rozwadowski,

5-8. K. Skowerski, M. Muklewicz, D. Hryb, D. Jastrząb,  

9-16.  T. Kapłan, D. Urban, C. Antczak, W. Papiż, W. Zieliński, M. Skoneczny, P. Błachowski , T. Sadlik.