Relacje z turniejów

 

  1. Szewczyk liderem rankingowego Grand Prix Polski.

„Wiedziałem, że gram dobrze i mogę wygrać krajową rywalizację” powiedział Wojciech Szewczyk z Cromo -Stal Katowice.  O swojej wysokiej dyspozycji dał znać już na początku sezonu wygrywając Grand Prix Polski w Bilard Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR w Kielcach. Później nie szło mu już tak dobrze, ale stale był w czołówce. Do Kętrzyna przyjechał zmotywowany i rozkręcając się z meczu na mecz doszedł do zwycięstwa. Ostatecznie sukces w Mistrzostwach Warmii i Mazur dał mu pierwszą lokatę w narodowym rankingu Polskiego Związku Bilardowego i mocną pozycję przez finałami mistrzostw kraju.  

„Gdy pojawiła się epidemia wszyscy mieliśmy nadzieję, że za 2-3 miesiące będzie jak dawniej. Kiedy odwołano Igrzyska Olimpijskie i praktycznie wszystkie światowe oraz kontynentalne turnieje bilardowe niewielu dawało mi szansę na przeprowadzenie pełnego cyklu POL TOUR.  Sam wielokrotnie chciałem się poddać, ale wielka wola rywalizacji sportowej oraz determinacja zawodników i klubów pchała mnie do przodu. Zmieniałem lokalizacje i terminy, ale dzięki wspólnej pracy udało się dokończyć 26 sezon rankingowy. Za nami, od 1995 roku, jest 210 turniejów Grand Prix Polski!!! To coś z czego jestem ogromnie dumny” powiedział pomysłodawca i dyrektor cyklu Marcin Krzemiński.

U boku gospodarza imprezy stała po raz kolejny Spółka Brześć z Brześcia Kujawskiego, producent m.in. słomki ptysiowej.  Wyroby Brześcia towarzyszyły zawodnikom na 6 turniejach w tym sezonie. Wsparcia dała grupa sędziów, która pomimo groźby zakażenia COVID 19 postanowiła prowadzić zawody. Gościny do rywalizacji udzieliły: Kieleckie Centrum Bilardowe „Contact”, klub Frame w Łodzi, Green Club w Gdańsku i Bałtyckie Centrum Bilardowe MOSiR w Kętrzynie. Gdy nie można było zapraszać widzów turniej wsparła TVSports.pl, emitując na żywo obraz przez internet. Telewizja SPORT KLUB pokazała najciekawsze mecze z Kielc i Kętrzyna.

Przed ostatnim rankingowym Grand Prix sytuacja zrobiła się bardzo nerwowa. Turniej zaplanowany wiele miesięcy wcześnie wydawał się pewnym punktem w kalendarzu. Jednak druga fala koronawirusa uderzyła szczególnie mocno. Dzienne statystyki zachorowań siały niepokój. Mimo tego lista startowa rosła z każdym dniem i pierwszy plan, aby zakończyć nabór na 64. i grać tylko w Kętrzynie trzeba było zmienić. Jak zwykle wsparcia udzielił prezes SKB w Mrągowie Wiesław Kuchciński. Finalnie do gry w tym miejscu skierowano dwie grupy.  W Kętrzynie jeszcze kilka dni przed turniejem o bezpieczeństwie uczestników organizator rozmawiał z Burmistrzem Miasta i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ponieważ nowe restrykcje wprowadzone przez rząd nie objęły kultury i sportu zdecydowano, że turniej zostanie przeprowadzony.  Uczestnicy podzieleni zostali na małe grupy, wprowadzono sanitarną kontrolę, dezynfekcję sprzętu, przekazanie obiektu wyłącznie dla potrzeb turnieju, zamknięto turniej dla widowni oraz wprowadzono nakaz gry w maseczkach. Ten ostatni przepis wzbudził największe kontrowersje, bo centralne przepisy nie nakładają tak rygorystycznej formy zabezpieczenia wobec osób biorących bezpośrednio udział w rywalizacji. Przyjęto jednak zasadę, że zdrowie jest najważniejsze.  Jak pokazały wyniki sportowe maseczki nie obniżyły poziomu rywalizacji.

W sobotę przez 12 godzin rywalizowano w grupach. W praktyce zawodnicy byli jednak w sali gier tylko do 3 godzin, bo tyle czasu potrzebne było na zakończenie pojedynków w ich grupie.  Kończąc gry musieli opuścić salę i wchodziła następna grupa. Tak było 4 razy.

W pierwszej fazie najciekawsza sytuacja miała miejsce w dwóch grupach, gdzie po trzech zawodników przegrało tylko jeden mecz. A awansie decydowały zatem małe punkty – stosunek partii. To wyliczenie wyrzuciło poza turniej Michała Turkowskiego i Pawła Boguszewskiego.

 Do fazy pucharowej przeszło 36 bilardzistów. Do najciekawszych pojedynków można zaliczyć starcie dwóch byłych mistrzów Europy Konrada Juszczyszyna (ERG Filie Bieruń) z Mateuszem Śniegockim ( Cromo-Stal Katowice) i mecz pomiędzy mistrzem Europy Karolem Skowerskim ( Nosan Kielce) i byłym mistrzem świata juniorów Danielem Maciołem (Cromo-Stal Katowice). W pierwszym pojedynku 6:3 był lepszy Konrad, a w drugim 6:5 Daniel.

W walce o ćwierćfinał Juszczyszyn przegrał 3:6 z W. Szewczykiem, a Macioł 2:6 z Radosławem Babicą (Akademia Bilardowa Rokietnica).  W innych ciekawszych meczach: Tomasz Kapłan (Nosan Kielce) 6:4 pokonał Grzegorza Lasotę (LP Metal Fach Sokółka); mistrz Europy juniorów Szymon Kural (TCF HUB Kraków) 6:4 Mateusza Sząszora (Kosmopell Twoja Energia Arkadia Tczew), a Bartosz Rozwadowski (Nosan Kielce) 6:4 Piotra Ostrowskiego (Lipiński Dachy Tomaszów Maz.).

W boju ośmiu najlepszych było:

  1. Szewczyk – Mikołaj Ząbecki (Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) 6:1,

Mariusz Skoneczny (Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) – S. Kural – 0:6

  1. Kapłan – R. Babica – 6:4
  2. Rozwadowski – Mieszko Fortuński (ERG Folie Bieruń) – 2:6.

Zdecydowanie hitem tej fazy było wysokie zwycięstwo juniora z Krakowa -Szymona Kurala, który do zera ograł wielokrotnego medalistę mistrzostw Europy.

W półfinale Kural nie miał już siły by stawić opór rewelacyjnie grającemu Szewczykowi. Tym razem on przegrał 0:6. W drugim starciu było bardzo wyrównanie, a zwycięsko wyszedł z niego T. Kapłan. Wynik meczu z M. Fortuńskim 6:5.

W ostatnim pojedynku turnieju Szewczyk nie pozwolił pobrykać Kapłanowi. Oddał mu tylko 1 partię.

Najlepszym bilardzistą z Warmii i Mazur został Damian Ejmont z Kętrzyna. Medale i puchary wręczył prezes Polskiego Związku Bilardowego Grzegorz Kędzierski.  Dyrektor cyklu Marcin Krzemiński podziękował za wsparcie władzom Miasta Kętrzyn, a przedstawicielowi MOSiR Kętrzyn Krystianowi Kosikowi wręczył pamiątkową statuetkę. Ciepła słowa za pracę otrzymał także sędzia Maciej Szczawiński, zespół obsługi technicznej i ekipa TVSports.pl

Żegnamy Kętrzyn z dobrymi nastrojami i świadomością, że w tych trudnych czasach uczestnicy i obsługa turnieju zostawiła kilkanaście tysięcy w kieszeniach lokalnych przedsiębiorców (hotele, gastronomia, handel). To przy wprowadzonych restrykcjach nabiera szczególnego znaczenia. W dniach 2,3 i 4 listopada ok. 16.00 zapraszamy do SPORT KLUBU na retransmisję trzech meczów.

W rankingu po cyklu Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR 2020 na czele znajdują się: W. Szewczyk – 146 pkt, K. Skowerski – 135 pkt, M. Skoneczny – 127 pkt, M. Fortuński – 125 pkt, R. Babica -123 pkt, D. Macioł – 122 pkt, T. Kapłan -118 pkt, S. Batkowski – 110 pkt. Łącznie sklasyfikowanych zostało 179 zawodników. 

Powrócił po 6 latach.

 

„ Nareszcie”,  tak podsumował swój start w wywiadzie telewizyjnym zwycięzca zawodów Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR Karol Skowerski. Bilardzista Nosanu Kielce ostatni raz po złoty medal POL TOUR sięgnął w Gdańsku w 2014 roku !!! Aby było ciekawiej, to trzech zawodników z podium sprzed 6 lat pojawiło się w tym roku.  Są nimi, obok Skowerskiego, Tomasz Kapłan i Radosław Babica.  Z tą tylko różnicą, że Kapłan w 2014 roku był trzeci, a teraz drugi.  Tegoroczne podium uzupełnił Mieszko Fortuński.

POL TOUR , będący Mistrzostwami Gdańska w 8-bil rozegrano po raz dziewiętnasty.  Pierwszy raz ten nadmorski kurort gościł sportowy bilard w 1998 roku. Wówczas zwyciężył Łukasz Szywała występujący w barwach Magnum Warszawa.  W tym roku o główne trofeum walczyło 88 bilardzistów z 30 miejscowości.

O ile w pierwszych turniejach sezonu 2020 mieliśmy niespodzianki na etapie grupowym, o tyle w Gdańsku wszystko jakby wróciło do normy. W grupach nic specjalnego się nie wydarzyło, a w najlepszej ósemce znaleźli się sami doświadczeni gracze.  Najciekawszymi pojedynkami fazy pucharowej były mecze:

  1. Szewczyk – M. Śniegocki – 6:4
  2. Babica – K. Sząszor – 6:3
  3. Batkowski – K. Juszczyszyn – 6:5,
  4. Ostrowski – M. Ząbecki – 6:2.

Ich zwycięzcy awansowali do ćwierćfinałów.

W tej rundzie mecze na swoją korzyść zakończyli:

Mieszko Fortuński ( ERG Filie Bieruń) 6:0 z Piotrem Ostrowskim ( Lipiński dachy Tomaszów Maz.),  Tomasz Kapłan ( Nosan Kielce) 6:5 z Mariuszem Skonecznym ( Lipiński Dachy Tomaszów Maz.), Karol Skowerski 6:1 z Sebastianem Batkowskim ( obaj Nosan Kielce) oraz Radosław Babica ( Akademia Bilardowa Rokietnica) 6:2 z Wojciechem Szewczykiem ( Cromo-Stal Katowice).

W półfinale Skowerski niespodziewanie gładko pokonał Babicę 6:1, a Kapłan wymęczył 6:5 z Fortuńskim.  Finał przebiegał pod dyktando Karola.  Ostatecznie zwyciężył 6:3.

Gospodarzem imprezy był Green Club, za co właścicielowi i personelowi składamy podziękowania.  Turniej w Gdańsku był piątym POL TOUR-em w tym sezonie i do zakończenia cyklu potrzeba już tylko jednego spotkania.  Zgodnie z kalendarzem planujemy pożegnać  Grand Prix 2020 w Kętrzynie. Sędzią głównym zawodów był Maciej Szczawiński z Bydgoszczy, a dyrektorem imprezy Marcin Krzemiński. 

¼ finału

Mieszko Fortuński ( ERG Filie Bieruń) – Piotr Ostrowski ( Lipiński dachy Tomaszów Maz.) -6:0,

Tomasz Kapłan ( Nosan Kielce) 6:5 – Mariusz Skoneczny ( Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) – 6:5

Karol Skowerski – Sebastian Batkowski ( obaj Nosan Kielce) – 6:1,

Radosław Babica ( Akademia Bilardowa Rokietnica) – Wojciech Szewczyk ( Cromo-Stal Katowice) -6:2.

½ finału

  1. Skowerski – R. Babica – 6:1
  2. Kapłan – M. Fortuński – 6:5

Finał

  1. Skowerski – T. Kapłan – 6:3

W rankingu polskim 2020 na czele znajdują się: K. Skowerski (135 pkt.), W Szewczyk (125 pkt.) , R. Babica (117 pkt.) i S. Batkowski (110 pkt.). 

 

 

 

Relacja z Pol TOUR Łódź

 

Trzecie rozdanie bilardowego Grand Prix Polski.

W łódzkim klubie Frame 84 zawodników walczyło w turnieju GPP Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR. W decydującym pojedynku turnieju spotkali się dwaj zawodnicy mający w swoim dorobku tytuł mistrza Europy. Mateusz Śniegocki z Cromo-Stal Katowice pokonał 6:2 Karola Skowerskiego z Nosanu Kielce.  Brązowe medale wywalczyli: junior Dominik Jastrząb z UKS Fair Play Jaworzno i Daniel Macioł z Cromo Stal Katowice.

Można śmiało powiedzieć, że młodość starła się z doświadczeniem. Osiągnięcia Skowerskiego i Śniegockiego są imponujące. Mają medale mistrzostw świata, mistrzostw Europy i potężną kolekcję krajowych laurów. Jastrząb to nowe pokolenie. Fantastycznie spisał się w kategorii juniorów, gdzie w 2019 roku sięgnął po główne tytuły mistrzostw Europy. Po raz pierwszy jednak przebił się na podium w zawodach Grand Prix Polski  pozostawiając za plecami wielu dobrych seniorów.

Pozytywnie zaskoczył Tomasz Malinowski, który wszedł do najlepszej ósemki eliminując m.in. B. Rozwadowskiego i P. Ostrowskiego.  Swój rok ma Daniel Macioł, który po raz trzeci w tym sezonie stanął na podium. Zawodnik Cromo-Stal Katowice był najlepszy w Kielcach w 10-bil, trzeci w 9-bil i teraz trzeci w 8-bil.

Po raz kolejny daje o sobie znać Mikołaj Ząbecki. On także doszedł do ćwierćfinału wygrywając wcześniej m.in. z R. Babicą i K. Juszczyszynem.

Pozytywnym sygnałem po turnieju w Łodzi jest fakt, iż przez ostatnie dwa tygodnie bilardziści wrócili do pracy. Poziom gry był znacznie wyższy niż w czerwcowym turnieju w Kielcach.

Tradycyjnie wielkie podziękowania należą się klubowi Frame z Łodzi, który gościł imprezę. Kierownictwo Klubu pragnąc właściwie przyjąć zawodników tylko na wymianę sukna na stołach wydało ponad 20.000 złotych. Sprawny przebieg  imprezy  zapewnili: Marcin Krzemiński- dyrektor turnieju, Dariusz Kobacki – sędzia główny, Katarzyna Kulasińska – kierownik techniczny oraz Robert Kowalski i Julia Kobacka dbający o zabezpieczenie sanitarne. Zawodnicy przechodzili badania temperatury, a sprzęt do gry i pomieszczenia klubowe były dezynfekowane. Zagrożenie COVID 19 traktowano poważnie.

Podziękowania należą się także TVSports.pl – za relację internetową on-line oraz strategicznemu sponsorowi – Spółce Brześć z Brześcia Kujawskiego produkującej słomkę ptysiową.

¼ finału

  1. Jastrząb – M. Ząbecki – 6:3
  2. Śniegocki – M. Fortuński -6:2
  3. Szewczyk – K. Skowerski – 3:6
  4. Malinowski – D. Macioł – 4:6

½ finału

  1. Jatrząb – M. Śniegocki – 3:6
  2. Skowerski – D. Macioł – 6:4

Finał

  1. Śniegocki –K. Skowerski 6: 2

Pełne wyniki na stronie http://bilardsport.pl/poltour/wyniki_online.php?turniej_id=782&grupa=0 .

 

 

Interesujące rozdanie w Kielcach

 

Po przerwie wróciły rozgrywki cyklu Grand Prix Polski w Bilard Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR. Ze względów sanitarnych do turnieju w Kielcach dopuszczono jedynie 64 zawodników. Każdy ze sportowców i opiekunów przed wejściem na salę gier przechodził kontrolę zdrowotną, a podczas imprezy dezynfekowano sprzęt do gry. Na szczęście nie stwierdzono objawów koronawirusa, ale efekt izolacji wyraźnie było widać w grze wielu uczestników.  Mówiąc dosadniej, przerwa w aktywności sportowej odbiła się na poziomie gry.  Jej najbardziej namacalnym efektem było odpadnięcie w fazie grupowej dwóch mistrzów Europy – Mieszka Fortuńskiego i Konrada Juszczyszna ( ERG Folie Bieruń).  Kilku graczy wykorzystało słabą dyspozycję rywali i osiągnęło życiowy sukces. Blisko podium POL TOUR , po raz pierwszy w karierze był Kacper Konkel ( Arkadia Tczew) i junior Jakub Kowalczyk (TCF HUB Kraków).  W ćwierćfinale zakończył start Grzegorz Lasota ( LP Metal fach Sokółka), który wyeliminował m.in. Wojciecha Szewczyka. Do strefy medalowej dotarł Wojciech Banek (MUKS IKS Tarnów),  Sebastian Batkowski ( Nosan Kielce), Radosław Babica ( Akademia Bilardowa Rokietnica) oraz Daniel Macioł ( Cromo-Stal Katowice).

W półfinale bardzo dobrze dysponowany Babica pokonał Banka 6:3 , a Macioł aż 6:1 Batkowskiego. Finał Babica-Macioł był o tyle interesujący, ze ostatni raz w Grand Prix Polski POL TOUR tak wysoko byli kilka lat temu. Radosław w Gdańsku w 2016 roku, a Daniel w Kielcach w 2015 roku. Od początku prowadzenie objął Daniel i Radosław musiał go gonić. W pewnym momencie było już 5:3. Babica odrobił partię, ale na zdobycie większej ilości punktów Macioł mu już nie pozwolił.

„ Przez cały czas pandemii ostro trenowałem i to dało efekt” powiedział zwycięzca.

Bohaterem turnieju był 12-letni Michał Wiech z Nosanu Kielce, który w fazie grupowej wygrał dwa mecze ( 5:1 z Michałem Rakowskim i 5:4  z Andrzejem Guzanowskim).  Do ciekawszych wyników należy przegrana Mieszka Fortuńskiego 4:5 z J. Kowalczykiem i 1:5 z W. Bankiem; przegrana K. Juszczyszyna z Adamem Stankiewiczem 3:5 czy  przegrana Tomasza Kapłana z K. Konkelem 1:5.

Podziękowania dla głównego sponsora firmy Brześć z Brześcia Kujawskiego oraz Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Sportowego. W sali pojawiły się także kamery TVP 3 Kielce oraz TVSports.pl.

Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom za przestrzeganie reżimu sanitarnego związanego z zagrożeniem COVID 19.  Obsługę sędziowsko-techniczną zapewnili: Marcin Krzemiński – sędzia główny oraz Zuzanna Przybylska i Robert Kowalski.

 Następny turniej Grand Prix Polski już 11-12 lipca w Łodzi.

¼ finału

  1. Konkel – W Banek – 3 : 6
  2. Babica – G. Lasota – 6 : 1
  3. Kowalczyk – D. Macioł – 4 : 6
  4. Turkowski – S. Batkowski – 3 : 6.

½ finału

  1. Banek – R. Babica – 3 : 6
  2. Macioł – S. Batkowski – 6: 1

Finał

  1. Babica – D. Macioł – 4:6

 

Fantastyczny, szybki finał w Kielcach

 

205 turniej cyklu Grand Prix Polski w Bilard POL TOUR odbył się w Kieleckim Centrum Bilardowym. Wystartowało w nim 80 zawodników. W finale spotkali się Mariusz Skoneczny ( Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki ) i Wojciech Szewczyk ( Cromo-Stal Warszawa). Wszyscy obserwujący ten pojedynek byli zachwyceni poziomem i stylem gry. Najkrótsza partia trwała 1minutę 13 sek., a najdłuższa niecałe 4 minuty. Widzieliśmy coś, co z wielkim zainteresowaniem da się oglądać. Były dobre rozbicia i pewna, szybka gra. Oby więcej takich spotkań. Wygrał W. Szewczyk 6:4.  Wcześniej zwycięzca pokonał klubowego kolegę Daniela Macioła ( 6:5) , a Mariusz występującego barwach LP Metal Fach Sokółka Sebastiana Batkowskiego (6:3). Najlepszą z pań walczących w imprezie była Monika Ząbek, która z pierwszego miejsca w grupie awansowała do fazy pucharowej.

 W Kielcach, po raz pierwszy w historii cyklu, dojechali wszyscy zarejestrowani na liście startowej ! Tego nie było w 204 wcześniejszych turniejach. Z powodów technicznych ( jedynie 8 stołów do dyspozycji) organizator musiał ograniczyć ilość uczestników. Utworzono 16 grup 5-osobowych. Nikt z listy rezerwowej nie doczekał się startu. Pojedynki w grupach trwały 13 godzin w sobotę i 3,5 godziny w niedzielę. Potem ruszyła faza pucharowa z 32. najlepszych, która zakończyła się ok. 19.00. Sprawny przebieg Mistrzostw Kielc zawdzięczać można prowadzącym turniej i zawodnikom, którzy płynnie rozpoczynali kolejne pojedynki. W niecodziennej roli: dyrektora i zarazem sędziego głównego wystąpił Marcin Krzemiński. Wspierali go: Paula Przybylski – sekretarz zawodów i Robert Kowalski z Mak Marketing.  Podziękowania należą się Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Sportowemu, obsłudze KCBil  oraz TVSports.pl za relację telewizyjną.  

Sponsorem strategicznym cyklu jest Zakład Produkcji Cukierniczej Brześć z Brześcia Kujawskiego. Wyroby sponsora smakowały uczestnikom turnieju i gościom.

Pełne wyniki na: http://www.bilard-sport.pl/poltour/wyniki_online.php?turniej_id=762

¼ finału

  1. Macioł – W. Sroczyński – 6:3
  2. Szewczyk – G. Lasota – 6:1
  3. Ostrowski – M. Skoneczny – 5:6
  4. Rozwadowski – S. Batkowski – 2:6.

½ finału

  1. Macioł – W. Szewczyk – 5:6
  2. Batkowski – M. Skoneczny – 3:6

Finał

  1. Szewczyk – M. Skoneczny 6:4