Relacje z turniejów

Powrócił po 6 latach.

 

„ Nareszcie”,  tak podsumował swój start w wywiadzie telewizyjnym zwycięzca zawodów Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR Karol Skowerski. Bilardzista Nosanu Kielce ostatni raz po złoty medal POL TOUR sięgnął w Gdańsku w 2014 roku !!! Aby było ciekawiej, to trzech zawodników z podium sprzed 6 lat pojawiło się w tym roku.  Są nimi, obok Skowerskiego, Tomasz Kapłan i Radosław Babica.  Z tą tylko różnicą, że Kapłan w 2014 roku był trzeci, a teraz drugi.  Tegoroczne podium uzupełnił Mieszko Fortuński.

POL TOUR , będący Mistrzostwami Gdańska w 8-bil rozegrano po raz dziewiętnasty.  Pierwszy raz ten nadmorski kurort gościł sportowy bilard w 1998 roku. Wówczas zwyciężył Łukasz Szywała występujący w barwach Magnum Warszawa.  W tym roku o główne trofeum walczyło 88 bilardzistów z 30 miejscowości.

O ile w pierwszych turniejach sezonu 2020 mieliśmy niespodzianki na etapie grupowym, o tyle w Gdańsku wszystko jakby wróciło do normy. W grupach nic specjalnego się nie wydarzyło, a w najlepszej ósemce znaleźli się sami doświadczeni gracze.  Najciekawszymi pojedynkami fazy pucharowej były mecze:

 1. Szewczyk – M. Śniegocki – 6:4
 2. Babica – K. Sząszor – 6:3
 3. Batkowski – K. Juszczyszyn – 6:5,
 4. Ostrowski – M. Ząbecki – 6:2.

Ich zwycięzcy awansowali do ćwierćfinałów.

W tej rundzie mecze na swoją korzyść zakończyli:

Mieszko Fortuński ( ERG Filie Bieruń) 6:0 z Piotrem Ostrowskim ( Lipiński dachy Tomaszów Maz.),  Tomasz Kapłan ( Nosan Kielce) 6:5 z Mariuszem Skonecznym ( Lipiński Dachy Tomaszów Maz.), Karol Skowerski 6:1 z Sebastianem Batkowskim ( obaj Nosan Kielce) oraz Radosław Babica ( Akademia Bilardowa Rokietnica) 6:2 z Wojciechem Szewczykiem ( Cromo-Stal Katowice).

W półfinale Skowerski niespodziewanie gładko pokonał Babicę 6:1, a Kapłan wymęczył 6:5 z Fortuńskim.  Finał przebiegał pod dyktando Karola.  Ostatecznie zwyciężył 6:3.

Gospodarzem imprezy był Green Club, za co właścicielowi i personelowi składamy podziękowania.  Turniej w Gdańsku był piątym POL TOUR-em w tym sezonie i do zakończenia cyklu potrzeba już tylko jednego spotkania.  Zgodnie z kalendarzem planujemy pożegnać  Grand Prix 2020 w Kętrzynie. Sędzią głównym zawodów był Maciej Szczawiński z Bydgoszczy, a dyrektorem imprezy Marcin Krzemiński. 

¼ finału

Mieszko Fortuński ( ERG Filie Bieruń) – Piotr Ostrowski ( Lipiński dachy Tomaszów Maz.) -6:0,

Tomasz Kapłan ( Nosan Kielce) 6:5 – Mariusz Skoneczny ( Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) – 6:5

Karol Skowerski – Sebastian Batkowski ( obaj Nosan Kielce) – 6:1,

Radosław Babica ( Akademia Bilardowa Rokietnica) – Wojciech Szewczyk ( Cromo-Stal Katowice) -6:2.

½ finału

 1. Skowerski – R. Babica – 6:1
 2. Kapłan – M. Fortuński – 6:5

Finał

 1. Skowerski – T. Kapłan – 6:3

W rankingu polskim 2020 na czele znajdują się: K. Skowerski (135 pkt.), W Szewczyk (125 pkt.) , R. Babica (117 pkt.) i S. Batkowski (110 pkt.). 

 

 

 

Relacja z Pol TOUR Łódź

 

Trzecie rozdanie bilardowego Grand Prix Polski.

W łódzkim klubie Frame 84 zawodników walczyło w turnieju GPP Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR. W decydującym pojedynku turnieju spotkali się dwaj zawodnicy mający w swoim dorobku tytuł mistrza Europy. Mateusz Śniegocki z Cromo-Stal Katowice pokonał 6:2 Karola Skowerskiego z Nosanu Kielce.  Brązowe medale wywalczyli: junior Dominik Jastrząb z UKS Fair Play Jaworzno i Daniel Macioł z Cromo Stal Katowice.

Można śmiało powiedzieć, że młodość starła się z doświadczeniem. Osiągnięcia Skowerskiego i Śniegockiego są imponujące. Mają medale mistrzostw świata, mistrzostw Europy i potężną kolekcję krajowych laurów. Jastrząb to nowe pokolenie. Fantastycznie spisał się w kategorii juniorów, gdzie w 2019 roku sięgnął po główne tytuły mistrzostw Europy. Po raz pierwszy jednak przebił się na podium w zawodach Grand Prix Polski  pozostawiając za plecami wielu dobrych seniorów.

Pozytywnie zaskoczył Tomasz Malinowski, który wszedł do najlepszej ósemki eliminując m.in. B. Rozwadowskiego i P. Ostrowskiego.  Swój rok ma Daniel Macioł, który po raz trzeci w tym sezonie stanął na podium. Zawodnik Cromo-Stal Katowice był najlepszy w Kielcach w 10-bil, trzeci w 9-bil i teraz trzeci w 8-bil.

Po raz kolejny daje o sobie znać Mikołaj Ząbecki. On także doszedł do ćwierćfinału wygrywając wcześniej m.in. z R. Babicą i K. Juszczyszynem.

Pozytywnym sygnałem po turnieju w Łodzi jest fakt, iż przez ostatnie dwa tygodnie bilardziści wrócili do pracy. Poziom gry był znacznie wyższy niż w czerwcowym turnieju w Kielcach.

Tradycyjnie wielkie podziękowania należą się klubowi Frame z Łodzi, który gościł imprezę. Kierownictwo Klubu pragnąc właściwie przyjąć zawodników tylko na wymianę sukna na stołach wydało ponad 20.000 złotych. Sprawny przebieg  imprezy  zapewnili: Marcin Krzemiński- dyrektor turnieju, Dariusz Kobacki – sędzia główny, Katarzyna Kulasińska – kierownik techniczny oraz Robert Kowalski i Julia Kobacka dbający o zabezpieczenie sanitarne. Zawodnicy przechodzili badania temperatury, a sprzęt do gry i pomieszczenia klubowe były dezynfekowane. Zagrożenie COVID 19 traktowano poważnie.

Podziękowania należą się także TVSports.pl – za relację internetową on-line oraz strategicznemu sponsorowi – Spółce Brześć z Brześcia Kujawskiego produkującej słomkę ptysiową.

¼ finału

 1. Jastrząb – M. Ząbecki – 6:3
 2. Śniegocki – M. Fortuński -6:2
 3. Szewczyk – K. Skowerski – 3:6
 4. Malinowski – D. Macioł – 4:6

½ finału

 1. Jatrząb – M. Śniegocki – 3:6
 2. Skowerski – D. Macioł – 6:4

Finał

 1. Śniegocki –K. Skowerski 6: 2

Pełne wyniki na stronie http://bilardsport.pl/poltour/wyniki_online.php?turniej_id=782&grupa=0 .

 

 

Interesujące rozdanie w Kielcach

 

Po przerwie wróciły rozgrywki cyklu Grand Prix Polski w Bilard Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR. Ze względów sanitarnych do turnieju w Kielcach dopuszczono jedynie 64 zawodników. Każdy ze sportowców i opiekunów przed wejściem na salę gier przechodził kontrolę zdrowotną, a podczas imprezy dezynfekowano sprzęt do gry. Na szczęście nie stwierdzono objawów koronawirusa, ale efekt izolacji wyraźnie było widać w grze wielu uczestników.  Mówiąc dosadniej, przerwa w aktywności sportowej odbiła się na poziomie gry.  Jej najbardziej namacalnym efektem było odpadnięcie w fazie grupowej dwóch mistrzów Europy – Mieszka Fortuńskiego i Konrada Juszczyszna ( ERG Folie Bieruń).  Kilku graczy wykorzystało słabą dyspozycję rywali i osiągnęło życiowy sukces. Blisko podium POL TOUR , po raz pierwszy w karierze był Kacper Konkel ( Arkadia Tczew) i junior Jakub Kowalczyk (TCF HUB Kraków).  W ćwierćfinale zakończył start Grzegorz Lasota ( LP Metal fach Sokółka), który wyeliminował m.in. Wojciecha Szewczyka. Do strefy medalowej dotarł Wojciech Banek (MUKS IKS Tarnów),  Sebastian Batkowski ( Nosan Kielce), Radosław Babica ( Akademia Bilardowa Rokietnica) oraz Daniel Macioł ( Cromo-Stal Katowice).

W półfinale bardzo dobrze dysponowany Babica pokonał Banka 6:3 , a Macioł aż 6:1 Batkowskiego. Finał Babica-Macioł był o tyle interesujący, ze ostatni raz w Grand Prix Polski POL TOUR tak wysoko byli kilka lat temu. Radosław w Gdańsku w 2016 roku, a Daniel w Kielcach w 2015 roku. Od początku prowadzenie objął Daniel i Radosław musiał go gonić. W pewnym momencie było już 5:3. Babica odrobił partię, ale na zdobycie większej ilości punktów Macioł mu już nie pozwolił.

„ Przez cały czas pandemii ostro trenowałem i to dało efekt” powiedział zwycięzca.

Bohaterem turnieju był 12-letni Michał Wiech z Nosanu Kielce, który w fazie grupowej wygrał dwa mecze ( 5:1 z Michałem Rakowskim i 5:4  z Andrzejem Guzanowskim).  Do ciekawszych wyników należy przegrana Mieszka Fortuńskiego 4:5 z J. Kowalczykiem i 1:5 z W. Bankiem; przegrana K. Juszczyszyna z Adamem Stankiewiczem 3:5 czy  przegrana Tomasza Kapłana z K. Konkelem 1:5.

Podziękowania dla głównego sponsora firmy Brześć z Brześcia Kujawskiego oraz Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Sportowego. W sali pojawiły się także kamery TVP 3 Kielce oraz TVSports.pl.

Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom za przestrzeganie reżimu sanitarnego związanego z zagrożeniem COVID 19.  Obsługę sędziowsko-techniczną zapewnili: Marcin Krzemiński – sędzia główny oraz Zuzanna Przybylska i Robert Kowalski.

 Następny turniej Grand Prix Polski już 11-12 lipca w Łodzi.

¼ finału

 1. Konkel – W Banek – 3 : 6
 2. Babica – G. Lasota – 6 : 1
 3. Kowalczyk – D. Macioł – 4 : 6
 4. Turkowski – S. Batkowski – 3 : 6.

½ finału

 1. Banek – R. Babica – 3 : 6
 2. Macioł – S. Batkowski – 6: 1

Finał

 1. Babica – D. Macioł – 4:6

 

Fantastyczny, szybki finał w Kielcach

 

205 turniej cyklu Grand Prix Polski w Bilard POL TOUR odbył się w Kieleckim Centrum Bilardowym. Wystartowało w nim 80 zawodników. W finale spotkali się Mariusz Skoneczny ( Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki ) i Wojciech Szewczyk ( Cromo-Stal Warszawa). Wszyscy obserwujący ten pojedynek byli zachwyceni poziomem i stylem gry. Najkrótsza partia trwała 1minutę 13 sek., a najdłuższa niecałe 4 minuty. Widzieliśmy coś, co z wielkim zainteresowaniem da się oglądać. Były dobre rozbicia i pewna, szybka gra. Oby więcej takich spotkań. Wygrał W. Szewczyk 6:4.  Wcześniej zwycięzca pokonał klubowego kolegę Daniela Macioła ( 6:5) , a Mariusz występującego barwach LP Metal Fach Sokółka Sebastiana Batkowskiego (6:3). Najlepszą z pań walczących w imprezie była Monika Ząbek, która z pierwszego miejsca w grupie awansowała do fazy pucharowej.

 W Kielcach, po raz pierwszy w historii cyklu, dojechali wszyscy zarejestrowani na liście startowej ! Tego nie było w 204 wcześniejszych turniejach. Z powodów technicznych ( jedynie 8 stołów do dyspozycji) organizator musiał ograniczyć ilość uczestników. Utworzono 16 grup 5-osobowych. Nikt z listy rezerwowej nie doczekał się startu. Pojedynki w grupach trwały 13 godzin w sobotę i 3,5 godziny w niedzielę. Potem ruszyła faza pucharowa z 32. najlepszych, która zakończyła się ok. 19.00. Sprawny przebieg Mistrzostw Kielc zawdzięczać można prowadzącym turniej i zawodnikom, którzy płynnie rozpoczynali kolejne pojedynki. W niecodziennej roli: dyrektora i zarazem sędziego głównego wystąpił Marcin Krzemiński. Wspierali go: Paula Przybylski – sekretarz zawodów i Robert Kowalski z Mak Marketing.  Podziękowania należą się Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Sportowemu, obsłudze KCBil  oraz TVSports.pl za relację telewizyjną.  

Sponsorem strategicznym cyklu jest Zakład Produkcji Cukierniczej Brześć z Brześcia Kujawskiego. Wyroby sponsora smakowały uczestnikom turnieju i gościom.

Pełne wyniki na: http://www.bilard-sport.pl/poltour/wyniki_online.php?turniej_id=762

¼ finału

 1. Macioł – W. Sroczyński – 6:3
 2. Szewczyk – G. Lasota – 6:1
 3. Ostrowski – M. Skoneczny – 5:6
 4. Rozwadowski – S. Batkowski – 2:6.

½ finału

 1. Macioł – W. Szewczyk – 5:6
 2. Batkowski – M. Skoneczny – 3:6

Finał

 1. Szewczyk – M. Skoneczny 6:4