Sukces po 15 latach -Best Pardubice !

Mają swój wielki dzień. Czekali na niego od 2008 roku.  Petr Urban z klubu Maple z Pardubic wygrał turniej Dynamic Billard Best of the East. Jest drugim czeskim zawodnikiem w historii cyklu, który sięgnął po złoty medal. Pierwszym był Michał Gavenciak, który na najwyższym stopniu podium stawał w latach 2004,2006 i 2008.

„Wiele razy startowałem w cyklu Dynamic Best, ale nie mogłem wygrać żadnego turnieju. Dwa razy wdarłem się do finału, jednak przeciwnicy byli lepsi. Teraz udało się to osiągnąć” powiedział Petr.

W finale Urban wygrał z Dominikiem Jastrzębiem (POL) 7:2.

Brązowe medale wywalczyli Szymon Duda (POL) oraz Krystian Piekarski (POL). Pierwszy z nich w półfinale uległ 1:7 P. Urbanowi, a drugi w najkrótszym meczu zawodów 0:7 D. Jastrzębiowi. Ten pojedynek trwał ok. 20 minut. Wejście na podium przez Dudę i Piekarskiego należy uznać za niespodziankę. Nie byli oni zaliczani do faworytów imprezy.

Do Pardubic ostatecznie przyjechało 57 zawodników z 11 państw (POL, SVK, CZE, ENG, GER, SER, CRO, HUN, UKR, ESP, MAC).

Mecze pierwszej fazy odbyły się w 16 grupach i dwóch najlepszych z każdej z nich awansowało do niedzielnej rundy pucharowej.  Na tym etapie największą niespodziankę sprawił junior z Senicy Timothei Furko (SVK), który wygrał starcie z A. Stankiewiczem (POL) 5:3. Niestety zabrakło mu małych punktów, aby awansować dalej.

Do drugiej fazy nie awansowali także m.in.: L. Hajshman (CZE), N. Rudenko (UKR) i M. Marijc (CRO).

W najlepszej szesnastce znalazło się: 11 Polaków, 3 Czechów, 1 Węgier i 1 Słowak. W ¼ finału byli już tylko Polacy i Czesi, albowiem A. Habo (HUN) 6:7 przegrał z H. Łopotko, a Koles Balazs (SVK) 1:7 z D. Jastrzębiem.

Rewelacyjną grą zachwycał lider rankingu Szymon Kural (POL), który w grupie wszystkie mecze wygrał 5:0, a w fazie pucharowej miał 7:1 z J. Zbozil (CZE) i 7:1 z W. Głąb (POL).  W ćwierćfinale zatrzymał go Szymon Duda 7:6. Takim samym wynikiem zakończyły się półfinały pomiędzy H. Łopotko a D. Jastrzębiem oraz K. Piekarskiem i D. Zającem. W meczu czeskich gwiazd Urban – Zalman było 7:5.  

W finale oczekiwaliśmy bardziej wyrównanej gry. Z chwilą, gdy Dominik zaczął popełniać błędy Petr nabrał pewności w grze i sięgnął po złoto.

Po wbiciu ostatniej bili nie krył radości podobnie jak kierujący klubem Jarosłav Horenovsky i Jarosłav Javurek. Nic dziwnego. Oni od wielu lat jeżdżą z zawodnikami Maple na turnieje Dynamic Best of the East i wreszcie doczekali się pełnego sukcesu.

Turniej w Pardubicach zamykał sezon 2023. Jego sponsorami były firmy: Dynamic Billard Organization z Niemiec, Iwan Simonis S.A. z Belgii, Saluc S.A. ( Aramith) z Belgii, Cuetec, Kamui oraz Dominus Cues. Tym razem w roli kierujących zawodami wystąpili Marcin Krzemiński- prezes EEBC i Jaroslav Horenovsky – wiceprezes EEBC.  

Pełne wyniki: www.ebc-billiard.com .