XXV Mistrz.

Mateusz Śniegocki ( Zakręcona Bila Poznań) został zwycięzcą XXV Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego w 9-bil. W turnieju wchodzącym w skład cyklu Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR zagrało 101 zawodników z ponad 30 ośrodków bilardowych.  W finale Mateusz 6:2 pokonał Radosława Babicę ( Akademia Bilardowa Rokietnica). Na podium weszli także doświadczony Mieszko Fortuński ( Baribal Lubin) i debiutujący w gronie medalistów Jeremi Nowak (Nosan Kielce). Brązowy medal wywalczony przez Nowaka należy uznać za dużą niespodziankę turnieju. Nigdy wcześniej Jeremi nie awansował do grona szesnastu najlepszych Grand Prix POL TOUR.

„Więcej trenuję, grałem bardzo rozważnie i udało się. Bardzo się cieszę” powiedział Nowak.  Dodajmy, że gospodarze wystawili aż 18 zawodników i z pewnością bardziej liczono na innych.

„Z moim doświadczeniem, gdy jadę na turniej zakładam, że jestem w stanie wygrać. W Kielcach zrealizowałem ten plan” podsumował swój start Mateusz Śniegocki.

 W pierwszy dniu rywalizacja była prowadzona w 26 grupach. Po dwóch najlepszych awansowało do fazy pucharowej. Na tym etapie największą niespodzianką był przegrana rozstawionego z numerem 3 Szymona Kurala ( TCF HUB Kraków).

W walce o awans do 1/16 finału najbardziej komentowanymi spotkaniami było zwycięstwo juniora Jakuba Chrobota ( Nosan Kielce) 6:1 nad numerem jeden europejskiego rankingu Danielem Maciołem ( Dekada Sosnowiec) oraz pojedynek multimedalistów mistrzostw Europy Radosława Babicy z Tomaszem Kapłanem ( Nosan Kielce). Wygrał 6:4 Babica.

W pojedynkach ¼ finału spotkali się:

Mieszko i Wiktor Fortuński 6:0

K. Spicha-M. Śnigocki – 1:6

W. Papiż- J. Nowak 4:6

S. Batkowski – R. Babica 3:6

W półfinałach Radosłąw Babica zatrzymał Jeremiego Nowaka 6:3 , a Mateusz Śniegocki wyeliminował Mieszka Fortuńskiego 6:4.

W finale wyraźnie prowadził Śniegocki. Zakończył mecz wynikiem 6:1.

Tegoroczny sezon cyklu POL TOUR cechuje duża frekwencja. W Łodzi zagrało 150 osób, w Kętrzynie 106, a w Kielcach 101.  Jeżeli utrzyma się ona w kolejnych trzech turniejach, to rzeczywiście zwycięzcy rankingu udowodnią swoją sportową klasę.

Sponsorami imprezy w Kielcach byli: Spółka Brześć -Sipa z Brześcia Kujawskiego, Grupa Predator z USA, Dominus Cues z Finlandii oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Nad sportowym przebiegiem czuwali sędziowie Andrzej Skupień i Diana Dzirba. Dyrektorem imprezy był Marcin Krzemiński. Relację internetową na kanale You Tube zapewniło TVSports.pl .

Mecze rozegrano w Kieleckim Centrum Bilardowym i Międzynarodowym Centrum Bilardowym PZBil-ERG w Kielcach.