Zapowiedzi nadchodzących turniejów oraz relacje

Pierwszy lider sezonu.

Na czele rocznego polskiego rankingu bilardowego 2023 stanął Daniel Macioł. Bilardzista Dekada.Bilardo.pl Sosnowiec wygrał inaugurujący turniej Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR 8-bil. Zawody odbyły się w klubie Strefa w Łodzi, a uczestniczyło w nich 133 bilardzistów. W finale Macioł pokonał klubowego kolegę Wojciecha Szewczyka 6:5.

Możemy być zadowoleni z poziomu gry Daniela i Wojciech. Pokazali dobry, skuteczny bilard. Za kilka dni będą nas reprezentowali w finałach mistrzostw świata w odmianę 9-bil, więc cieszy ich wysoka dyspozycja.

Brązowe medale wypracowali: Sambor Stachowiak z UKS Fair Play Jaworzno i Marcel Fortuński z TCF HUB Kraków.  Za medalistami uplasowali się tak znani bilardziści jak: Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica), Mateusz Śniegocki (Zakręcona Bila Poznań), Dominik Jastrząb (UKS Fair Play Jaworzno) i Wiktor Zieliński (Hades Poznań).

Turniej w Strefie rozpoczęły gry w 27 grupach. Dwóch najlepszych z każdej grupy awansowało do fazy pucharowej. Można powiedzieć, że impreza w Łodzi nie obfitowała w szczególne niespodzianki. Były natomiast miłe zaskoczenia.  Z pewnością w tej grupie należy umieścić awans Fortuńskiego i Stachowiaka do półfinału czy piąte miejsca Jakuba Kowalczyka i Huberta Łopotko.

Finał pomiędzy Szewczykiem i Maciołem to popis fantastycznej gry. Po partiach z kija prowadzenie 3:0 objął Daniel. Gdy w czwartej partii żadna z bil nie wpadła z rozbicia do stołu doszedł Wojciech i bezbłędną grą zmieniał wynik meczu z 0:3 na 5:3. Daniel mógł tylko obserwować działania rywala. W dziewiątej partii Szewczyk rozbił nieskutecznie i do gry wrócił Macioł doprowadzając do wyrównania. Daniel rozbijał też w decydującej partii, którą skończył z kija wygrywając turniej.

Podziękowania składamy klubowi Strefa, ekipie sędziowskiej: Maciejowi Szczawińskiemu i Piotrowi Kędziorowi oraz firmom Brześć Sipa z Brześcia Kujawskiego i Doorso z Łodzi.

Turniej poprzedziło szkolenie anty-dopingowe poprowadzone przez dyrektora Światowej Konfederacji Sportów Bilardowych Marcina Krzemińskiego.

Wypada dodać, że klub Strefa jest największym klubem bilardowym w Europie. Dysponuje 60. stołami bilardowymi.  Korzystając z takiej bazy można bardzo sprawnie przeprowadzać duże imprezy sportowe.

Zawodnik gospodarzy najlepszym w Kielcach.

Bilardowy turniej Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR -Kielce 2023 wygrał zawodnik Nosanu Kielce Sebastian Batkowski. W finale pokonał Dmitry Hryba ze Spider Wrocław 6:4. Brązowe medale wywalczyli Adam Stankiewicz ( Akademia Bilardowa Rokietnica) i Wiktor Fortuński ( Baribal Lubin). Ciekawostką jest to, że poza Sebastianem pozostali bilardziści nigdy nie weszli na podium turnieju Grand Prix Polski. Łącznie zagrało 107 osób. Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w 10-bil wsparł Urząd Marszałkowski i Starosta Kielecki.

Ze względu na dużą liczbę uczestników mecze w 27 grupach rozgrywano w trzech miejscach: Kieleckim Centrum Bilardowym, Międzynarodowym Centrum Bilardowym PZBil ERG Filie Bieruń oraz w klubie Fokus. Dwóch najlepszych z każdej grupy awansowało do fazy pucharowej. Można powiedzieć, że niespodzianek nie było. Faworytom zdarzały się wpadki, ale przeszli do dalszej fazy.  Przed turniejem oczekiwano, że pod nieobecność dużej grupy kadrowiczów ( grali w MŚ w 10-bil w USA) szansę wykorzystają: T. Kapłan, K. Skowerski, M. Skoneczny czy S. Batkowski. Z tej czwórki pretendentów do zwycięstwa na podium stanął tylko jeden. Pierwszy turniej pożegnał Tomasz Kapłan przegrywając w 1/8 z Adamem Stankiewiczem 3:6. Adam w kolejnej rundzie 6:5 pokonał M. Skonecznego. W ¼ odpadł też Karol Skowerski ulegając Wiktorowi Fortuńskiemu 3:6. Do półfinału weszli zatem: S. Batkowski – A. Stankiewicz i W. Fortuński -D. Hryb. Dmitry wcześniej wyeliminował D. Zająca, D. Borkowskiego i D. Jastrzębia. Pierwszy półfinał Batkowski zakończył 6:3, a drugi lepszy był dla Hryba 6:4.  Finał nie był pięknym widowiskiem. Obaj gracze popełniali błędy, ale ostatecznie lepszy był Batkowski 6:4.

Oceniając cały turniej, to były to bardzo nierówne zawody. W grupie meczów obserwowaliśmy fantastyczną grę i wiele partii z kija ( bez pomyłki), ale obok trafiały się pojedynki z wielką ilością błędów na wbiciu i niedokładnych wyjść na pozycję.

Tradycyjnie zawodnikom towarzyszyła słomka ptysiowa produkowana przez Brześć Sipa Sp.k. . Obowiązki sędziowskie sprawowali Marcin Krzemiński i Diana Dzirba.

¼ finału

  1. Batkowski – S. Stachowiak 6:0
  2. Stankiewicz – M. Skoneczny 6:5
  3. Jastrząb – D. Hryb 3:6
  4. Skowerski – W. Fortuński 3:6

½ finału

  1. Batkowski – A. Stankiewicz 6:3
  2. Fortuński -D. Hryb 4:6

Finał

  1. Batkowski – D. Hryb 6:4.

Po 17 godzinach rywalizacji wyłoniono mistrza.

Ponad 17 godzin trwała rywalizacja w turnieju Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR 9-Bil w Kętrzynie i Mrągowie. Zwycięsko wyszedł z niej Wojciech Szewczyk (Dekada Sosnowiec), który w finale 6:3 pokonał Dominika Jastrzębia ( Fair Play Jaworzno). Do gry łącznie przystąpiło 79 zawodników z 32 ośrodków bilardowych. Brązowe medal wywalczyli: Tomasz Kapłan (Nosan Kielce) i Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica).

Turniej miał dwie ceremonie otwarcia. W Mrągowie o 10.00 prezes EEBC Marcin Krzemiński podziękował sportowcom za liczny udział, a prezesowi klubu Wiesławowi Kuchcińskiemu wręczył pamiątkową statuetkę. O godzinie 13.00 w Kętrzynie gośćmi otwarcia byli burmistrz Ryszard Niedziółka i dyrektor MOSiR Krzysztof Krupienik. Oni także z rąk Marcina Krzemińskiego otrzymali statuetki-podziękowania.

W sobotę mecze odbyły się w Bałtyckim Centrum Bilardowym MOSiR w Kętrzynie oraz Sportowym Klubie Bilardowym w Mrągowie. W 20. grupach systemem każdy z każdym wyłaniano po dwóch najlepszych. Około 19.30 wieczorem znaliśmy nazwiska zawodników, którzy przystąpili do fazy pucharowej. Pozytywną niespodziankę sprawili m.in. Jerzy Wasilewski z Węgorzewa oraz Wojciech Groch z Kętrzyna.  Po raz pierwszy w historii swoich startów w Grand Prix Polski przeszli do dalszej rundy. Można powiedzieć, że sami sobie sprawili imieninowy prezent.

W niedzielę walczono tylko w Kętrzynie. W tej fazie nie było już miejsca na błędy. Pierwsi ze znanych graczy turniej pożegnali Sambor Stachowiak z Fair Play Jaworzno i Bartosz Rozwadowski z Nosanu Kielce. W drugiej rundzie niespodziewanie Wadim Papiż z Olsztyna wyeliminował lidera rankingu Sebastiana Batkowskiego z Nosanu Kielce. W starciu gwiazd dwa razy było 6:5. W pierwszym meczu Tomasz Kapłan ( Nosan Kielce) wygrał z Mateuszem Śniegockim z Zakręconej Bili Poznań ( chociaż Mateusz bardzo wysoko prowadził), a w drugim boju Wojciech Szewczyk wyeliminował Karola Skowerskiego z Nosanu Kielce. Kolejnych trzech kadrowiczów przegrało pojedynki w kolejnej rundzie. Mariusz Skoneczny z WSB 13 Warszawa uległ Dominikowi Jastrząb 5:6, Szymon Kural z TCF Hub Kraków 3:6 Piotrowi Ostrowskiemu z Lipiński Tomaszów Mazowiecki, a Daniel Macioł 4:6 Mieszkowi Fortuńskiemu z ML Baribal Lubin.

W ćwierćfinałach zmierzyli się:

Grzegorz Lasota (Omida Kmicic Starogard Gdański) – Radosław Babica (Akad. Bilardowa Rokietnica)4:6

Wojciech Szewczyk – Mieszko Fortuński  6:4

Dominik Jastrząb – Piotr Ostrowski 6:0

Konrad Juszczyszyn ( ML Baribal Lubin) – Tomasz Kapłan 2:6

W półfinałach D.Jastrząb 2:6 pokonał T. Kapłana, a W. Szewczyk 6:4 wygrał z R. Babicą.

W finale tylko początek był wyrównany. Później na stole dominował Szewczyk, który ostatecznie pokonał Jastrzębia 6:3.

Brawa dla zwycięzcy, ale także duże słowa uznania dla juniora Dominika Jastrzębia oraz prezentującego niezwykłą skuteczność od kilku sezonów Radosława Babicy. Na podium wrócił Tomasz Kapłan, ale jak sam podkreśla nadal nie potrafi wrócić do dawnej świetności.

Turniej poprowadzili Maciej Szczawiński z Bydgoszczy i Grzegorz Ulewicz z Giżycka.

Medale i puchary wręczyli panowie R. Niedziółka, M. Krzemiński i K. Krupienik. Dyrektor turnieju

podziękował za współpracę władzom samorządowym Kętrzyna, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kętrzynie, TVSports.pl oraz Spółce Brześć z Brześcia Kujawskiego. Burmistrz Miasta zaprosił bilardzistów za rok na kolejną ogólnopolską imprezę.

Przekaz telewizyjny na żywo realizowała TVSports.pl, a retransmisję półfinału i finału turnieju nada stacja telewizyjna Sport Klub.  Pełne wyniki są na stronie www.ebc-billiard.com

 Ponownie lepszy.

W mistrzostwach Europy 2023 był najlepszym zawodnikiem. Rywalizację zakończył dwoma złotymi medalami i dwoma brązowymi. Mowa o Wojciechu Szewczyku. Jednak w trzecim starciu z klubowym kolegą Danielem Maciołem musiał ponownie uznać jego wyższość. W finale Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR 10-Bil rozegranym w klubie Strefa w Łodzi Daniel pokonał Wojtka  6:2. Ponownie dali o sobie znać Dominik Jastrząb i Michał Muklewicz zajmując trzecie lokaty.

„Zagrałem równy, dobry turniej. Miałem trochę szczęścia i skuteczne rozbicie. Cieszę się ze zwycięstwa i kolejnego zakończonego sukcesem finału z Wojtkiem” -powiedział Daniel.

Łącznie w zawodach uczestniczyło 104 bilardzistów.

Wyniki końcowe:

  1. Daniel Macioł – Dekada.Bilardo.pl Sosnowiec,
  2. Wojciech Szewczyk – Dekada.Bilardo.pl Sosnowiec,
  3. Dominik Jastrząb – UKS Fair Play Jaworzno,

Michał Muklewicz – Green Club Gdańsk,

       5-8. – Karol Skowerski – Nosan Kielce,

                   Radosław Babica – Akademia Bilardowa Rokietnica

                  Paweł Boguszewski – Green Club Gdańsk,

                  Mateusz Śniegocki – Zakręcona Bila Poznań.

Pełne wyniki na  www.ebc-billiard.com

 

Turniej w Łodzi rozpoczęło wystąpienie prezesa Polskiego Związku Bilardowego Dariusza Kobackiego. Podziękował on za rewelacyjne wyniki sportowe reprezentacji w mistrzostwach Europy w Finlandii. Nasz zespół zdobył 8 medali w tym 3 złote. Prezes poinformował o stypendiach dla zawodników i wręczył dyplomy przesłane przez Ministra Sportu.  Podziękowania otrzymał także trener Marcin Krzemiński. Gościem otwarcia był Timo Muhonen z Finlandii, szef firmy Dominus, który zaprezentował nowej generacji  szczytówki z karbonu.

Potem wystartowała rywalizacja w 21 grupach. Około 16.30 znaliśmy nazwiska zawodników, którzy awansowali do fazy pucharowej. Analizując ten wykaz można powiedzieć, że większych niespodzianek nie było. Co innego w pierwszej rundzie fazy pucharowej, gdzie junior Dominik Homza 6:4 pokonał mistrza Europy Mieszka Fortuńskiego, a Dima Hryb 6:2 mistrza Polski Mariusza Skonecznego. W drugiej rundzie pozytywnie zaskoczyli nas: Szymon Bruśnicki (pokonał 6:4 G. Lasotę) i Sambor Stachowiak ( 6:3 z M. Turkowskim). Zacięty pojedynek stoczyli Radosław Babica z Szymonem Kuralem. Wygrał Babica 6:5. Taki sam wynik zakończył mecz Pawła Boguszewskiego z D. Hrybem.

W 1/8 finału mieliśmy dwa klubowe pojedynki pomiędzy zawodnikami Nosanu Kielce i UKS Fair Play Jaworzno. W pierwszym K. Skowerski pokonał T. Kapłana 6:1, a w drugim D. Jastrząb 6:3 S. Stachowiaka.

W ¼ finału dał się wyróżnić D. Jastrząb i M. Muklewicz.

  1. Boguszewski – M. Muklewicz 5:6,
  2. Macioł – R. Babica 6:4
  3. Jastrząb – M. Sniegocki 6:0
  4. Szewczyk – K. Skowerski 6:3

Przed półfinałami trwały dyskusje czy w kolejnym turnieju w klubie Strefa Szewczyk zagra z Maciołem. I tak się stało.  Wojciech 6:0 rozgromił Dominika, a Daniel 6:4 pokonał Michała.

Finał należał do Daniela Macioła. Jak sam podkreślił zagrał w nim dobrze i miał więcej szczęścia od Szewczyka. Wynik końcowy 6:2.

Nagrody dla zwycięzców wręczyli prezes EEBC Marcin Krzemiński, dyrektor Międzynarodowej Akademii Bilardowej EEBC Krzysztof Waszak oraz menadżer klubu Strefa Maja Kowalik.

Podziękowania dla Macieja Szczawińskiego sędziego głównego turnieju oraz właściciela Strefy Krzysztofa Gardjasa i jego personelu. Jak zwykle uczestnikom imprezy towarzyszyły wyroby cukiernicze firmy Brześć z Brześcia Kujawskiego. 

Teraz zawodników czeka przerwa wakacyjna, a kolejny turniej cyklu Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR ( będący jednocześnie Dynamic Billard Best of the East -Polish 9-Ball) odbędzie się w Kielcach 19-20 sierpnia w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Bilardowego -Kielce 2023.

Ps. Dla zawodników, którzy odpadli z Grand Prix Polski zorganizowano turniej MAB Drugie Życie. Zwyciężył Grzegorz Lasota, pokonując w finale Adama Stankiewicza. Trzecie miejsca wywalczyli Roman Wasilewski i Ivan Rudenk (UKR). Łącznie zagrało 32 bilardzistów. Wpłaty startujących zasiliły fundusz Międzynarodowej Akademii Bilardowej EEBC.

Przyjechał by wygrać.

„Dużo pracuję i jechałem do Gdańska z myślą, aby wygrać” powiedział Mateusz Śniegocki (Zakręcona Bila Poznań) zwycięzca szóstego w tym roku turnieju Grand Prix Polski w Bilard Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR. W finale Mati pokonał Dominika Jastrzębia (UKS Fair Play Jaworzno) 6:3. Wcześniej Śniegocki po bardzo ciężkim meczu wyszedł obronną ręką z pojedynku z Wadimem Papiżem (Olsztyn) 6:5. Papiż nie wbił kończącej mecz ósemki. Jastrząb w półfinale był lepszy 6:4 od Wiktora Fortuńskiego (UKS Baribal Lubin). Miejsca 5-8 wywalczyli: M. Skoneczny, D. Macioł, W. Szewczyk i G. Lasota. Łącznie w turnieju rozegranym w gdańskim Green Club zagrało 70 zawodników.   

Ponieważ cykl POL TOUR jest główną kwalifikacją do finałów mistrzostw Polski zawodom w Gdańsku towarzyszyły matematyczne przeliczenia. Duża grupa graczy będąca na progu awansu przeliczała punkty zdobywane przez siebie i rywali. Po fazie grupowej prowadzonej w sobotę niewiele można było wywnioskować. Jedyne co niosło znamiona niespodzianek, to fakt, że kilku rozstawionych w grupach z numerem jeden przegrało jakiś mecz i awansowało z drugiego miejsca. To groziło wylosowaniem w pierwszej rundzie fazy pucharowej silnego rywala. Ta sytuacja dotknęła: R. Babicy, S. Kurala, M. Śniegockiego, Mieszka Fortuńskiego, S. Stachowiaka i A. Brzękowskiego. Nie wspominając, że wypadł z turnieju B. Rozwadowski, który na cztery pojedynki wygrał tylko jeden!

Losowanie dało nam kilka mocnych meczów. Można do nich zaliczyć pojedynki: K. Skowerski – M. Śniegocki (3:6), Mieszko Fortuński-S. Batkowski (1:6), K. Juszczyszyn-S. Stachowiak (6:4).

Na miejscach 9-16 turniej zakończyli kolejni kadrowicze: K. Juszczyszyn (po 3:6 z W. Szewczykiem), R. Babica (po D. Jastrzębiem) i S. Batkowski (po 4:6 z W. Papiżem).

Trzy ćwierćfinały zakończyły się wynikiem 6:5. W decydującym rozbiciu lepszymi byli: M. Śniegocki (z Szewczykiem), D. Jastrząb (z Maciołem) i Wiktor Fortuński (ze Skonecznym).  Jedynie W. Papiż 6:4 wygrał z Grzegorzem Lasotą.

Podsumowując turniej trzeba oczywiście pogratulować zwycięzcy, który po słabszym okresie wrócił w wielkim stylu. Powrót Śniegockiego do pierwszego składu reprezentacji i gra w mistrzostwach Europy dodały mu siły. Pochwalić należy 18-letniego Dominik Jastrzębia, który po bardzo dobrych startach w mistrzostwach Europy juniorów i Ajara Cup w Gruzji (23-27.08) ponownie awansuje na podium męskiej rywalizacji. Finalnie Jastrząb kończy polski sezon rankingowy (po cyklu Grand Prix) na drugim miejscu!!! Wyprzedza go tylko Daniel Macioł. Barierę dziewiątego miejsca przeskoczył Wadim Papiż. Mocno popracował nad swoją pozycją najmłodszy z rodziny Fortuńskich -Wiktor. Sygnał, że żyje dał Grzegorz Lasota. On w tym sezonie zagrały tylko w trzech turniejach, ale aż dwa razy doszedł do piątego miejsca.

Turniej w Green Club zamyka cykl w 2023 roku. Nigdy w historii imprezy nie przyszło finalizować polskiego rankingu na początku września. PZBil musi o tym pomyśleć w kolejnym roku.  Podziękowania za współpracę należą się właścicielowi Greena Leszkowi Pieśniakowi, sędziemu Maciejowi Szczawińskiemu oraz Marcinowi Sipa z firmy Brześć z Brześcia Kujawskiego za wsparcie finansowe imprezy. Dyrektorem cyklu był Marcin Krzeminski, a głównym organizatorem firma Mak Marketing w kooperacji z East European Billiard Council.

MAB Drugie Życie

Dla tych, którzy odpadli w sobotę Międzynarodowa Akademia Bilardowa EEBC przygotowała turniej MAB Drugie Życie. Tutaj wygrał Sebastian Szymkowski, przed Piotrem Polisem. Trzecie miejsca zajęli Jan Wierzchowski i Grzegorz Tabor. Łącznie zagrało 25 osób. Cykl „Drugie Życie” ma na celu wsparcie funduszu Międzynarodowej Akademii Bilardowej, z którego pomoc otrzymują zawodnicy z państw będących Partnerami EEBC i finansowane są atrakcyjne akcje tego Stowarzyszenia np. mecze EEBC – Afryka, EEBC -Skandynawia, szkolenia instruktorów czy udział w cyklu EEBC Junior Cup.

 

He came to win.

„I work a lot and I was going to Gdańsk with the intention of winning,” said Mateusz Śniegocki (Zakretona Bila Poznań), winner of the sixth Polish Billiard Grand Prix this year Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR. In the final, Mati defeated Dominik Jastrzębie (UKS Fair Play Jaworzno) 6:3. Earlier, Śniegocki, after a very hard match, came out unscathed from the duel with Wadim Papiż (Olsztyn) 6:5. Papiż did not hit the eight that ended the match.Jastrzab in the semi-final was better 6:4 than Wiktor Fortuński (UKS Baribal Lubin). Places 5-8 were won by: M. Skoneczny, D. Macioł, W. Szewczyk and G. Lasota. In total, 70 players played in the tournament held at the Green Club in Gdańsk.

 

Przyjechał by wygrać.

„Dużo pracuję i jechałem do Gdańska z myślą, aby wygrać” powiedział Mateusz Śniegocki (Zakręcona Bila Poznań) zwycięzca szóstego w tym roku turnieju Grand Prix Polski w Bilard Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR. W finale Mati pokonał Dominika Jastrzębia (UKS Fair Play Jaworzno) 6:3. Wcześniej Śniegocki po bardzo ciężkim meczu wyszedł obronną ręką z pojedynku z Wadimem Papiżem (Olsztyn) 6:5. Papiż nie wbił kończącej mecz ósemki. Jastrząb w półfinale był lepszy 6:4 od Wiktora Fortuńskiego (UKS Baribal Lubin). Miejsca 5-8 wywalczyli: M. Skoneczny, D. Macioł, W. Szewczyk i G. Lasota. Łącznie w turnieju rozegranym w gdańskim Green Club zagrało 70 zawodników.