Zapowiedzi nadchodzących turniejów oraz relacje z odbytych

Lepszy od 139.

Wojciech Szewczyk z Dekada Sosnowiec wygrał pierwszy w tym roku turniej Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR.

Zawody odbyły się w klubie Frame w Łodzi w rekordowej obsadzie. Do rywalizacji zgłosiło się 140 osób.
W sobotę walczono w 35 grupach. Następnie 70 osób przystąpiło do gry systemem pucharowym.
W pierwszej fazie kilku rozstawionych straciło pierwszą pozycję w grupie,ale awansowało dalej. W niedzielę je było już czasu na słabość. Kto przegrywał jechał do domu.

W ciekawszych pojedynkach Polis wyeliminował Skonecznego 6:4, a Niewęgłowski wicelidera rankingu Zająca 6:4. W dalszej fazie marzenie o zwycięstwie musieli porzucić m.in.Turkowski, Kural, Bąk i Tonojan. W 1/4 finału padły następujące wyniki:Macioł -Rozwadowski 6:3, Jastrząb -Skowerski 4:6, Spicha-Babica 6:4 i Szewczyk- Batkowski 6:1.

W półfinale Szewczyk szybko pokonał Spichę 6:2,a Skowerski 6:4 Macioła. Finał to dobra gra Wojciecha i wygrana 6:3. Gratulacje dla zwycięzców, podziękowania dla uczestników, zespołu sędziowskiego i gościnnego klubu Frame.

Kadrowicze rozdawali karty.

Drugie starcie o tytuł najlepszego polskiego zawodnika w 2022 roku odbyło się w klubie Frame w Łodzi i najskuteczniejszym okazał się Daniel Macioł.  W turnieju Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR 8-bil zagrało 128 zawodników z 34 bilardowych ośrodków w kraju oraz po zawodniku z Bułgarii i Ukrainy.  Na podium obok zwycięzcy stanęli: Wojciech Szewczyk oraz Mariusz Skoneczny  i Bartosz Rozwadowski. Dodajmy, że trzech z nich polscy kadrowicze.

Turniej otwarli prezes Polskiego Związku Bilardowego Dariusz Kobacki oraz dyrektor cyklu POL TOUR Marcin Krzemiński. Obowiązki sędziego głównego pełnił Marek Marcinkowski.

W sobotę rywalizacja prowadzona była systemem każdy z każdym w trzydziesty dwóch czteroosobowych grupach. Do fazy pucharowej awansowało po dwóch najlepszych z każdej grupy.  Do ciekawszych pojedynków należały mecze: K. Juszczyszyn-W. Zielinski 5:4, S.Kural-Mieszko Fortuński 5:2; K. Juszczyszyn-D. Macioł 6:3; S. Batkowski-N. Rudenko 6:1 i K. Zielenkiewicz-T. Kapłan 6:4.

W ¼ finału :

  1. Szewczyk – M. Śniegocki 6:2
  2. Skoneczny – K. Skowerski 6:3
  3. Rozwadowski – G. Lasota 6:5
  4. Macioł – K. Spicha 6:4

Dla obserwujących wyniki POL TOUR interesujący jest bardzo dobry początek sezonu w wykonaniu Kamila Spichy. W styczniu był trzeci, teraz piąty. Wcześniej nie miał tak wyrównanych wysokich wyników.  Po bardzo słabym poprzednim sezonie do gry wrócił Grzegorz Lasota. Przebudził się także Bartosz Rozwadowski, który ma w swoim dorobku tytuł mistrza Polski, ale od wielu sezonów nie grał pierwszych skrzypiec.

W półfinałach:

  1. Szewczyk – M. Skoneczny 6:0 i Mariusz raz był przy stole. Fantastyczny mecz Wojtka wicemistrza Europy 2022.
  2. Rozwadowski – D. Macioł . Tutaj rozpoczęło się od 0:3. Potem 4:4 i 4:5 . W dziesiątej partii zawodnicy walczyli o dogodną pozycję na stole. Każdy wykonał po kilkanaście zagrań. Ostatecznie po faulu Rozwadowskiego układ rozwiązał Macioł i zwyciężył.

Ostatni mecz turnieju wygrał Daniel Macioł 6:2., ale nie było to łatwe, płynne zwycięstwo.

Podziękowania dla generalnego sponsora Brześć – Sipa Sp.j., którego wyroby towarzyszą bilardzistom od wielu lat oraz klubu Frame.

 

Mieszko powrócił.

Zawodnicy z dwóch klubów stanęli na podium zawodów Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR w Kętrzynie. W odmianę 9-bil najlepszym okazał się Mieszko Fortunski (ERG Folie )Bieruń. W finale pokonał klubowego kolegę Konrada Juszczyszyna 6:3. Brązowe medale zabrali bilardziści Nosanu Kielce Sebastian Batkowski i Bartosz Rozwadowski. Łącznie w turnieju zagrało 88 zawodników z 6 państw.

„ Po bardzo intensywnym początku roku zrobiłem sobie chwilę przerwy i to dało efekt. Już przed turniejem czułem w sobie siłę” powiedział zwycięzca.

Zawody w Bałtyckim Centrum Bilardowym od lat cieszą się dużą sympatią zawodników. Chętnie przyjeżdżają, by poza sportową rywalizacją, poczuć smak mazurskich klimatów. Ze wzglądów technicznych każdego roku impreza odbywa się także na stołach Sportowego Klubu Bilardowego w Mrągowie. Tam rywalizuje kilka grup. Dodatkowym bodźcem do startu w turnieju była obecność czołowych zawodników ze Skandynawii. Dzień przed POL TOUR-em zagrali mecz z reprezentacją Europy Wschodniej i postanowili walczyć w Grand Prix Polski.

Jak widać poziom naszych zawodów jest wysoki, bo wielokrotny medalista Pucharu Europy Euro Tour , Norweg Mats Schjente nie awansował do fazy grupowej. Drugi z Norwegów Thyde Jeepe odpadł w kolejnej fazie, a mistrz Słowacji Jarosław Polach musiał się zadowolić 17 lokatą.  Na 9 miejscu zakończyli start: Micky Krause ( Dania), Nikita Rudenko (Ukraina) i Vanja Patrik (Słowacja). Najlepiej z obcokrajowców wypadł dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata, 7-krotny mistrz Europy Markus Chamat, który finiszował na 5 lokacie.

Zestaw medalistów stanowili sportowcy z dużym doświadczeniem. Fortuński i Juszczyszyn, to indywidualni i drużynowi mistrzowie Europy. Batkowski ma w dorobku indywidualny brązowy medal, a Rozwadowski europejski brąz w drużynie. W półfinale niespodziewanie Juszczyszyn 6:0 pokonał Batkowskiego, a Fortuński 6:3 Rozwadowskiego. W finale Mieszko także był twardszy.

Wielkie podziękowania dla władz samorządowych Kętrzyna z burmistrzem Ryszardem Niedziółką, MOSiR -u Kętrzyn, Spółce Brześć Sipa z Brześcia Kujawskiego – generalnemu sponsorowi cyklu, Sportowemu Klubowi Bilardowemu w Mrągowie (który użyczył gościny podczas gier drużynowych) oraz sędziom: Maciejowi Szczawińskiemu i Piotrowi Kędziorowi.  Relację na żywo zrealizowała TVSports.pl . Retransmisję 3 końcowych meczów Sport Klub. Dyrektorem turnieju był Marcin Krzemiński. Pełne wyniki na stronie www.ebc-billiard.com

¼ finału

  1. Chamat – K. Juszczyszyn 3:6
  2. Ostrowski – S. Batkowski 2:6
  3. Kowalczyk – B. Rozwadowski 4:6
  4. Jastrząb – M. Fortuński 5:6

½ finału

  1. Juszczyszyn – S. Batkowski 6:0
  2. Rozwadowski – M. Fortuński 3:6

Finał

  1. Juszczyszyn – M. Fortuński – 3:6.

Festiwal Kielce – GPP Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR – 9-Bil   

Turniej zaliczany do serii Dynamic Billard Best of the East odbył się w Kielcach w dniach 3-4 września i wchodził w program 7 Międzynarodowego Festiwalu Bilardowego -Kielce 2022. Zagrało w nim 108 zawodników z 9 państw (Republika Południowej Afryki, Maroko, Słowacja, Czechy, Rumunia, Włochy, Niemcy, Ukraina, Polska).

Zwyciężył Wiktor Zieliński z Hadesu Poznań, który w finale pokonał Dominika Jastrzębia z UKS Fair Play Jaworzno. Brązowe medale wywalczyli: Marcel Fortuński i Szymon Kural z TCF HUB Kraków.

Wyniki i ranking są na stronie www.ebc-billiard.com

Pełna relacja z turnieju znajduje się w zakładce Best of the East – Polish 9-Ball.

¼ finał

  1. Zieliński – M. Śniegocki -7:5
  2. Fortuński – R. Babica 7:5
  3. Jastrząb – K. Skowerski 7:6
  4. Kural – O. Jamorski 7:6

 

½ finału

  1. Zieliński – M. Fortuński – 7:1
  2. Kural-D. Jastrząb 5:7

Finał

  1. Zieliński – D. Jastrząb 7:5

Powtórzony finał.

W piątym turnieju Grand Prix Polski w Bilard Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR 2022 w Gdańsku rywalizowało 86 zawodników z 30 klubów. Tym razem na liście startowej znaleźli się wszyscy bilardziści z krajowego topu. Nie zmieniło to pary finałowej. Identycznie jak w 2021 roku o główne trofeum walczyli Wojciech Szewczyk ( Bilardo-Dekada Sosnowiec) i Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica). W ubiegłym sezonie Szewczyk wygrał 6:3. W tym roku górą był Babica. Od pierwszej partii grał bardzo skutecznie i wywalczył prowadzenie 5:0. Wojtek odrobił tylko jeden punkt, ale na więcej Radek nie pozwolił. Brązowe medale przypadły Danielowi Macioł (Bilardo-Dekada Sosnowiec) oraz Mieszkowi Fortuńskiemu  ( ERG Filie Bieruń).   

Na miejscach 5-8 finiszowali: Szymon Kural (TCF HUB Kraków), Dominik Zając (LP Metal-Fach Sokółka), Wiktor Fortuński ( UKS Baribal Lubin) oraz Konrad Juszczyszyn (EGR Filie Bieruń).

Podsumowując swój start zwycięzca powiedział: Ostro trenowałem. Zakładałem, że będzie rozbijał zwycięzca. W klubie zrobiłem 11 partii z kija. W półfinale zagrałem trudny mecz z Mieszkiem Fortuńskim. Przez jego zachowanie nie lubię z nim grać. W finale mecz układał się po mojej myśli. Cieszę się, że wygrałem tak dobrze obsadzony turniej”.

Green Club jest miejscem, do którego zawodnicy lubią przyjeżdżać. Od lat turniej Grand Prix symbolicznie kończy lato i rozpoczyna sezon jesienny. Duża grupa uczestników stara się wykorzystać uroki stolicy Pomorza i przyjeżdża z rodzinami. Jest więc problem z zakwalifikowaniem się na listę startową. W tym roku także kilka osób niestety nie zagrało.

W sobotę zawodnicy w 21 grupach rywalizowali o awans do fazy pucharowej.  Analizując wyniki nie było tam większych niespodzianek. Kilku liderów grup przegrało po spotkaniu, ale na drugim miejscu wywalczyło awans do dalszej części zawodów.  Może więcej oczekiwaliśmy po: Hubercie Łopotko, Pawle Błachowskim, Kamilu Spicha czy Janie Niewęgłowskim.

W fazie pucharowej zrobiło się ciekawie. Po wyrównanej walce R. Babica pokonał 6:5 P. Ostrowskiego, W. Fortuński 6:5 D. Jastrząb, a G. Lasota 6:5 Marcela Fortuńskiego. Niespodziewanie „łatwo” skórę sprzedali: M. Śniegocki – 2:6 z S. Batkowskim i M. Skoneczny-2:6 z T. Kapłanem. W ciekawszych meczach kolejnej rundy (pozostało w grze 16.): D. Zając odesłał do domu T. Kapłana 6:3; D. Macioł – W. Zielińskiego 6:1, a Babica 6:5 S. Batkowskiego.  Hitem była wygrana 6:0 juniora W. Fortuńskiego z K. Skowerskim!

W najlepszej ósemce:

  1. Szewczyk- D. Zając 6:4,
  2. Macioł – S. Kural 6:5
  3. Fortuński-W. Fortunski 6:4
  4. Babica -K. Juszczyszyn 6:1.

W półfinałach rozstrzygnięcia zapadły w jedenastych partiach. Szewczyk 6:5 pokonał D. Macioła, a Babica 6:5 Mieszka Fortuńskiego.

Finał to generalnie popis gry doświadczonego bilardzisty z Rokietnicy.  Zwycięstwo z aktualnym mistrzem świata 6: 1 dało mu pełną satysfakcję.

Podziękowania składamy generalnemu sponsorowi spółce Brześć Sipa z Brześcia Kujawskiego oraz gospodarzowi Green Clubowi. Właściciel klubu otrzymał spcjalne podziękowanie z rąk dyrektora cyklu.  Obowiązki sędziowskie pełnił Maciej Szczawiński z Bydgoszczy.

W rankingu 2022 roku na czele umocnił się W. Szewczyk (123 pkt), którego goni R. Babica (116  pkt.) Za nim są D. Macioł ( 109 pkt), D. Jastrząb (105 pkt) i B. Rozwadowski (101 pkt). Przypomnijmy, że do końca sezonu pozostał jeden turniej Grand Prix ( odbędzie się w Kielcach) oraz finały mistrzostw Polski.  Lider i wicelider rankingu mają zapewniony start w mistrzostwach Europy 2023, które odbędą się w Finlandii.

 

 

Sezon zamknięty.

Ostatni rankingowy turniej bilardowy w 2022 roku odbył się w Kielcach. Zgłosiło się do niego 73 zawodników. W dwudniowej rywalizacji, w odmianę 10-bil, najlepszym okazał się Mateusz Śniegocki ( Zakręcona Bila Poznań). Bilardzista z Wielkopolski w finale pokonał Karola Skowerskiego ( Nosan Kielce) 6: 4. Brązowe medale wywalczyli: Dominik Jastrząb ( UKS Fair Play Jaworzno) i Hubert Łopotko ( LP Metal Fach Sokółka).  

Turnieje cyklu Grand Prix Polski w Bilard Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR wyłaniają krajową czołówkę, dają awans do finałów mistrzostw kraju oraz mają wpływ na nominacje w skład kadry narodowej.   Na miejscach 5-8 zakończyli zawody: Bartosz Rozwadowski (Nosan Kielce), Kamil Spicha (Green Club Gdańsk), Wojciech Szewczyk (Bilardo.pl-Dekada Sosnowiec) oraz Kamil Sząszor (Arkadia Tczew). Podczas ceremonii otwarcia prezes East European Billiard Council wręczył Odznakę „Przyjaciel EEBC” Leszkowi Wnętrzakowi- pracownikowi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. To międzynarodowe wyróżnienie p. Wnętrzak otrzymał za wieloletnią współpracę.

Po fazie grupowej 36 bilardzistów (w tym dwie panie -M.Ząbek, M. Murha) walczyło systemem pucharowym . Kto przegrywał ten odpadał. Najszybciej z gwiazd odpadli: T. Kapłan, S. Batkowski, S. Kural i R. Babica. Oni zajęli 17 miejsce. Krok wyżej zrobił kadrowicz D. Macioł, ale i jego 9 miejsce nie cieszy. W pojedynkach najlepszej ósemki zanotowano takie wyniki:

  1. Szewczyk – M. Śniegocki – 4:6
  2. Rozwadowski – H. Łopotko – 5:6
  3. Spicha – K. Skowerski – 4:6
  4. Jastrząb – K. Sząszor – 6:4

Szczególnie emocjonujący był mecz Rozwadowski -Łopotko. Obaj mieli problemy z opanowaniem nerwów i zostawiali przeciwnikowi prezenty w postaci nie wbitych ostatnich bil. Początkowo wyglądało, że Bartek bez większych problemów osiągnie sukces. Miał wysoką przewagę, ale nie potrafił „dobić” rywala. Hubert odrabiał straty, ale także się palił. Ostatecznie on przeszedł do półfinału.

W ½ finału

  1. Śniegocki – H. Łopotko 6:1
  2. Skowerski – D. Jastrząb 6:4.

Hubert nie miał siły walczyć, a doświadczenie Karola pomogło mu zatrzymać juniora z Jaworzna.

Finał to zdecydowane natarcie Śniegockiego, który przez początkowe partie pewnie parł do sukcesu. Skowerski otrząsnął się i zaczął gonić, ale wystarczyło do 4:5. W kolejnym rozbiciu Mateusz zakończył pojedynek.

Podczas turnieju w Kielcach zawodnicy liczyli punkty rankingowe. Gdy zakończyły się mecze było jasne kto awansuje do finałów mistrzostw kraju, które odbędą się w grudniu w Kielcach. Informacje o tym znajdują się na stronie www.bilard-sport.pl .

Roczny ranking POL TOUR wygrał Wojciech Szewczyk – 145 pkt. Z dorobkiem ponad 100 punktów kolejne miejsca zajęli:

  1. Macioł -128 pkt,
  2. Skowerski – 127 pkt,
  3. Śniegocki – 119 pkt,
  4. Jastrząb – 117 pkt,
  5. Babica – 116 pkt,
  6. Rozwadowski – 110 pkt
  7. Batkowski – 101 pkt,

Łącznie w rankingu sklasyfikowano 240 sportowców.

 

 Generalnym sponsorem cyklu jest spółka Brześć -Sipa z Brześcia Kujawskiego. Turniej w Kielcach wsparł także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.  Sędzią głównym był Marek Marcinkowski z Kielc. Pełne wyniki znajdują się na www.ebc-billiard.com