Relacje z turniejów

 

XVIII Mistrzostwa Gdańska dla Sebastiana.

 

Czterech kadrowiczów znalazło się na podium zawodów Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR 8-bil w Gdańsku. Najskuteczniejszym w Green Clubie okazał się Sebastian Batkowski (LP Metal Fach Sokółka)  . W finale po rewelacyjnej grze pokonał Mieszka Fortuńskiego ( ERG Filie Bieruń) 6:2. Mecz trwał 35 minut, a Batkowski wbił 7 bil z numerem osiem . W tym jedną nie do tej łuzy.

Można by powiedzieć, że turniej przebiegł bez niespodzianek, ale to nie jest prawdą. Swój wielki dzień mieli awansujący do ćwierćfinału Norbert Żelasko ( Marine Ship Service-Green Club Gdańsk), Oskar Jamorski ( UKS Snikers Rękoraj) oraz Igor Luliński ( BSB Maximus Bydgoszcz).  Pierwszy z nich wyeliminował Wojciecha Szewczyka ( Konsalnet Warszawa) 6:4 i Andrzeja Guzanowskiego ( Wołomin) 6:5; drugi Michała Turkowskiego 6:4 i Bartosza Rozwadowskiego 6:5 ( obaj Nosan Kielce), a trzeci Kamila Sząszora ( Arkadia Tczew) 6:5. Stawkę ćwierćfinalistów uzupełnił Maciej Witkowski ( Hulakula Warszawa) po zwycięstwach nad Andrzejem Winogradowem (Green Club Gdańsk) 6:3 i Piotrem Ostrowskim ( Duet Lipiński Dachy Tomaszów Maz) 6:5.

W półfinale M. Fortuński 6:2 pokonał T. Kapłana 6:3, a S.Batkowski 6:5 M. Skonecznego.

Łącznie w turnieju zagrało 71 zawodników reprezentujących 20 ośrodków bilardowych.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gdańsku turniej miał szeroka oprawę telewizyjną. Przekaz internetowy nadała TVSports.pl, a retransmisję trzech meczów stacja telewizyjna Sport Klub.

Minutą ciszy uczczono 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jak podkreślił dyrektor cyklu Grand Prix Polski Marcin Krzemiński ” W niespokojnym świecie musimy pamiętać o tym strasznym okresie i robić wszystko, aby się nie powtórzył”. Środowisko zamanifestowało także swoją postawę w sprawie walki z dopingiem w sporcie. Na strojach zawodników umieszczono naklejki propagujące program „Play true”. Nadzór sędziowski sprawował Maciej Szczawiński z Bydgoszczy. Podziękowania dla gospodarzy: Green Clubu Gdańsk oraz sponsora strategicznego ZPC Brześć z Brześcia Kujawskiego.

Złoto dla Ukraińca.

Najważniejszym turniejem IV Międzynarodowego Festiwalu Bilardowego –Kielce 2019 był POLISH-9-BALL zaliczany do Pucharu Europy Wschodniej „Dynamic Billard Best of the East” .  Tutaj liczyliśmy na dobry występ Polaków. Po dwóch zawodach tego cyklu ( w Serbii i Rumunii) numerem 1 rankingu  był Karol Skowerski.  Do gry zgłosiło się 140 sportowców, ( zagrało 138 osób) co stanowi rekord frekwencji. W 17. letniej historii cyklu najwięcej, bo 128 zagrało w minionym roku.

Turniej posiadał mocną obsadę  ( z 7. Mistrzami Europy) i już od fazy pucharowej nie można było liczyć na taryfę ulgową. Najlepiej poradził sobie mistrz Europy Vitaliy Patsura z Ukrainy. 22-letni bilardzista z Kijowa trzy końcowe mecze turnieju wygrał w ostatniej partii ! W ¼ 6:5 z Albańczykiem E. Dyli; w półfinale 6:5 z Sebastianem Batkowskim (POL) i w finale z Mieszkiem Fortuńskim 7:6 .

Patsura nie krył zadowolenia „ Chciałem dobrze zagrać. Nie liczyłem na zwycięstwo. Poziom turnieju dorównywał mistrzostwom Europy. Gdy w finale prowadziłem 6:3 czułem, że zwycięstwo mam już w ręce. Mieszko szybko pozbawił mnie złudzeń. Zrobiło się 6:6 i udało mi się zakończyć 13 partię” .  Pozytywnie zaskoczył E. Dyli z Albanii dochodząc do najlepszej ósemki. On prowadził z Patsurą, ale nie wytrzymał ciśnienia i w końcówce meczu popełnił błędy.

Ogólnie na podium znaleźli się znani zawodnicy. Trzech Polaków, to polscy kadrowicze. Cieszy udział w zawodach dużej grupy juniorów i kilku pań.  Z pewnością takie doświadczenie im pomoże w rozwoju kariery sportowej.

Uczestniczyli zawodnicy z następujących państw:

ALBANIA , BIAŁORUŚ , BUŁGARIA, CZECHY, FINLANDIA, HISZPANIA, ŁOTWA, NIEMCY, SERBIA SŁOWACJA, UKRAINA, POLSKA.

Patronaty sprawowali:

MARSZŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIETOKRZYSKIEGO 

STAROSTA KIELECKI

PREZYDENT MIASTA KIELCE

ŚWIĘTOKRZYSKI KURATOR OŚWIATY

PREZES POLSKIEGO ZWIAZKU BILARDOWEGO.

Strategicznymi sponsorami Festiwalu byli:

MIASTO KIELCE,

INTERNATIONAL PYRAMID CONFEDERATION,

DYNAMIC BILLARD ORGANIZATION – NIEMCY,

ARAMITH S.A. i IWAN SIMONIS S.A. – BELGIA,

Festiwal wspierali:

URZĄD MARSZAŁKOWSKI W KIELCECH,

STAROSTWO POWIATOWE W KIELCACH,

PREDATOR – USA, PERI – CHINY, CUETEC – USA, GAZPROM – ROSJA,

ZAKŁ. PROD. CUKIERNICZEJ BRZEŚĆ – BRZEŚĆ KUJAWSKI , CONTACT KIELCE, SURMA  PŁYTKI KIELCE,

 

Mistrzostwo Kielc dla Tomasza Kapłana !!

Bilardzista Nosan Kielce obronił tytuł zdobyty przed rokiem i wygrał Mistrzostwa Kielc !!! Srebrny medal powędrował do Marka Kudlika (ERG Folie Bieruń), a brązowe do Mieszka Fortuńskiego (ERG Folie Bieruń) i  Wojciecha Szewczyka (Konsalnet Warszawa).

W pierwszy dniu zawodów Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR – Mistrzostwa Kielc obyło się bez większych niespodzianek. Do fazy pucharowej awansowali faworyci. Niespodzianką może być drugie miejsce w grupie Mariusza Skonecznego. Lepszym od niego był Krystian Ćwikła. Jednak Skoneczny nadal pozostał  w boju. Było tak, do 1/8 finału, gdzie zatrzymał go dobrze grający Michał Stojałowski z Arkadii Tczew.

Na starcie fazy pucharowej najciekawsze były dwa pojedynki. W pierwszym zagrali Karol Skowerski (Nosan Kielce ) i Wojciech Szewczyk (Konsalnet Warszawa). Tutaj zdecydowanie lepszym był bilardzista z Warszawy zwyciężając 5:2. W drugim meczu spotkali się byli zwycięzcy krajowego rankingu –Konrad Piekarski (LP Metal Fach Sokółka) oraz Mariusz Skoneczny ( Duet Lipiński Dachy Tomaszów Maz. ). Mariusz w dwadzieścia pięć minut zakończył mecz wynikiem 5:1.

Pewnie swoje mecze wygrywał Mieszko Fortuński (ERG Folie Bieruń): 5:2 z T. Bąkiem, 5:1                      z J. Wierzchowskim i 6:1 z M. Turkowskim.  Górą tabeli przebijał się Tomasz Kapłan nr 2 obecnego rankingu: 5:3 z M. Czarneckim, 5:1 z O. Jamorskim i 6:0 z S. Hołówko. W przypadku tego ostatniego zawodnika, POL Tour w Kielcach był wyjątkowo udany. Tutaj finiszował na 5-8 lokacie, a wcześniej nigdy nie wyszedł z fazy grupowej.

W ćwierćfinale obok Hołówki (Reslogistic Trójkąt Rzeszów)znalazł się także niespodziewanie Michał Stojałowski z Arkadii Tczew, który oprócz Skonecznego pokonał jego klubowego kolegę Mikołaja Ząbeckiego 5:3. W walce o półfinał nie dał rady Wojciechowi Szewczykowi.

Pojedynki półfinałowe Kapłan-Szewczyk i  Fortuński-Kudlik były można rzec „szarpane” . Żaden                 z zawodników nie mógł wejść w swój rytm. Obok bardzo dobrych zagrań popełniano niespodziewane błędy czy faule. Pierwszy zaskoczył Kudlik i po wyrównanym początku wygrał 6:2. Kapłan przegrywał 0:2. Zdołał wyrównać a potem odskoczył na 5:3. Szewczyk odrobił punkt, ale w kolejnym rozbiciu nic mu nie wpadło i zawodnik Nosanu dokończył partię wygrywając 6:4.

Finał rozpoczęła partia „ przepychanek”, którą wygrał Marek. Przewagę utrzymywał przez dalsze 6 partii. Potem Kapłan wyrównał na 4:4. W dziewiątej partii Kudlik wbijając dwójkę wrzucił białą do łuzy. Kapłan wykorzystał ten błąd i wygrał także kolejną partię.

„ Cieszę się z tego sukcesu. Obroniłem tytuł wywalczony przed rokiem i awansowałem na pierwsze miejsce krajowego rankingu” ocenił swój start Tomasz Kapłan.

Podsumowując poziom imprezy budził zastrzeżenia. W fazie pucharowej tylko 11 rozbić zakończono bez pomyłki ( z kija), co nie jest porywającym wynikiem. Z pewnością ogromny wpływ miała na to pogoda. Kieleckie Centrum nie ma klimatyzacji,  a przy panujących upałach było bardzo duszno. To nie sprzyjało koncentracji. Kolejne zawody 1 września w Gdańsku, a sezon rankingowy Polskiego Związku Bilardowego zamkniemy w październiku w Częstochowie.

 

Sebastian Batkowski zwycięzcą, Oliwia Czupryńska bohaterem .

 

Zawodnik klubu LP Metal Fach Sokółka Sebastian Batkowski został zwycięzcą historycznego 200. Turnieju Grand Prix Polski w Pool Bilard Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR.  W finale pokonał Karola Skowerskiego z Nosanu Kielce  6:5.  Z brązowymi medalami start zakończyli: Kamil Sząszor  z EnergyRe Arkadia Tczew i Pijus Labutis z Litwy. Sprawcą największej niespodzianki była jednak Oliwia Czupryńska z Nosanu Kielce, która w tym obsadzonym gwiazdami turnieju dotarła aż do ćwierćfinału. Tutaj 5:6 musiała uznać przewagę Labutisa. Wyjaśnijmy. Grand Prix Polski jest głównym polskim turniejem wyłaniającym finalistów mistrzostw kraju oraz otwierającym drzwi do mistrzostw Europy. Startują w nim wszyscy najlepsi zawodnicy myślący o występach z orzełkiem na piersiach. Do Kętrzyna na jubileuszowy turniej dotarli m.in.: mistrzowie Europy: T. Kapłan, M. Śniegocki, K. Skowerski, M. Fortuński, M. Skoneczny, K. Juszczyszyn i Radosław Babica.  Były mistrz świata juniorów Marek Kudlik, wicemistrz świata juniorów Sebastian Batkowski oraz mistrzowie kraju.  Z Litwy dotarł niekwestionowany numer jeden P. Labutis, a z Mińska białoruski mistrz Nikita Polujan. Ponieważ zawody mają charakter otwarty do rywalizacji przystąpiła także silna grupa juniorów  oraz polska kadra kobiet. Dla nich POL TOUR jest wspaniałym miejscem na zdobywanie doświadczeń oraz ocenę swoich możliwości.

  1. POL TOUR otwarli: prezes Europejskiej Rady Bilardowej Marcin Krzemiński oraz reprezentujący miasto- gospodarza burmistrz Ryszard Niedziółka i dyrektor MOSiR w Kętrzynie Krzysztof Niemiec.

Marcin Krzemiński, pomysłodawca i dyrektor cyklu od 25 lat przybliżył historię imprezy, jej najskuteczniejszych zawodników oraz zasięg i osiągnięcia.

Symboliczne pierwsze rozbicie bil przypadło burmistrzowi.

Ze wzglądu na dużą liczbę uczestników ( 108 osób) turniej równolegle był rozgrywany w Kętrzynie i Mrągowie. Równolegle odbyło się także otwarcie zawodów w Mrągowie, gdzie obecnymi byli prezes Polskiego Związku Bilardowego Grzegorz Kędzierski oraz burmistrz miasta Stanisław Bułajewski.

W Mrągowie lokalni działacze dołożyli starań , aby dobrze przyjąć gości. Na 4 stołach wymieniono sukna, poprawiono bandy i przerobiono wejścia do łuz.

Pierwszą fazę turnieju stanowiła gra w grupach. Łącznie było ich 27, a dwóch najlepszych z każdej grupy wychodziło do fazy pucharowej.  Najwyżej notowanym zdarzały się wpadki, ale wszyscy awansowali do dalszej rundy.

W niedzielę rano przegrany odpadał i emocje wyraźnie poszły w górę.

Pierwszą niespodzianką była przegrana  2: 5 zwycięzcy rankingu w 2018 roku Mariusza Skonecznego z gdańskim juniorem Pawłem Boguszewskim.  Losy Mariusza podzielili: mistrz Europy Konrad Juszczyszyn 3:5 z Markiem Kudlikiem oraz były mistrz Polski Wojciech Sroczyński 3:5 z Dominikiem Zającem. Bardzo ciekawy był pojedynek medalistów mistrzostw Europy, wielokrotnych mistrzów kraju: Radosława Babicy i Mieszka Fortuńskiego. Wygrał 5:4 Mieszko. Jedyna kobieta, która awansowała do fazy pucharowej – Oliwia Czupryńska pokonała Kamila Ziębę 5:1 i Dominika Zająca 6:3. W ¼ finału o jedną partię lepszy od niej był Labutis. Z obcokrajowców poza Labutisem tylko Palujan pozostał na placu boju. Białorusin wygrał 5:1 z juniorem Michałem Urbańskim, ale nie dał rady krakowskiemu juniorowi Szymonowi Kuralowi 0:5.

W ¼ w pozostałych meczach S. Batkowski zgasił nadzieję gospodarzy na medal, eliminując Kamila Suszczyńskiego. K. Skowerski niespodziewanie łatwo 0:6 zakończył mecz z M. Kudlikiem, a K. Sząszor 6:3 wypunktował T. Kapłana.

Półfinał S. Batkowski –P. Labutis to nokaut 6:0 dla Batkowskiego . W pojedynku K. Skowerski-K. Sząszor 6:2 lepszy był Skowerski. W finale stawiano na bilardzistę Nosanu, ale prowadzenie objął Batkowski. Później więcej wygranych partii miał Karol. Ostatecznie zrobiło się 5:5 i w decydującym rozbiciu kropkę nad i postawił Sebastian.  Dla tego zawodnika, to trzecie zwycięstwo w cyklu Grand Prix Polski.  Medale dla zwycięzców wręczyli prezes PZBil G. Kędzierski i burmistrz R. Niedziółka.  Symboliczną statuetkę otrzymał MOSiR Kętrzyn.

Podziękowania za pomoc w organizacji należą się Damianowi Ejmontowi, Wiesławowi Kuchcińskiemu oraz Kacprowi Borowskiemu.  Internetową relację telewizyjną prowadziła TVSports.pl. Nadzór sędziowski sprawowali Maciej Szczawiński z Bydgoszczy i Grzegorz Ulewicz z Mrągowa.

Na czele rocznego rankingu ( po dwóch turniejach) znajdują się S. Batkowski , T. Kapłan i K. Skowerski.  Kolejne zawody ze względu na mistrzostwa Europy dopiero 1-2 czerwca .

Wyniki
 

  1/4 finału   1/2 finału   Finał
 
P. Labutis 6
O. Czupryńska 5
   
 
 
P. Labutis 0
S. Batkowski 6
   
   
 
 
S. Batkowski 6
K. Suszczyński 1
 
 
 
S. Batkowski 6
K. Skowerski 5
   
 
 
M. Kudlik 0
K. Skowerski 6
   
 
 
 
K. Skowerski 6
K. Sząszor 2
   
 
 
K. Sząszor 6
T. Kapłan 3
 
 
 

 

Pełne wyniki zawodów

 

25 sezon otwarło zwycięstwo Tomasza Kapłana

 

Tomasz Kapłan z Nosanu Kielce  okazał się najlepszy wśród 121 uczestników zawodów Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR.  Turniej odbył się w klubie Frame w Łodzi, a rywalizowano w odmianę 8-bil.  Drugie miejsce wywalczył Krystian Ćwikła z Hulakula Warszawa, a trzecie Sebastian Batkowski – LP Metal Fach Sokółka i Adam Skoneczny –Duet Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki

Inauguracja 25 sezonu Grand Prix Polski odbyła się w pełnej obsadzie. Już kilka dni przed turniejem zabrakło miejsca na listach startowych.  Powrót do systemu gry w grupach zachęcił do gry większą liczbę sportowców.

W pierwszym etapie nie obyło się bez niespodzianek. Największe sprawili bilardziści Konsalnetu Warszawa.  Z walki odpadli były mistrz Europy Mateusz Śniegocki i były mistrz świata juniorów Daniel Macioł.  Kilku rozstawionych przegrało jeden z pojedynków, ale ostatecznie awansowali do fazy pucharowej.

Sprawcami następnych  niespodzianek byli: J. Niewęgłowski – wyeliminował lidera rankingu 2018 Mariusza Skonecznego ( 6:4) i Michał Turkowski wygrał z medalistą ME Mieszkiem Fortuńskim (6:5). Ciekawy był mecz pomiędzy dwoma doświadczonymi bilardzistami Tomaszem Kapłanem i Radosławem Babicą. Oni w 25 letniej historii POL TOUR prowadzą w klasyfikacji medalowej. Tym razem Kapłan był dokładniejszy ( 6:4).  W dalszej fazie Kapłan pokonał K. Piekarskiego 6:4 i mistrza Europy 2018 Konrada Juszczyszyna 6:0 !!!.

Wysoka dyspozycję z ubiegłego sezonu potwierdził Mikołaj Ząbecki pokonując m.in. D. Zająca i W. Sroczyńskiego. Bardzo udany ze startu może być także junior Oskar Jamorski, którego w 1/8 finału zatrzymał M. Turkowski. Do fazy pucharowej , na 48 zakwalifikowanych znalazło się 4 juniorów ( Jamorski, D. Jastrząb,K. Zielenkiewicz i N. Jankowiak). Niestety nie przedarła się do tej fazy żadna z kobiet. Najbliżej awansu była M. Ząbek zajmując 3 miejsce w grupie ( awansowały dwie osoby). O. Czupryńska, W. Karwik i W. Połczyńska były ostatnie w grupach, ale pozytywne jest to, iż zbierają doświadczenia w konfrontacji z najlepszymi.

W ¼ turnieju zanotowaliśmy następujące wyniki:

  1. Kapłan – K. Juszczyszyn 6:0,
  2. Batkowski – M. Ząbecki 6:5
  3. Ćwikła – K. Skowerski 6:5
  4. Turkowski – A. Skoneczny 1:6

W meczach półfinałowych  dwa razy było 6:1 a zwycięzcami byli T. Kapłan  i K. Ćwikła.

Trzecie miejsca Sebastiana Batkowskiego – nowego kadrowicz  i Adama Skonecznego pokazują, że lista dobrych zawodników w Polsce jest długa.

Finał Kapłan – Ćwikła miał jednostronny przebieg. Kapłan po partiach z kija zwyciężył 6:0.

Podczas otwarcia 199 turnieju POL TOUR prezes Mak Marketing, dyrektor cyklu i wiceprezes PZBil Dariusz Kobacki wręczył nominacje kadrowiczom oraz reprezentantom na mistrzostwa Europy 2019.

Zawody sędziowsko obsługiwali: Dariusz Kobacki – sędzia główny oraz Maciej Szczawiński  i Michał Bierzgalski.  Podziękowania dla głównego partnera przedsięwzięcia – klubu Frame w Łodzi oraz generalnego sponsora ZPC Brześć z Brześcia Kujawskiego.

Kolejne 200 zawody Grand Prix Polski POL TOUR w Kętrzynie i Mrągowie w marcu 2019.