Relacje

W pierwszym turnieju Grand Prix Polski w Pool Bilard WiK POL TOUR 2012 rozegranym w Katowicach finałową parę tworzyli Karol Skowerski i Radosław Babica reprezentujący Nosan-Galeria Echo Kielce. Tym razem wygrał Karol stając się liderem w walce o Chevroleta Spark. Na trzecim miejscu uplasowali się Tomasz Kapłan (Ósemka Rzeszów) i Mariusz Skoneczny (Lipiński Dachy Tomaszów Maz.).

      Wyniki zawodów w Black Eight w Katowicach pokazują, że osoby stanowiące czołówkę rankingu 2011 roku nie tracą energii i ostro rozpoczynają nowy sezon. W ósemce najlepszych znaleźli się także: Konrad Piekarski, Piotr i Marek Kudlik (wszyscy Metal Fach LP Sokółka). Wielką niespodziankę sprawił ostatni awansujący do tej grupy – poznański junior Wiktor Zieliński (Hades).

      Łącznie w Katowicach zagrały 123 osoby. Podczas otwarcia zaprezentowano film – reportaż z minionego sezonu oraz poinformowano, że główną nagrodą dla zwycięzcy krajowego rankingu w 2012 roku będzie samochód osobowy Chevrolet Spark. Białego Sparka fundują firmy: Konsalnet, WiK, Cleaner, Brześć oraz Pol Mot Auto Kielce. Prezes Mak Marketing, Marcin Krzemiński – organizator cyklu nie krył zadowolenia, że sponsorzy nadal oferują najlepszą nagrodę w Europie i jedyną taką na świecie.

      W fazie grupowej wśród rozstawionych zawód sprawił Michał Turkowski (Nosan-Galeria Echo Kielce), który wygrał tylko jeden mecz i nie awansował do rundy pucharowej. Dobrze zagrały dwie panie: Katarzyna Wesołowska (Nosan-Galeria Echo Kielce) i Izabela Łącka (Falcon Sosnowiec). Obie przeszły do pucharówki, przy czym Iza wygrał tutaj pierwszy mecz 6:4 z M. Matłoszem. W następnym pojedynku wyeliminował ją zwycięzca turnieju K. Skowerski (6:1).

      W rundzie pucharowej 8 meczów zakończyło się zwycięstwem 6:0, co przy przemiennym rozbiciu powinno nie mieć miejsca. Stało się tak w finale, gdzie Skowerski nie dał pograć Babicy oraz pojedynkach: W. Szewczyk – P. Kaczmarek (6:0); M. Skoneczny – W. Szewczyk (6:0); M. Kudlik – D. Macioł (6:0); T. Kapłan – A. Skoneczny (6:0), B. Rozwadowski – K. Drąka (6:0), P. Bryll – D. Jomaa (6:0) i R. Babica – A. Kiernicki (6:0). W ośmiu meczach rozstrzygnięcie padło w 11 partii czyli kończyły się wynikiem 6:5.

      Podziękowania za goszczenie turnieju składamy kierownictwu i personelowi katowickiego klubu Black Eight. Mecze on-line emitowane były w Internecie przez TVSports.pl. Sędziami V Mistrzostw Katowic byli Piotr Kamiński i Sławomir Wolański.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Konrad Piekarski 4
Mariusz Skoneczny 6
Mariusz Skoneczny 5
Karol Skowerski 6
Marek Kudlik 3
Karol Skowerski 6
Karol Skowerski 6
Radosław Babica 0
Tomasz Kapłan 6
Piotr Kudlik 2
Tomasz Kapłan 4
Radosław Babica 6
Wiktor Zieliński 2
Radosław Babica 6

W XII Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego zwyciężył Mateusz Śniegocki, który w tym sezonie będzie reprezentował barwy warszawskiego Konsalnetu. Wielokrotny mistrz Polski w finale 6:4 pokonał wicemistrza kraju Mariusza Skonecznego z Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki. Brązowe medale wywalczyli: mistrz świata juniorów Marek Kudlik – Metal Fach LP Sokółka i… Arkadiusz Macioł – BC Mario Mikołów. Ten ostatni był największą niespodzianką turnieju.

      W Kielcach zagrało 120 bilardzistów i z pewnością Arek Macioł nie należał do faworytów. Od kilku sezonów gra on w Grand Prix Polski WiK POL TOUR, ale nigdy nie awansował na podium. Tym razem zaskoczył wszystkich. „Zrobiłem życiowy wynik” – podkreślał szczęśliwy mieszkaniec Mikołowa. Szczególnym momentem turnieju było zwycięstwo Macioła nad mistrzem Polski Piotrem Kudlikiem. Kudlik w poprzednich meczach grał dobrze i wysokiej porażki z Maciołem (1:6) z pewnością nie planował.

      Ciekawym pojedynkiem ćwierćfinałowym było spotkanie Radosława Babicy (Nosan-Galeria Echo Kielce) z Mariuszem Skonecznym. W meczu do sześciu wygranych Babica prowadził 4:1, a przegrał 4:6. Niepokojącym jest, że Radosław przy wysokiej przewadze nie potrafił kontrolować meczu. Pamiętamy jak w Krakowie, podczas eliminacji do finałów mistrzostw świata odrabiał punkty Szewczyk i jak w końcówce było nerwowo. Wówczas nie wytrzymał Wojtek. W Kielcach Mariusz opanował sytuację.

      Dobry występ zaliczył także Michał Czarnecki (Lipiński Dachy Tomaszów Maz.). W fazie pucharowej wyeliminował on m.in. mistrza Europy Tomasza Kapłana (Nosan-Galeria Echo Kielce) 6:5 i Krzysztofa Drąkę (Bila Tarnów) 6:0. W 1/4 finału zatrzymał go M. Kudlik. Do faktów turnieju należy dopisać, że po dwóch latach dominacji gospodarzy, tym razem nikt z miejscowych bilardzistów nie wszedł na podium.

      W 151 turnieju Grand Prix Polski WiK POL TOUR zagrało kilka pań. Najlepiej wypadła Oliwia Czupryńska (Nosan-Galeria Echo Kielce), która w grupie wygrała cztery z pięciu meczów, a po zwycięstwie 6:5 z Katarzyną Wesołowską awansowała do 1/16 turnieju. Tutaj nie dała rady Adamowi Skonecznemu. Poza Kasią i Oliwią w Kielcach zagrały Izabela Łącka (Falcon Sosnowiec) Karolina Pikul oraz Kinga Stawarz (Oskar Stalowa Wola).

      Mecze zawodów rozgrywano w dwóch miejscach: Kieleckim Centrum Bilardowym „Contact” oraz klubie Focus. Podziękowania dla gospodarzy tych obiektów. Przed zawodami specjalnie dla zawodników wymienili sukno na wszystkich stołach. Pomimo chwilowych awarii przez 3 dni relację on-line przesyłała TVSports.pl. Imprezę sędziowali Piotr Kamiński i Marek Karlikowski, chociaż za pulpitem sporo czasu spędził także dyrektor cyklu Marcin Krzemiński.

      Zapisane mecze można zobaczyć na www.tvsports.pl

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Arkadiusz Macioł 6
Piotr Kudlik 1
Arkadiusz Macioł 5
Mateusz Śniegocki 6
Mateusz Śniegocki 6
Bartosz Rozwadowski 1
Mateusz Śniegocki 6
Mariusz Skoneczny 4
Radosław Babica 4
Mariusz Skoneczny 6
Mariusz Skoneczny 6
Marek Kudlik 3
Marek Kudlik 6
Michał Czarnecki 3

W XII Mistrzostwach Wielkopolski w Pool Bilard 9-Bil najlepszym okazał się Piotr Ostrowski, pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej, reprezentujący klub Lipiński Dachy z Tomaszowa Mazowieckiego. Dla pana doktora to nie był pierwszy sukces w cyklu Grand Prix Polski WiK POL TOUR. Tym razem w finale pokonał Mateusza Śniegockiego z Konsalnetu Warszawa 7:4.

      Bilardowa rywalizacja w Wielkopolsce ma długą tradycję. Od kilku lat impreza rozgrywana jest w Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu. Gospodarzem zawodów jest Gmina Środa Wlkp. i Klub Sportowy Zakręcona Bila z Poznania. W tym roku do gry przystąpiło 113 bilardzistów, wśród których byli mistrzowie Europy: T. Kapłan, M. Skoneczny i R. Babica. Ten pierwszy był także obrońcą tytułu. W maju 2011 Tomasz Kapłan w finale pokonał Mateusza Śniegockiego.

      Gry grupowe rozpoczęły się w piątek 25 maja w Poznaniu. W Zakręconej Bili zagrało pierwszych dziesięć 5-osobowych grup. Do niespodzianek doszło w grupie 9, gdzie numerem 1 został Filip Górski z Akademii Bilardowej II Rokietnica (pokonał m.in. Marka Derka z Konsalnetu) oraz w grupie 10, którą na pierwszej lokacie zakończył Jacek Pańczak z Rzeszowa (drugi awansował rozstawiony M. Turkowski z Nosanu-Galeria Echo Kielce).

      W sobotę grano także w Domu Kultury w Środzie Wlkp. W tym dniu było znacznie więcej niespodzianek. W grupie 13 wicemistrz Polski Bartosz Rozwadowski awansował z drugiej pozycji, bo lepszym od niego był Hubert Kaczmarek z Bilard Studio Warszawa. Awans wywalczył także powracający po długiej przerwie Wojciech Banek z MUKS IKS Tarnów, który w grupie 15 zajął miejsce pierwszoligowca Roberta Pasternaka z Visanti Kielce. Banek przegrał tylko z Krystianem Piekarskiem z Metal Fach LP Sokółka. Absolutnie niepodziewanie zakończyły się mecze w grupie 16. Z jedynką finiszował Norbert Żelazko z Fundacji Trefl Sopot. Drugim został Adam Kuryłek z Farum Warszawa. Do rundy pucharowej nie weszli: wicemistrz Europy old boys Tomasz Malinowski z Frame Łódź i medalista Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Macioł z BC Mario Mikołów. W grupie 18 bez porażki został Tomasz Bąk z Break Kraków. Za nim ulokował się P. Ostrowski, późniejszy zwycięzca. W grupie 21 bezbłędnie zagrał Mieszko Fortuński z Konsalnetu. Pierwszym za jego plecami znalazł Kamil Gmur z DSB Zagłębie Baribal Lubin. Nie awansował rozstawiony Daniel Macioł z Nosanu-Galerii Echo. Jak zacięta była walka pokazały wyniki z grupy 12, gdzie 3 zawodników wygrało po 4 mecze. Bilansem partii awans otrzymali Marcel Fortuński z DSB Zagłębie Baribal Lubin i Dominik Zając z BC Mario Mikołów. Odpadł Marcin Filusz z Zakręconej Bili Poznań.

      Pierwsze dwie rundy fazy pucharowej przeszły bez niespodzianek. Faworyci wygrywali, chociaż w pojedynku T. Kapłan – M. Derek było gorąco. Derek prowadził 6:1 i przegrał 6:7!!! w 1/8 największą niespodziankę sprawił Konrad Juszczyszyn z DSB Zagłębie Baribal Lubin pokonując lidera rankingu Karola Skowerskiego z Nosanu-Galeria Echo Kielce 7:6. W takim samym stosunku Piotr Kudlik z Metal Fach LP Sokółka wygrał z klubowym kolegą Skowerskiego Michałem Turkowskim. W innych meczach zanotowano następujące wyniki:
T. Kapłan – A. Skoneczny – 7:1,
P. Ostrowski – M. Kudlik – 7:4,
R. Babica – M. Fortuński – 7:4,
M. Śniegocki – W. Sroczyński – 7:5,
W. Szewczyk – M. Skoneczny – 7:3,
Kr. Piekarski – Ko. Piekarski – 4:7

      W ćwierćfinałach najgoręcej było w pojedynku M. Śniegockiego z W. Szewczykiem. O jedną partię lepszy był Mateusz. P. Ostrowski zatrzymał T. Kapłana, R. Babica wynikiem 7:5 pozbawił złudzeń o medalu K. Juszczyszyna, a w klubowym pojedynku LP Sokółki Piotr Kudlik wywalczył 7 partii oddając Konradowi Piekarskiemu tylko 4. Absolutnie fantastyczny mecz zagrali Babica z Ostrowskim. Wygrał 7:6 bilardzista z Tomaszowa, ale brawa należą się obu za sportowy poziom. W drugim półfinale Śniegocki nie dał pograć Kudlikowi i pewnie zwyciężył 7:3. Przed finałem faworytem był Mateusz. W tym sezonie gra rewelacyjnie. Stało się jednak inaczej. Śniegocki identycznie jak przed rokiem przegrał finał. Tym razem z rezultatem 4:7.

      „Mecze z Kapłanem i Babicą zagrałem rewelacyjnie. Nie było tak dobrze wcześniej, ale przeciwnicy pomagali. Mam ochotę powalczyć w tym sezonie. Dwa lata temu przegrałem Chevroleta, to może czas go wygrać teraz” – podsumował Piotr Ostrowski.

      Nagrody dla zwycięzców wręczyli członek Zarządu Światowej Federacji Bilardowej (WPA) Marcin Krzemiński i Burmistrz Środy Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski. Podsumowując turniej M. Krzemiński podziękował gospodarzowi Gminy za tworzenie warunków rozwoju zainteresowań młodzieży, a Dariuszowi Gałęzowskiemu za wieloletnią współpracę. Podziękowania należą się zespołowi sędziowskiemu w składzie: Piotr Lamiński (s. główny) i Paweł Galeja. Obowiązki dyrektora turnieju pełnił po raz pierwszy Arkadiusz Sząszor z Tczewa. W niedzielę zastąpił go M. Krzemiński. Z pojedynków prowadzonych w Środzie Wlkp. była prowadzona przez TVSports telewizyjna relacja on-line. Informację o turnieju podała także TVP 3 Poznań oraz Głos Wielkopolski. Sponsorami cyklu Grand Prix Polski w Pool Bilard WiK POL TOUR 2012 są: Spółka WiK z Kostkowic, Konsalnet S.A. Warszawa, Cleaner Łódź, ZPC „Brześć” z Brześcia Kujawskiego oraz Pol Mot Auto z Kielc. Mistrzostwa Wielkopolski wsparła spółka ŚRODA 21.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Tomasz Kapłan 5
Piotr Ostrowski 7
Piotr Ostrowski 7
Radosław Babica 6
Radosław Babica 7
Konrad Juszczyszyn 5
Piotr Ostrowski 7
Mateusz Śniegocki 4
Mateusz Śniegocki 7
Wojciech Szewczyk 6
Mateusz Śniegocki 7
Piotr Kudlik 3
Piotr Kudlik 7
Konrad Piekarski 4

Najlepszym bilardzistą Mistrzostw Warszawy zaliczanych do cyklu Grand Prix Polski WiK POL TOUR 2012 został Tomasz Szewczyk. Zawodnik Konsalnetu Warszawa w finale 6:1 pokonał Tomasza Kapłana z Nosan-Galeria Echo Kielce. Start z medalami zakończyli także Mieszko Fortuński z Konsalnetu i Konrad Piekarski z LP Metal Fach Sokółka.

      Na turniej w klubie Arena przyjechało 95 zawodników. Oprócz Polaków zagrał także Włoch i Litwinka, jednak nie odegrali oni większej roli. Antonio Quarta nie wygrał żadnego meczu w grupie, a Tatjana Vaitkiene pokonała Olgę Lipowską i Tomasza Deszczyńskiego, ale w decydującym meczu uległa Izabeli Łąckiej.

      W grupach sensacją były przegrane Adama Skonecznego (Lipiński Dachy) zajmującego 7 miejsce w rankingu. Adam wygrał tylko jeden mecz i zajął ostatnie miejsce w grupie. Na pochwałę zasługuje Wojciech Banek (MUKS IKS Tarnów), który zakończył fazę grupową na pierwszej pozycji wygrywając wszystkie mecze, w tym pojedynek z Mateuszem Śniegockim (Konsalnet) rozstawionym z numerem dwa. Jedyną kobietą awansującą do gier w niedzielę została Izabela Łącka.

      W pucharówce dobrze rozpoczął Mieszko Fortuński (Konsalnet), który kolejno wyeliminował Krystiana Piekarskiego (LP Metal Fach Sokółka), Radosława Babicę (Nosan-Galeria Echo Kielce), Piotra Ostrowskiego (Lipiński Dachy) i Karola Skowerskiego (Nosan-Galeria Echo Kielce). W tym czasie Konrad Piekarski (LP Metal Fach) pokonał: Marcina Wacha (Konsalnet), Bartosza Rozwadowskiego (Nosan-Galeria Echo Kielce) i Piotra Kudlika (LP Metal Fach). Nieco łatwiejszą drogę mieli Tomasz Kapłan i Wojciech Szewczyk. Pierwszy okazał się lepszy od Tomasza Hanaja (Warszawa), Daniela Macioła i Michała Turkowskiego (Nosan-Galeria Echo Kielce). Szewczyk podziękował za udział w turnieju Izabeli Łąckiej, Mariuszowi Skonecznemu (Lipiński Dachy) i Marcelowi Fortuńskiemu (DSB Zagłębie Baribal Lubin). W półfinale Kapłan bez zagrożenia pokonał Fortuńskiego 6:3. Natomiast fantastyczne widowisko stworzyli K. Piekarski i W. Szewczyk. Wojtek prowadził 5:0… ale Konrad odrobił stratę doprowadzając do remisu. W ostatniej partii pomylił się na przedostatniej bili. Finał nie był już tak emocjonujący. Kapłan wyglądał na wyraźnie zmęczonego, a uskrzydlony Szewczyk wykorzystywał okazje. Ostatecznie wygrał 6:1.

      Ciekawym elementem w turnieju było wręczenie nominacji dla zawodników, którzy zagrają w World Cup of Pool w Manili. Ku zaskoczeniu, firma Matchroom Sport, brytyjski organizator wyznaczył Karola Skowerskiego i Wojciecha Szewczyka. Wszyscy liczyli, że pojedzie M. Śniegocki i R. Babica najwyżej rozstawieni w rankingu EURO TOUR. Jak wyjaśnił wręczający nominację Marcin Krzemiński – członek Zarządu World Confederation of Billiard Sports – o kwalifikacji rozstrzygał ranking Matchroom (tzw. Mosconi). Nad przebiegiem turnieju czuwali Dariusz Kobacki (dyrektor zawodów) i Piotr Kamiński (sędzia główny).

      Podziękowanie za pomoc w organizacji Mistrzostw Warszawy należą się firmie Konsalnet Warszawa oraz klubowi Arena. Prezes warszawskiego stowarzyszenia Tomasz Szewczyk, ojciec zwycięzcy nie krył zadowolenia: „Wojtek zagrał dobry turniej. Ogromną niespodzianką jest nominacja do grona gwiazd, które zagrają na Filipinach, to może być ważny krok w karierze Wojtka, kończącego w tym roku karierę juniora„.

      W rankingu 2012 roku decydującym o otrzymaniu głównej nagrody – Chevroleta – prowadzi Mateusz Śniegocki – 107 pkt. Za nim są: Karol Skowerski – 100 pkt, Wojciech Szewczyk – 97 pkt oraz Radosław Babica, Mariusz Skoneczny i Tomasz Kapłan z 95 punktami na koncie. Jak pokazują poprzednie lata taki układ nie eliminuje z walki o samochód także dalej ulokowanych zawodników. Przed krajową czołówką jeszcze trzy turnieje Grand Prix i mistrzostwa Polski w cztery odmiany. Jest gdzie zdobywać punkty.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Tomasz Kapłan 6
Michał Turkowski 5
Tomasz Kapłan 6
Mieszko Fortuński 3
Mieszko Fortuński 6
Karol Skowerski 5
Tomasz Kapłan 1
Wojciech Szewczyk 6
Konrad Piekarski 6
Piotr Kudlik 2
Konrad Piekarski 5
Wojciech Szewczyk 6
Wojciech Szewczyk 6
Marcel Fortuński 3

Mateusz Sniegocki (Konsalnet Warszawa) zwyciężył w XI Mistrzostwach Gdańska i przybliżył się do nagrody głównej polskiego rankingu – samochodu Chevrolet. W finale Mati pokonał Tomasza Kapłana (Nosan–Galeria Echo Kielce) 6:4.

      Na podium 154 zawodów Grand Prix Polski WiK POL TOUR znaleźli się także Radosław Babica (Nosan-Galeria Echo Kielce) i Jerzy Regieli (Pino Dębica). Łącznie zagrało 105 bilardzistów. Fantastyczny był moment nagrodzenia najlepszych, gdy aż trzech medalistów wystąpiło z dziećmi na ręku. Gospodarzem imprezy był Green Club.

      Końcowe wyniki nie są zaskakujące. Sniegocki, Kapłan, Babica na podium – to „szara rzeczywistość”, ale Regieli to nowy powiew. Zaznaczyć jednak należy, że Jerzemu mieszkającemu w Zagłębiu, świeże nadmorskie powietrze służy. W ubiegłym roku także był trzeci. „Cieszę się, że gościliśmy turniej w naszym klubie. Poznałem zawodników, działaczy PZBil. W lipcu przejęliśmy Greena i impreza tej rangi to ważne doświadczenie” – podsumował współwłaściciel Leszek Pieśniak. Zwycięstwo w Gdańsku na pierwszej pozycji w rankingu umocniło Mateusza Sniegockiego.

      Obrońca tytułu z 2011 roku Konrad Piekarski rozstawiony z numerem 3 niespodziewanie odpadł w fazie eliminacyjnej. W sytuacji, gdy z grupy do etapu pucharowego awansowało aż trzech zawodników przegrana Konrada nabierała większego znaczenia. Bilardzistę LP Metal Fach Sokółka wyprzedzili Konrad Gdaniec, Partyk Statkiewicz i Dawid Jędrzejczak. Ten ostatni był lepszy o jedną partię. Za zaskakujące można też uznać zakończenie gier w fazie grupowej przez Piotra Kotowskiego z Break Kraków i Konrada Juszczyszyna z DSB Baribal Lubin.

      Gorące brawa, podczas ceremonii otwarcia, zebrali zawodnicy, którzy w ostatnim okresie odnieśli międzynarodowe sukcesy. Byli wśród nich juniorscy medaliści mistrzostw Europy, zwyciężczyni EURO TOUR Kobiet K. Wesołowska i najlepsi w EBC Pro Team Cup. Uczestnicy otrzymali także informację o World Pool Masters, cyklu Graj Fair Play oraz World Games.

      W 2012 roku pozostały jeszcze tylko dwa WiK POL TOUR, w Dębicy i Łodzi (Polish Open). Sponsorami WiK POL TOUR 2012 są: ZPC. Brześć z Brześcia Kujawskiego, Konsalnet Warszawa, Cleaner Łódź i WiK Kostkowice.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Tomasz Kapłan 6
Daniel Macioł 3
Tomasz Kapłan 6
Radosław Babica 5
Dominik Zając 4
Radosław Babica 6
Tomasz Kapłan 4
Mateusz Sniegocki 6
Jerzy Regieli 6
Piotr Kudlik 5
Jerzy Regieli 3
Mateusz Sniegocki 6
Wojciech Szewczyk 4
Mateusz Sniegocki 6