Relacje

Mateusz Śniegocki z Hadesu Poznań został zwycięzcą pierwszego w tym sezonie turnieju Grand Prix Polski WiK POL TOUR. Zawody odbyły się w klubie Frame w Łodzi, a uczestniczyło w nich 185 bilardzistów. Obok Polaków startowali Słowacy, Czech i Niemiec. W finale Śniegocki po 5 partiach z kija (bez pomyłki) i jednej z podejścia (po rozbiciu Babicy) zwyciężył 6:1.

      Inauguracja tegorocznego sezonu sportowego, ze względu na żałobę narodową, odbyła się bardzo skromnie. O godz. 12.00 w piątek przerwano mecze, aby minutą ciszy oddać hołd osobom, które zginęły w katastrofie lotniczej. Wyłączono także muzykę towarzyszącą zawodom bilardowym. Była jednak wielka nowość. Wyniki pojedynków można było obserwować on-line w internecie. Taki serwis przygotował Igor Białogoński, przewodniczący Komisji Sportowej PZBil. Moża było, już tradycyjnie, poczęstować się wyrobami Zakładów Cukierniczych „Brześć” z Brześcia Kujawskiego.

      W pierwszych dwóch dniach mecze rozgrywano w grupach systemem każdy z każdym. Następnie dwóch najlepszych z każdej grupy awansowało do fazy pucharowej. Do tego etapu nie przeszli Czech i Niemiec oraz 3 Słowaków. Z Polaków niespodzianką na minus było odpadnięcie Dominika Zająca. „Ślizgiem” wpadł Tomasz Kapłan. Nie awansowała także żadna z 6. grających w Łodzi kobiet.

      Ostatecznie „czarnym koniem” turnieju został Jerzy Regieli pokonujący tak znanych graczy jak m.in.: Hubert Łopotko, Krzysztof Drąka i Paweł Rogalski. Regieli zakończył zawody na trzecim miejscu. Trzeci był także słowacki numer 1 Jaroslav Polach z Komarna. Srebrny medal dla Radosława Babicy potwierdził sportową wartość tego zawodnika. W finale zdecydowanie nie mógł nic zrobić.

      Piękny finał wyemitowany zostanie w telewizji TELE 5 już 10 lutego. Serdecznie zapraszamy do oglądania tej retransmisji.

      Wspaniale przyjęła zawodników firma Cleaner, która jest właścicielem klubu Frame. Większa pula nagród, niż w dotychczasowych turniejach, z pewnością cieszy uczestników. Czekamy co zrobią kolejni gospodarze.

      Szczegóły turnieju możecie poznać analizując tabele.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Radosław Babica 6
Robert Zachar 2
Radosław Babica 6
Jerzy Regieli 4
Jerzy Regieli 6
Paweł Rogalski 5
Radosław Babica 1
Mateusz Śniegocki 6
Michał Turkowski 1
Jaroslav Polach 6
Jaroslav Polach 2
Mateusz Śniegocki 6
Mateusz Śniegocki 6
Karol Skowerski 1

Trzynastokrotny mistrz Czech Michał Gavenciak z Karlovych Varów pogodził naszych bilardzistów i zwyciężył w drugim w tym sezonie turnieju Grand Prix Polski WiK POL TOUR. Zawody odbyły się w Mario Bilard Club w Mikołowie a wystartowało w nich aż 188 zawodników. Liczba ta stanowi nowy rekord uczestnictwa w historii krajowego bilarda. Od stycznia rekord należał do klubu Frame w Łodzi. Tam na rozpoczęcie sezonu WiK POL TOUR zjawiło się 185 graczy.

      Zwycięstwo Gavenciaka, jeszcze kilka lat temu nie byłoby zaskoczeniem. Dzisiaj pobudza do zastanowienia. Bilardzista z Czech po upadku klubu Balabuska Praga praktycznie zniknął ze sportowej sceny. Kilka razy próbował sił w EURO TOUR-ach i pojawiał się na Dynamic Bilard Best of the East. Nie uczestniczył w czeskiej rywalizacji i nie otrzymywał nominacji na mistrzostwa Europy. Wracając z Pragi do Karlovych Varów stracił także silnych partnerów, z którymi mógłby trenować. To wszystko nie przeszkodziło mu jednak pokonać naszych orłów. Pierwszym, który miał szansę go zatrzymać był Michał Turkowski z NOSANU Kielce. Polski Michał prowadził i co niestety mu się zdarza nawalił psychicznie w końcówce. Później przed szansą stanął Mateusz Śniegocki z HADESU Poznań. Zagrał jednak słabo i bardziej koncentrował się na żółwim tempie gry Gavenciaka niż na swoich uderzeniach. W efekcie uległ 2:7. W finale liczyliśmy na Tomasza Kapłana z ÓSEMKI Rzeszów. Zaczęło się niedobrze, ale Kapłan odzyskał swój rytm i objął prowadzenie 6:5. W kolejnej partii, gdy na stole zostały 4 bile popełnił prosty błąd i zrobił się remis. Ostatnie rozbicie mogło należeć do Polaka. Zaryzykował jednak strzał od bandy i po tej pomyłce nie doszedł więcej do stołu. Sensacją turnieju były wysokie trzecie miejsca zajęte przez Konrada Gdańca – TREFL Sopot i Mariusza Skonecznego – DUET LIPIŃSKI DACHY Tomaszów Mazowiecki. Brawa dla tych młodych zawodników.

      Po raz drugi z WIK POL TOUR przeprowadzona została relacja internetowa on-line. Przewodniczący Komisji Sportowej PZBil kol. Igor Białogoński przygotował program i na bieżąco wprowadzał wyniki meczów. A było co robić, bo w Mikołowie rozegrano ponad 420 pojedynków. Turniej prowadził zespół sędziowski w składzie: Waldemar Dębski, Sławomir Wolański i Marek Marcinkowski. Za wsparcie przy organizacji zawodów dziękujemy głównym sponsorom cyklu, których loga widnieją w informacji o WiK POL TOUR oraz Burmistrzowi Miasta Mikołów i kierownictwu klubu Mario.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
M. Skoneczny 7
B. Rozwadowski 4
M. Skoneczny 5
M. Gavenciak 7
M. Gavenciak 7
M. Śniegocki 3
M. Gavenciak 7
T. Kapłan 6
T. Kapłan 7
M. Czarnecki 3
T. Kapłan 7
K. Gdaniec 4
P. Ostrowski 6
K. Gdaniec 7

Nowa odmiana – „stary” mistrz
I Mistrzostwa Katowic w 10-bil – 29-30 marca 2008 r.

      Radosław Babica z Nosanu Kielce został historycznym zwycięzcą pierwszego w historii polskiego bilarda turnieju w odmianę 10-bil. W finale pokonał on byłego kolegę z drużyny Mariusza Rotera (Mario Mikołów) 5-2. Zawody zaliczane do rankingowego cyklu Grand Prix Polski WiK POL TOUR odbyły się w nowym klubie „Black Eight” w Katowicach przy ul. Dąbrówki, a uczestniczyło w nich 176 zawodników.

      W pierwszym dniu mecze rozgrywano systemem każdy z każdym. Następnie dwóch najlepszych z każdej grupy awansowało do rundy pucharowej. Drugiego dnia kto przegrywał – ten odpadał. Miłym zaskoczeniem był awans do najlepszej 64-ki Katarzyny Wesołowskiej z Nosanu Kielce. Na pochwałę zasługują również juniorzy – bracia Piekarscy i FortuńscyBartosz Rozwadowski i Mariusz Skoneczny. Ten ostatni powtórzył sukces z zawodów w Mikołowie, zajmując bardzo wysokie trzecie miejsce. W półfinale uległ R. Babicy 5-6. Trzecie miejce przypadło również Robertowi Zacharowi z DSB Zagłębie Baribal Lubin. Turniej w Katowicach zgromadził krajową czołówkę. Zagrało w nim 13 osób legitymujących się tytułem mistrza Polski seniorów oraz 3 bilardzistów z medalowym dorobkiem mistrzostw Europy. Nie sposób powiedzieć, że mamy już specjalistów w tą odmianę, ale z pewnością wiele meczów było bardzo wyrównanych i losy turnieju mogły potoczyć się inaczej. Czy nowa odmiana przyjmie się w sportowym świecie pokażą najbliższe lata. Karol Skowerskii Radosław Babica – mistrzowie kraju – w wywiadach dla telewizji podkreślali, że to znacznie bardziej wartościowa odmiana niż 9-bil. Eliminuje się w niej przypadkowe zagrania i znacznie więcej jest taktyki gry.

      Po finale R. Babica powiedział: „Bardzo się cieszę, że wygrywając w tym turnieju wpisałem się na kolejną kartę polskiego sportu bilardowego. Być zwycięzcą pierwszego, historycznego turnieju, to jest coś!” Analizując wyniki końcowe nie trudno zauważyć, iż grupę liderów utworzyli głównie rutyniarze. W ósemce najlepszych mamy doświadczonego Babicę, Rotera, KapłanaTurkowskiego i Zachara. Stawkę uzupełnia junior Mariusz Skoneczny (to jednak medalista ME juniorów i były I-ligowiec), Wojciech Gosk (były wicemistrz kraju) oraz niespodzianka imprezy Tomasz Kalinowski. Zobaczymy czy 10-bil przyjmie się w turniejach klubowych. Podobno w Mak Marketing jest pomysł organizacji mistrzostw Polski w tą odmianę. Patrząc na kalendarz będzie trudno zmieścić dodatkowe zawody, ale kilka weekendów jeszcze wolnych jest.

      Transmisja z meczu finałowego została wyemitowana w telewizji TELE 5 w dniach 5 i 6 kwietnia. Po raz kolejny mecze polskich bilardzistów mogła zobaczyć szersza publiczność.

      Podziękowania za współpracę należą się gospodarzom katowickiego klubu oraz strategicznym sponsorom cyklu.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Radosław Babica 6
Tomasz Kalinowski 1
Radosław Babica 6
Mariusz Skoneczny 5
Mariusz Skoneczny 6
Michał Turkowski 4
Radosław Babica 5
Mariusz Roter 2
Wojciech Gosk 2
Mariusz Roter 6
Mariusz Roter 6
Robert Zachar 5
Robert Zachar 6
Tomasz Kapłan 5

Mariusz Roter, zawodnik klubu Mario z Mikołowa, zwyciężył w 118 turnieju Grand Prix Polski w Pool Bilard. Dla Mariusza było to dziewiąte zwycięstwo w tym cyklu w jego karierze. W finale pokonał on Tomasza Kapłana z Ósemki Rzeszów. Łącznie zagrało 177 bilardzistów.

      Dzięki wsparciu władz miejskich Środy Wlkp. GPP WiK POL TOUR identycznie jak w ubiegłym roku rozgrywany był w dwóch klubach: Champion w Środzie Wielkopolskiej i Zakręcona Bila w Poznaniu. Zawodnicy rywalizowali początkowo w 32 grupach, a następnie po dwóch najlepszych z każdej grupy awansowało do fazy pucharowej. Na pierwszym etapie niespodzianek nie było. Mogliśmy za to oglądać wiele pojedynków na wysokim poziomie. Z kompletem zwycięstw do pucharówki awansowało aż 25 bilardzistów. Najlepszy bilans punktowy miał Paweł Rogalski (Zakręcona Bila), który w wygranych 5. pojedynkach zwyciężał w 25 partiach. O jedną partię gorsi byli Piotr Ostrowski i Michał Czarnecki (Duet Tomaszów Maz.). Na rozstawionych 32 liderów grup pięciu nie poradziło sobie w meczach każdy z każdym i 64 najlepszych mogło oglądać z miejsc dla widowni. Ponieważ relacja z zawodów była prowadzona na żywo przez internet sportowe działania polskich asów obserwowało kilka tysięcy kibiców. Do ćwierćfinału weszło 2 juniorów i 6 rytuniarzy. Jeden z juniorów – Konrad Piekarski z LP Metal Fach Sokółka po dobrym meczu pokonał Krzysztofa Drąkę 7:1 i zapewnił sobie brązowy medal. Drugi z młodych bilardzistów, Mieszko Fortuński z DSB Baribal Lubin musiał uznać wyższość Radosława Babicy – Nosan Kielce – ulegając mu 0:7. W pozostałych meczach Tomasz Kapłan wygrał 7:5 ze Sławomirem Nowakiem – Wodny Park-Konsalnet Warszawa, a Mariusz Roter w stosunku 7:4 okazał się lepszy od Michała Lichodziejewskiego – DSB Baribal Lubin. W półfinale niespodziewanie Roter pokonał Babicę (dawno tego nie dokonał), a Kapłan udowodnił swoją przewagę nad Piekarskim. Ostatni mecz turnieju nagrywany dla telewizji TELE 5 nie stał na imponującym poziomie. Obok dobrych zagrań pojawiały się proste pomyłki, ale tak czasami bywa w dużych, męczących imprezach. Zwycięzcą VIII Mistrzostw Wielkopolski został Mariusz Roter i on z rąk burmistrza Środy Wielkopolskiej Wojciecha Ziętkowskiego odebrał okazały puchar. Najlepszym zawodnikiem z Wielkopolski został Radosław Babica, który gra w barwach kieleckiego klubu, ale mieszka w Rokietnicy k/Poznania. Tradycyjnie podziękowania należą się sponsorom i gospodarzowi Dariuszowi Gałęzowskiemu. Nad przebiegiem turnieju czuwali sędziowie Waldemar Dębski i Marek Marcinkowski. Retransmisję finału możemy zobaczyć w TELE 5 w dniach 22.V o godz. 12.05 i 23.V o godz. 15.20.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Radosław Babica 7
Mieszko Fortuński 0
Radosław Babica 3
Mariusz Roter 7
Michał Lichodziejewski 4
Mariusz Roter 7
Mariusz Roter 7
Tomasz Kapłan 4
Sławomir Nowak 5
Tomasz Kapłan 7
Tomasz Kapłan 7
Konrad Piekarski 4
Krzysztof Drąka 1
Konrad Piekarski 7

Powrót do wysokiej formy Adama Skonecznego
III Mistrzostwa Dębicy w 8-bil – 07-08 czerwca 2008 r.

      Adam Skoneczny z Duetu Tomaszów Mazowiecki został zwycięzcą ostatnich przed wakacjami zawodów z cyklu Grand Prix Polski WiK Pol Tour. Turniej odbył się w klubie Pino w Dębicy.

      W drodze do finału Adam pokonał kolejno: H. Łopotko (Trefl Sopot), M. Czarneckiego (Duet Tomaszów Maz.) oraz w niesamowitym meczu półfinałowym własnego brata Mariusza Skonecznego (Duet Tomaszów Maz.) 6-5. W finale Skoneczny zmierzył się z bardzo dobrze dysponowanym Dominikiem Zającem (Trefl Sopot), lecz Adam tego dnia był nie do pokonania i gładko zwyciężył 6-2. Na podium stanęli: (3 miejsce): Karol Skowerski (Nosan Kielce) oraz Mariusz Skoneczny (Duet Tomaszów Maz.). Kolejne pozycje (5 miejsce): Michał Czarnecki (Duet Tomaszów Maz.), Krzysztof Drąka (Pino Ventor Dębica), Mateusz Śniegocki (Hades Poznań), Robert Zachar (DSB Baribal Zagłębie Lubin). Na uwagę zasługuje występ Karoliny Stawarz (Ósemka Rzeszów), która zajęła dobre 17 miejsce przegrywając dopiero w fazie pucharowej z Adamem Skonecznym.

      Ogromne podziękowania dla właścicieli klubu Pino, Panów Piotra i Michała Kędzior za stworzenie wspaniałej atmosfery i wzorową organizację zawodów.

      Z turnieju tradycyjnie została przeprowadzona relacja on-line, a finał będzie wyemitowany przez telewizję TELE 5 – 16 czerwca o godz. 12.05. Serdecznie zapraszamy do oglądania tej retransmisji.

      Kolejne zawody 30 sierpnia w Gdańsku, areną zmagań najlepszych bilardzistów w Polsce będzie Green Club.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Dominik Zając 6
Robert Zachar 4
Dominik Zając 6
Karol Skowerski 5
Karol Skowerski 6
Mateusz Śniegocki 1
Dominik Zając 2
Adam Skoneczny 6
Krzysztof Drąka 3
Mariusz Skoneczny 6
Mariusz Skoneczny 5
Adam Skoneczny 6
Adam Skoneczny 6
Michał Czarnecki 3

Robert Zachar wygrał w Gdańsku
VI Mistrzostwa Gdańska w 8-bil – 30-31 sierpnia 2008 r.

      Miał być rekord. Na liście startowej do zawodów WIK POL TOUR widniało 200 nazwisk. Niska temperatura nad Bałtykiem chyba sprawiła, że do Gdańska przyjechało „zaledwie” 184 osoby. W ten sposób wynik w wysokości 188 uczestników w zawodach w Mikołowie jest w dalszym ciągu nie do pobicia. W tak licznej grupie najlepszy okazał się Robert Zachar (DSB Zagłębie Baribal Lubin). Wynik ten można uznać za niespodziankę, gdyż przed turniejem mało kto postawiłby właśnie na zwycięstwo tego zawodnika.

      Pod nieobecność Radosława Babicy i Tomasza Kapłana na kandydatów do złotego medalu wymieniano Mateusza Śniegockiego, Adama Skonecznego czy Huberta Łopotko. Wszyscy byli ciekawi również występu Wojciecha Trajdosa, który wystartował w turnieju po dłuższej przerwie. Można było spodziewać się psikusa w wykonaniu juniorów, którzy ostatnio ponownie wrócili z workiem medali z Mistrzostw Europy. Jednak jak było wspomniane wyżej, na Roberta nikt nie stawiał.

      Po rozgrywkach grupowych większych niespodzianek nie było. Wszyscy faworyci przebrnęli przez pierwszy etap z powodzeniem. Najliczniejszą ekipą w strefie pucharowej był Hades Poznań. Na czternastu startujących do pucharówki zakwalifikowało się aż dziesięciu. W niedzielę o godzinie 14 na placu boju pozostała najlepsza ósemka zawodów. Robert Zachar pokonał Bartosza Rozwadowskiego (Nosan Kielce) 6:3, Adam Skoneczny (Duet Lipiński Tomaszów Mazowiecki) okazał się lepszy od Wojciecha Trajdosa (Trefl Sopot), a Mateusz Śniegocki (Hades Poznań) ograł Dominika Zająca (Trefl Sopot). Największy dramat odbył się w meczu pomiędzy Karolem Skowerskim (Nosan Kielce) a Konradem Piekarskim (Metal Fach LP Sokółka). Najpierw Skowerski nie wykorzystał 100% szansy, a potem przy stanie 5:5 Konrad nieszczęśliwie „skleił się” z przedostatnią bilą. Ostatecznie 6:5 dla Karola i to on zakwalifikował się dalej. Pary półfinałowe tworzyli więc Zachar ze Skonecznym i Skowerski ze Śniegockim. W pierwszym lepszy okazał się Zachar pokonując Adama 6:3, a w drugim Skowerski nie dał szans Śniegockiemu pokonując go 6:0. Finał był istnym dramatem Karola Skowerskiego. Przy stanie 5:3 gdy na stole pozostały 3 bile Karola, ześlizgnął mu się kij, w wyniku czego do stołu podszedł Robert i skończył partię. Kolejną szansę Skowerski miał przy stanie 5:4. Tym razem źle wystawił na bilę numer 8 i nie miał możliwości jej wbicia. Natomiast Zachar skrupulatnie wykorzystywał błędy rywala i notował kolejne punkty. Ostatnia partia meczu to istna gra nerwów. Zawodnicy podchodzili do stołu po 5 razy, za każdym razem myląc się na wbiciu. W końcowych zagraniach bardziej precyzyjny okazał się Robert i to właśnie on ostatecznie zwyciężył 6:5 i odebrał piękny puchar. Ogromne gratulacje dla Roberta!!!

      Podziękowania należą się sponsorom zawodów: firmom „Brześć” z Brześcia Kujawskiego, WiK z Kostkowic, Metal Fach z Sokółki, Konsalnet z Warszawy, „Fotel” z Unisławia oraz właścicielom klubu Green Club z panią Ewą i panem Ryszardem Borowskimi na czele.

      Kolejne zawody WIK POL TOUR w dniach 20-21 września w Stalowej Woli. Tym razem zagramy w odmianę 14/1.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Robert Zachar 6
Bartosz Rozwadowski 3
Robert Zachar 6
Adam Skoneczny 3
Wojciech Trajdos 2
Adam Skoneczny 6
Robert Zachar 6
Karol Skowerski 5
Karol Skowerski 6
Konrad Piekarski 5
Karol Skowerski 6
Mateusz Śniegocki 0
Dominik Zając 2
Mateusz Śniegocki 6

Gospodarz zwyciężył
III Mistrzostwa Rzeszowa w 14/1 – 20-21 września 2008 r.

      To nie był turniej niespodzianek. W gronie medalistów Mistrzostw Rzeszowa w odmianę 14/1 znaleźli się bilardziści z dużym doświadczeniem. Zwycięzcą został Tomasz Kapłan z Ósemki Rzeszów, który w finale pokonał Radosława Babicę z Nosanu Kielce 85:72. Trzecie miejsca wywalczyli: Michał Turkowski z Nosanu Kielce i Adam Skoneczny z Duetu Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki.

      Najważniejsza polska impreza rankingowa – WiK POL TOUR zawitała do Rzeszowa już po raz trzeci. Tradycyjnie gospodarzem był klub Ósemka Rzeszów prowadzony przez Janusza Stawarza, wiceprezesa Polskiego Związku Bilardowego. Ze względu na dużą liczbę zawodników w ostatniej chwili wsparcia udzielił nam również klub Metropolis w Rzeszowie, gdzie część grup rozgrywała swoje mecze. Pozwoliło to wprowadzić na listę startową aż 80 sportowców. Niestety spora liczba chętnych do udziału nie znalazła się na tabelach gier. Przykre jest to tym bardziej, że kilka osób nie przyjechało do Rzeszowa i ostatecznie o tytuł i rankingowe punkty walczyło 75 bilardzistów.

      W fazie grupowej, gdzie rywalizacja prowadzona jest systemem każdy z każdym, nie było niespodzianek. Czasami faworyci przegrali jakiś mecz, ale ostatecznie awansowali z grupy. Dalej było już barwniej. Do walki przystąpiła rozstawiona ósemka najlepszych z rankingu, a dokładnie siódemka, bo z przyczyn losowych do Rzeszowa nie dojechał Mateusz Śniegocki. Liderzy nie muszą w odmianę 14/1 grać w grupach. Z automatu wchodzą do fazy pucharowej. Jest to z pewnością znaczne ułatwienie, ale spotykają się z rywalami, którzy mieli możliwość ograć się i mieć więcej informacji o panujących w klubie warunkach. Z asów pierwszy odpadł Mariusz Roter – klub Mario Mikołów, pokonany przez juniora Wojciecha Szewczyka – Wodny Park – Konsalnet Warszawa. W drugiej rundzie jego los podzielił Karol Skowerski (Nosan), Robert Zachar (Baribal Lubin) i M. Skoneczny (Duet). Trzy mecze ćwierćfinałowe były bardzo wyrównane. Radosław Babica pokonał 85-82 Huberta Łopotko (Trefl Sopot), Michał Turkowski wygrał 85:79 z Konradem Piekarskim (LP Metal Fach Sokółka), a Tomasz Kapłan o 8 bil okazał się lepszy od Dominika Zająca (Trefl Sopot) zwyciężając go 85:77. Jedynie Adam Skoneczny wysoko wygrał z Robertem Pasternakiem (Nosan Kielce) 85:15. W półfinałach zarówno Kapłan jak i Babica dominowali. Pojedynek finałowy, nagrywany dla telewizji TELE 5 (emisja 27.09 – godz. 15.05 i 28.09. godz. 10.00) po pierwszej chaotycznej fazie wskazywał, że zwycięzcą zostanie R. Babica. Radek uzyskał wysoką przewagę (72:30) i Tomasz mógł jedynie czekać na błąd rywala. Tak też się stało i wspaniałym finiszem Kapłan zwyciężył. Brawa za wielką odporność i skuteczność. Gratulacje należą się także Konradowi Piekarskiemu, wicemistrzowi Europy w grupie juniorów młodszych za kolejny awans do czołówki silnie obsadzonego turnieju seniorskiego. Podziękowania dla sponsorów i klubu Ósemka, który przed zawodami wymienił sukno na wszystkich stołach. Graliśmy więc nowiutkimi bilami najwyższej klasy – Aramith Super Pro TV na pachnącym świeżością suknie. Zawody sędziowali: Marek Marcinkowski – sędzia EPBF (europejskiej federacji bilardowej) i Sławomir Wolański – sędzia klasy krajowej. Zainteresowani na bieżąco mogli śledzić wyniki turnieju w internecie.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Radosław Babica 85
Hubert Łopotko 82
Radosław Babica 85
Michał Turkowski 55
Konrad Piekarski 79
Michał Turkowski 85
Radosław Babica 73
Tomasz Kapłan 85
Robert Pasternak 15
Adam Skoneczny 85
Adam Skoneczny 12
Tomasz Kapłan 85
Dominik Zając 77
Tomasz Kapłan 85

Błyskawiczny finał
Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w 14/1 – 11-12 października 2008 r.

      Niewiele ponad 30 minut potrzebował Wojciech Trajdos (Trefl Sopot), aby zwyciężyć w ostatnim tegorocznym turnieju Grand Prix Polski WiK POL TOUR. Zawody odbyły się w odmianę 14/1 w Kielcach, a wzięło w nich udział 71 bilardzistów. W finale przeciwnikiem Trajdosa był Karol Skowerski (Nosan Kielce). Mecz zakończył się wynikiem 85:5.

      Krótki finał w Kieleckim Centrum Bilardowym podobał się kibicom, ale przysporzył kłopot telewizyjnej ekipie realizacyjnej. Zgodnie z umową mieliśmy ok. godziny na antenie TELE 5. Ostatecznie realizujące produkcję studio Signum zrobiło ciekawy materiał. Było sporo powtórek ciekawych zagrań i końcowe bile z poprzednio nadawanych finałów. Mogliśmy sobie zatem przypomnieć twarze zwycięzców.

      Zawody w odmianę 14/1 z natury są mniej licznie obsadzane. W poprzednich latach do gry przystępowało od 40 do 60 graczy. W 2008 w Rzeszowie i Kielcach było powyżej 70 osób. Turniej o Mistrzostwo Województwa Świętokrzyskiego rozpoczął się rywalizacją w 12 grupach, systemem każdy z każdym. Pojedynki rozgrywane były w dwóch klubach: KCB PZBil i Extreme. Ku zaskoczeniu faza ta przebiegła nadzwyczajnie szybko. Niedzielna runda pucharowa (kto przegrywa ten odpada) rozpoczęła się zwycięstwami faworytów. No może jedynie w meczu pomiędzy D. Jędrzejczakiem a T. Malinowskim zwycięstwo tego drugiego może być lekką niespodzianką. W 1/8 po przegranej 59:85 z M. Czarneckim (Duet Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) odpadł M. Śniegocki (Hades Poznań). Po raz kolejny pozytywnie zaskoczył J. Regieli (Falcon Sosnowiec), który wyeliminował M. Turkowskiego (Nosan Kielce). Najciekawszym meczem było starcie dwóch kadrowiczów – H. Łopotko (Trefl) z K. Skowerskim (Nosan). Zwycięsko z tego boju wyszedł Kielczanin (85:74).

      W 1/4 finału Skowreski pokonał T. Kapłana (Ósemka Rzeszów) 85:14; M. Czarnecki wygrał z R. Zacharem (Baribal Lubin) – 85:25; W. Trajdos z J. Regieli – 85:42, a R. Babica (Nosan) z D. Zającem (Trefl) 85:16.

      Półfinały to popis Skowerskiego – 85:14 z Czarneckim i Trajdosa – 85:42 z Babicą. Należy dodać, że Skowerski w całym turnieju zrobił największego breaka – serię 71 punktów. W finale po błędzie w pierwszej fazie gry Skowerski był przy stole jeszcze tylko jeden raz i to w sytuacji, gdzie niewiele można było zrobić. Pewnie i skutecznie grający Trajdos grał jak za najlepszych swoich lat. Ogólnie zasłużone zwycięstwo 27-letniego zawodnika Trefla.

      W rankingu na 2008 roku na czele znajduje się R. Babica – 214 pkt, przed T. Kapłanem – 211 pkt. Ponieważ najsłabszy wynik jest odliczany i sumuje się wyłącznie punkty z 8 zawodów, kolejne miejsca zajmują: M. Śniegocki – 192 pkt, M. Skoneczny i R. Zachar – 185 pkt, K. Skowerski – 181 pkt, M. Roter – 180 pkt i A. Skoneczny – 170 pkt.

      Podziękowania za pomoc w organizacji należą się stałym sponsorom, których loga widnieją na stronie turnieju oraz: klubowi Extreme, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Bilardowemu.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Tomasz Kapłan 14
Karol Skowerski 85
Karol Skowerski 85
Michał Czarnecki 14
Robert Zachar 25
Michał Czarnecki 85
Karol Skowerski 5
Wojciech Trajdos 85
Wojciech Trajdos 85
Jerzy Regieli 42
Wojciech Trajdos 85
Radosław Babica 42
Dominik Zając 16
Radosław Babica 85