Polska-Rumunia w finale Dynamic Best w Bukareszcie.

Karol Skowerski (POL) wygrał rozgrywany w Bukareszcie w dniach 13-14 kwietnia  turniej z cyklu Dynamic Billard Best of the East. W ciekawym finale pokonał Cipriana Gindać (ROM) 7:6. Brązowe medale pojechały do Polski z Michałem Turkowskim i Sebastianem Batkowskim. 

„ Przy moim doświadczeniu jadąc na turniej planuję jak najlepszy wynik. Byłoby nielogiczne celować w dalsze lokaty. Turniej w Rumunii odbywa się na 2 tygodnie przed mistrzostwami Europy. Był więc ważnym testem, w którym miedzy innymi sprawdzałem skuteczność mojego rozbicia” powiedział Skowerski.

Turniej w klubie Mercury 2 zgromadził zawodników z: Bułgarii, Rumunii, Polski, Czech i Słowacji. Niestety nie dojechali oczekiwani Węgrzy, Serbowie i Macedończycy. Znacznie mniej, w porównaniu z poprzednimi latami zagrało Rumunów. W pierwszej fazie turniej przebiegał w grupach systemem każdy z każdym. Następnie dwóch najlepszych awansowało do fazy pucharowej, Wszystkie mecze rozgrywane były do 7 wygranych w odmianę 9-bil.

Zwycięzca zawodów już w pierwszym meczu zaliczył wpadkę, przegrywając 4:7 z Robertem Bragą (ROM). W kolejnych meczach Skowerski pewnie wygrywał, a Braga przegrał 3:7 z rodakiem Traian Marinca. Finalnie Karol wyszedł z pierwszego miejsca, a Robert z drugiego.  Jak poprowadziło losowanie obaj spotkali się w ćwierćfinale. Tym razem lepszy był Skowerski 7:5.

Lider rankingu Bułgar Georgi Georgiev rozpoczął bardzo mocno wygrywając 4 grupowe pojedynki. Zdobył w nich 28 partii, tracąc tylko 5. W fazie pucharowej trafił na Sebastiana Batkowskiego (POL). Sebastian zagrał dobry mecz i wyeliminował Bułgara ( 7:4).  Batkowski doszedł do półfinału wygrywając rundę wcześniej z Czechem Peterem Urbanem (7:5). W walce o finał zatrzymał go Skowerski (7:3).

Drugi finalista C. Gindać pewnie zagrał w grupie, wygrywając wszystkie mecze. Następnie był lepszy od dwóch Rumunów: R. Maicana ( 7:3) i M. Babkena (7:6) oraz Polaka M. Turkowskiego (7:4).  Turkowski i Batkowski znacznie przyczynili się do zmian w generalnym rankingu, który wyłania reprezentantów EEBC na mecz EEBC – Afryka ( Afri-East Euro Cup). Michał w 1/8 finału pokonał lidera rankingu 2018 Mariusza Skonecznego (POL) , a Sebastian zwycięzcę Serbia 9-ball G. Georgiewa. W tej sytuacji na pierwszą pozycję wskoczył Karol Skowerski ( 165 pkt). Za nim są: G. Georgiev (BUL) – 155 pkt, M. Skoneczny i M. Babken -130 pkt; P. Urban, M. Turkowski i S. Batkowski -125 pkt.

Jak podkreślił dyrektor cyklu Marcin Krzemiński „ Dynamic Billiard Best of the East w swej 18. letniej historii szkolił i torował drogę do europejskich laurów wielu zawodnikom. Był i jest szansą na udział w międzynarodowej rywalizacji dla kilkuset sportowców” . Prezes EEBC jednocześnie podziękował gospodarzom imprezy w Bukareszcie. W nowej, podwójnej roli wystąpił Alexandru Balas, sędzia główny cyklu Dynamic. Teraz był także gospodarzem turnieju.  Uczestnicy Romaina 9-Ball gorącymi brawami wsparli przebywającego w szpitalu prezesa firmy ATD Dynamic  z Bukaresztu Adriana Tabacaru. Przez wiele lat ATD była głównym partnerem EEBC w organizacji turniejów w Rumunii.

Najlepszą kobietą-zawodniczką została Ewa Bąk (POL) , a juniorem D. Todorov (BUL).

W piątek  tradycyjnie odbył się turniej par EEBC Team Challenge ( zwyciężyli K. Skowerski-M. Turkowski), a w sobotę turniej drugiej szansy. Tutaj najlepszy był M. Skoneczny ( w grupie głównej) , a wśród amatorów: Adi Messi, Catalin Foi, Ilena Ionescu i Dimitrie Jelesscov.