Złoto dla Ukraińca.

Najważniejszym turniejem IV Międzynarodowego Festiwalu Bilardowego –Kielce 2019 był POLISH-9-BALL zaliczany do Pucharu Europy Wschodniej „Dynamic Billard Best of the East” .  Tutaj liczyliśmy na dobry występ Polaków. Po dwóch zawodach tego cyklu ( w Serbii i Rumunii) numerem 1 rankingu  był Karol Skowerski.  Do gry zgłosiło się 140 sportowców, ( zagrało 138 osób) co stanowi rekord frekwencji. W 17. letniej historii cyklu najwięcej, bo 128 zagrało w minionym roku.

Turniej posiadał mocną obsadę  ( z 7. Mistrzami Europy) i już od fazy pucharowej nie można było liczyć na taryfę ulgową. Najlepiej poradził sobie mistrz Europy Vitaliy Patsura z Ukrainy. 22-letni bilardzista z Kijowa trzy końcowe mecze turnieju wygrał w ostatniej partii ! W ¼ 6:5 z Albańczykiem E. Dyli; w półfinale 6:5 z Sebastianem Batkowskim (POL) i w finale z Mieszkiem Fortuńskim 7:6 .

Patsura nie krył zadowolenia „ Chciałem dobrze zagrać. Nie liczyłem na zwycięstwo. Poziom turnieju dorównywał mistrzostwom Europy. Gdy w finale prowadziłem 6:3 czułem, że zwycięstwo mam już w ręce. Mieszko szybko pozbawił mnie złudzeń. Zrobiło się 6:6 i udało mi się zakończyć 13 partię” .  Pozytywnie zaskoczył E. Dyli z Albanii dochodząc do najlepszej ósemki. On prowadził z Patsurą, ale nie wytrzymał ciśnienia i w końcówce meczu popełnił błędy.

Ogólnie na podium znaleźli się znani zawodnicy. Trzech Polaków, to polscy kadrowicze. Cieszy udział w zawodach dużej grupy juniorów i kilku pań.  Z pewnością takie doświadczenie im pomoże w rozwoju kariery sportowej.

Uczestniczyli zawodnicy z następujących państw:

ALBANIA , BIAŁORUŚ , BUŁGARIA, CZECHY, FINLANDIA, HISZPANIA, ŁOTWA, NIEMCY, SERBIA SŁOWACJA, UKRAINA, POLSKA.

Patronaty sprawowali:

MARSZŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIETOKRZYSKIEGO 

STAROSTA KIELECKI

PREZYDENT MIASTA KIELCE

ŚWIĘTOKRZYSKI KURATOR OŚWIATY

PREZES POLSKIEGO ZWIAZKU BILARDOWEGO.

Strategicznymi sponsorami Festiwalu byli:

MIASTO KIELCE,

INTERNATIONAL PYRAMID CONFEDERATION,

DYNAMIC BILLARD ORGANIZATION – NIEMCY,

ARAMITH S.A. i IWAN SIMONIS S.A. – BELGIA,

Festiwal wspierali:

URZĄD MARSZAŁKOWSKI W KIELCECH,

STAROSTWO POWIATOWE W KIELCACH,

PREDATOR – USA, PERI – CHINY, CUETEC – USA, GAZPROM – ROSJA,

ZAKŁ. PROD. CUKIERNICZEJ BRZEŚĆ – BRZEŚĆ KUJAWSKI , CONTACT KIELCE, SURMA  PŁYTKI KIELCE,

 

Vitaliy won Polish 9-Ball.

Vitaliy Patsura from Ukraine won the Dynamic Billard Best of the East  -Polish 9-Ball event. 22 -years old player from Kiev beat 7:6 Mieszko Fortuński (POL) in the final. Third places took Konrad Juszczyszyn (POL) and Sebastian Batkowski (POL) . 

„It was a very tough tournament. Three matches I won in the last game. I led in the final 6: 3 and I thought that the victory is certain. But it did not happen. Thank you to the organizer for the great tournament” said Vitaliy. 

140 athletes registered for the game (138 people played), which is a record attendance. In the 17th summer history of the cycle the most, because 128 played last year.

Participants were from the following countries:

Albania, Belarus, Bulgaria, Czech Rep, Finland, Spin, Latvia, Germany, Serbia, Slovakia, Ukraine, Poland.

The members of the Polish 9-Ball Honorary Committee were:

Marshal of Swietokrzyskie Voivodeship, the Mayor of the Kielce City and Swietokrzyski Educational Curator.  

 

Final: V. Patsura – M. Fortunski – 7:6

Semi-finals: V. Patsura – S. Batkowski 6:5

  1.         Fortunski – K. Juszczyszyn 6:0     

¼ final : V. Patsura – E. Dyli -6:5

  1. Batkowski – M. Turkowski -6:5
  2. Fortunski – R. Babica 6:5
  3. Juszczyszyn – K. Piekarski -6:2