Złoto dla Ukraińca.

Najważniejszym turniejem IV Międzynarodowego Festiwalu Bilardowego –Kielce 2019 był POLISH-9-BALL zaliczany do Pucharu Europy Wschodniej „Dynamic Billard Best of the East” .  Tutaj liczyliśmy na dobry występ Polaków. Po dwóch zawodach tego cyklu ( w Serbii i Rumunii) numerem 1 rankingu  był Karol Skowerski.  Do gry zgłosiło się 140 sportowców, ( zagrało 138 osób) co stanowi rekord frekwencji. W 17. letniej historii cyklu najwięcej, bo 128 zagrało w minionym roku.

Turniej posiadał mocną obsadę  ( z 7. Mistrzami Europy) i już od fazy pucharowej nie można było liczyć na taryfę ulgową. Najlepiej poradził sobie mistrz Europy Vitaliy Patsura z Ukrainy. 22-letni bilardzista z Kijowa trzy końcowe mecze turnieju wygrał w ostatniej partii ! W ¼ 6:5 z Albańczykiem E. Dyli; w półfinale 6:5 z Sebastianem Batkowskim (POL) i w finale z Mieszkiem Fortuńskim 7:6 .

Patsura nie krył zadowolenia „ Chciałem dobrze zagrać. Nie liczyłem na zwycięstwo. Poziom turnieju dorównywał mistrzostwom Europy. Gdy w finale prowadziłem 6:3 czułem, że zwycięstwo mam już w ręce. Mieszko szybko pozbawił mnie złudzeń. Zrobiło się 6:6 i udało mi się zakończyć 13 partię” .  Pozytywnie zaskoczył E. Dyli z Albanii dochodząc do najlepszej ósemki. On prowadził z Patsurą, ale nie wytrzymał ciśnienia i w końcówce meczu popełnił błędy.

Ogólnie na podium znaleźli się znani zawodnicy. Trzech Polaków, to polscy kadrowicze. Cieszy udział w zawodach dużej grupy juniorów i kilku pań.  Z pewnością takie doświadczenie im pomoże w rozwoju kariery sportowej.

Uczestniczyli zawodnicy z następujących państw:

ALBANIA , BIAŁORUŚ , BUŁGARIA, CZECHY, FINLANDIA, HISZPANIA, ŁOTWA, NIEMCY, SERBIA SŁOWACJA, UKRAINA, POLSKA.

Patronaty sprawowali:

MARSZŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIETOKRZYSKIEGO 

STAROSTA KIELECKI

PREZYDENT MIASTA KIELCE

ŚWIĘTOKRZYSKI KURATOR OŚWIATY

PREZES POLSKIEGO ZWIAZKU BILARDOWEGO.

Strategicznymi sponsorami Festiwalu byli:

MIASTO KIELCE,

INTERNATIONAL PYRAMID CONFEDERATION,

DYNAMIC BILLARD ORGANIZATION – NIEMCY,

ARAMITH S.A. i IWAN SIMONIS S.A. – BELGIA,

Festiwal wspierali:

URZĄD MARSZAŁKOWSKI W KIELCECH,

STAROSTWO POWIATOWE W KIELCACH,

PREDATOR – USA, PERI – CHINY, CUETEC – USA, GAZPROM – ROSJA,

ZAKŁ. PROD. CUKIERNICZEJ BRZEŚĆ – BRZEŚĆ KUJAWSKI , CONTACT KIELCE, SURMA  PŁYTKI KIELCE,