Podwójnym zwycięstwem zakończył cykl Dynamic Billard Best of the East 2009 Radosław Babica Polska. Polski bilardzista wygrał Hungarian Open w Pesc i wskoczył na czoło generalnego rankingu. Na Węgrzech sportowiec klubu Nosan Kielce prezentował rewelacyjną formę. We wszystkich pojedynkach wyraźnie górował nad rywalami.

      W fazie pucharowej Babica pokonał doświadczonego Casba Nagy Węgry 9:3, medalistę mistrzostw świata, faworyta gospodarzy Vilmosa Foldesa Węgry 9:1 i numer 1 polskiego rankingu Mateusza Śniegockiego Polska 9:0. W półfinale Radek nie dał wielu szans na sukces Adamowi Skonecznemu Polska wygrywając 9:2. Finał to bardzo dobra, dojrzała gra Babicy. Mając za przeciwnika byłego mistrza Europy Sandora Tota Serbia Radek musiał wykazać się wielkim kunsztem i opanowaniem. Początek meczu niezbyt się układał. Gdy było 5:1 dla Serba Babica zaczął odrabiać staraty. Kilka partii z kija (bez pomyłki) i dobre odstawne dały efekty. Zrobiło się 6:6, a potem 8:6. Tot zdołał zdobyć jeszcze jedną partię, ale w 16. rozbiciu pomylił się na przed ostatniej bili. Zebrał ręką „ósemkę” i „dziewiątkę” poddając mecz.

      Awans do finału Tota nie jest zaskoczeniem. W historii Dynamic Best of the East zwyciężał w kilku imprezach. Gratulacje za dobrą postawę dla niego oraz Mariusza Rotera Polska i Adama Skonecznego, którzy zakończyli gry na 3 pozycji. Po okresie słabszych występów dobrze zaprezentował się Andreja Klasović Serbia i Ioan Ladany Rumunia.

      Do przegranych Hungarian Open 9-ball należą Mariusz Skoneczny Polska i Melkonian Babken Armenia. Oni zajmowali pierwsze i drugie miejsce w rankingu 2009. Warto dodać, że zwycięzca cyklu ma przez Mak Marketing pokryte opłaty startowe w 7 imprezach Pucharu Europy Euro Tour 2010. Polski zawodnik od Polskiego Związku Bilardowego dodatkowo otrzymuje pokrycie przejazdów i noclegów na w/w turnieje oraz na Dynamic Best of the East 2010 (5 imprez). Było więc o co walczyć. Ostatecznie Skoneczny zajął drugą lokatę a Babken trzecią.

      Najlepszym juniorem turnieju okazał się Węgier Varga Bence Węgry. W decydującym meczu pokonał Wojciecha Szewczyka Polska.

      Tradycyjnie gospodarzem zawodów był Fordan Billiard Center e Pesc. Moim węgierskim partnerom należą się słowa podziękowania.

      Zwycięzca cyklu w 2009 roku – Radosław Babica po finale powiedział: „Bardzo się bałem pojedynku z Totem. Znamy się z nim wiele lat i nie lubię z nim grać. Gdy przegrywałem powtarzałem sobie, że stać mnie na sukces. Wiedziałem, iż z każdą wygraną przeze mnie partią będzie się bardziej denerwował. Tak też było. Cieszę się, że na kilka dni przed mistrzostwami świata gra mi się tak dobrze„.

      Sezon 2009 dla imprezy Mak Marketing był udany, chociaż z pewnością skutki finansowego kryzysu odbiły się na ilości zawodników. W rankingu jest ok. 300 zawodników, ale prognoza zakładała liczniejszy udział. Łącznie pula nagród wyniosła 28.300 €. Dynamic Billard Best of the East 2010 będzie zaliczany do nowego europejskiego rankingu. Warto zatem zaplanować start w 5 turniejach przyszłego roku. Debiut już 6-7 marca w Bukareszcie.

      Podziękowania składam moim partnerom oraz sponsorom: Dynamic Billard Organization Niemcy, Iwan Simonis i Aramith Belgia, Real-Billiard z Sofii Bułgaria, Weekend Company z Kijowa Ukraina, Cleaner z Łodzi Polska oraz Cue Ball z Belgradu Serbia i Fordan Center z Pesc Węgry.

1/4 finału 1/2 finału Finał
SerbiaGoran Mladenović 8
PolskaMariusz Roter 9
PolskaMariusz Roter 5
SerbiaSandor Tot 9
RumuniaIoan Ladany 7
SerbiaSandor Tot 9
SerbiaSandor Tot 7
PolskaRadosław Babica 9
PolskaRadosław Babica 9
PolskaMateusz Śniegocki 0
PolskaRadosław Babica 9
PolskaAdam Skoneczny 2
PolskaAdam Skoneczny 9
SerbiaAndreja Klasović 7

Czołówka rankingu Dynamic Billard Best of the East 2009

  1. Radosław Babica Polska – 1.070 pkt
  2. Mariusz Skoneczny Polska – 945 pkt
  3. Melkonian Babken Armenia – 915 pkt
  4. Dominik Zając Polska – 902,50 pkt
  5. Mariusz Roter Polska – 815 pkt
  6. Adam Skoneczny Polska – 772,5 pkt
  7. Cristea Ovidiu Rumunia – 755 pkt
  8. Mateusz Śniegocki Polska – 587,5 pkt

No info