BABICA ZWYCIĘŻYŁ W BUŁGARII

Pierwszy europejski turniej bilardowy zorganizowany w Bułgarii wzbudził duże zainteresowanie. Do gry przystąpiło 84 zawodników z 7 państw (Polska, Serbia, Rumunia, Ukraina, Finlandia, Grecja i Bułgaria). Najlepszymi w tej imprezie okazali się sportowcy o dużym doświadczeniu. Wygrał Radosław Babica z Polski, który w finale 9:7 pokonał George Radulovića z Serbii. Brązowe medale wywalczyli Adam Ewald (Polska) i Cristea Ovidiu (Rumunia). Zwycięstwo w Bulgaria Open dało Babicy prowadzenie w rankingu generalnym cyklu. W ceremonii otwarcia uczestniczył mer miasta Burgas Ioan Konstadinov.
Turniej wchodzący w cykl „Dynamic Billard Best of the East” po raz pierwszy zawitał do Bułgarii. Wcześniej gospodarzami imprezy byli: Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Ukraińcy, Litwini, Chorwaci i Rumuni. Po rozmowach z głównym organizatorem – polską firmą Mak Marketing, bułgarski partner – Real Billiard – zaproponował jako miejsce przeprowadzenia gier dwa kluby w Bugras. Trzeba przyznać, że właściciele lokali bardzo postarali się, aby dobrze przyjąć zawodników. Klimatyzowane pomieszczenia, nowe sukno na 9 stołach „Dynamic”, nagłośnienie i oprawa reklamowa tworzyły sportową atmosferę. Licznie zjawili się także dziennikarze. Niusy pokazała centralna i lokalna telewizja, a prasa zamieściła obszerne relacje. Gorzej już było z precyzyjnością informacji. Na zakończenie zawodów z dwóch gazet dowiedzieliśmy się, że Radek Babica jest z Rumunii!!!
Mecze w 16 grupach przebiegały pod dyktando faworytów. Z wysoko notowanych graczy do fazy pucharowej nie awansował jedynie Mariusz Roter (Polska) i mistrz Europy juniorów Yevgieny Nowosad (Ukraina). W głównym etapie już na starcie odpadł lider tegorocznego rankingu Wojciech Trajdos (Polska), który uległ 3:7 Robertowi Zacharowi (Polska) – zwycięzcy cyklu Best of the East w 2002 roku. Pożegnaliśmy także zawodników z numerem 2 i 3. Tomasz Kapłan (PL) przegrał z Novo Serafimovskim (BG) 1:7, a Michał Turkowski (PL) z Cristea Ovidiu (ROM) 4:7. Ponieważ w nocy z soboty na niedzielę w Bułgarii wystąpiły silne burze połączone z nadzwyczaj intensywnymi opadami deszczu na mecz nie dojechał Jimmy Wikmann z Finlandii, którego taksówka utknęła w wodzie. Tytus Kanik (PL) przeszedł więc dalej bez walki. Przegrane kolegów szybko wykorzystali Radosław Babica i Adam Ewald, którzy po marcowym Polish Open zajmowali 9 miejsce. Babica pokonał Rumuna A. Viziru 7:3 i Bułgara N. Kamieliewa 7:2, a Ewald 7:3 M. Kraweta (PL) oraz 7:2 S. Chabę (PL). Do ćwierćfinałów ogólnie awansowało 6 Polaków, 1 Rumun i 1 Serb.
Mecz 1/2 finału pomiędzy Ewaldem a Radulovićem przebiegł pod dyktando Serba. Ewald grał zbyt ryzykownie, co wykorzystał przeciwnik. W pojedynku Ovidiu i Babicy powinien zdecydowanie wygrać Rumun. Gdy prowadził 6:3 tylko nieliczni wierzyli w sukces Polaka. I wtedy wzięło górę doświadczenie. Babica to dwukrotny medalista mistrzostw Europy, piąty zawodnik w mistrzostwach świata w 8-bil, pięciokrotny półfinalista Euro Tour. Ovidiu o sukcesach może mówić tylko w Rumunii. Gracz z Polski kolejno odrabiał stracone punkty i przy stanie 7:7 wygrał kolejne rozbicie. W ostatniej partii nie dopuścił rywala do stołu wbijając wszystkie bile bez pomyłki. Ostatecznie wygrał 9:7 i największy puchar oraz 1.100 euro powędrowało do Polski.
Podziękowania za współpracę należą się Vladimirovi Popov z Real-Biliard z Sofii za przygotowanie zawodów. Powodem do zadowolenia może być fakt, że po raz pierwszy w tak prestiżowej imprezie zagrało ok. 40 bilardzistów z Bułgarii. W ostatnim okresie wyraźnie bilard w tym kraju nabrał nowych sił. Mamy nadzieję, że Bulgarian Billiard Federation dobrze tym pokieruje. Podziękowania przekazujemy także sponsorom: Dynamic Billard (D), Ivan Simonis (B), Aramith (B), Vivatel (BG) i Bulgarka (BG).

1/4 finału 1/2 finału Finał
PolskaRobert Zachar 2
PolskaAdam Ewald 7
PolskaAdam Ewald 4
SerbiaGeorge Radulović 9
PolskaHubert Łopotko 2
SerbiaGeorge Radulović 7
SerbiaGeorge Radulović 7
PolskaRadosław Babica 9
RumuniaCristea Ovidiu 7
PolskaMateusz Śniegocki 6
RumuniaCristea Ovidiu 8
PolskaRadosław Babica 9
PolskaRadosław Babica 7
PolskaTytus Kanik 5

 

W generalnym rankingu po dwóch turniejach prowadzą:
 

1. Polska  Radosław Babica 59 pkt.
2. Polska  Wojciech Trajdos 56 pkt.
3. Polska  Tomasz Kapłan 48 pkt.
4. Polska  Adam Ewald 44 pkt.
5. Polska  Tytus Kanik 44 pkt.
6. Polska  Michał Turkowski 41 pkt.
7. Polska  Mateusz Śniegocki 41 pkt.
8. Polska  Robert Zachar 38 pkt.
9. Polska  Krzysztof Drąka 35 pkt.
10. Polska  Mariusz Roter 35 pkt.
11. Ukraina  Vadim Koryagin 35 pkt.
12. Rumunia  Antoanell Judet 35 pkt.
13. Polska  Dawid Jędrzejczak 35 pkt.
14. Polska  Hubert Łopotko 35 pkt.
15. Serbia  George Radulović 32 pkt.
16. Rumunia  Cosmin Cretu 32 pkt.

 

Kolejne zawody w Kijowie 13-14 sierpnia 2006 r.

No info