KAROL SKOWERSKI ZWYCIĘZCĄ
INAUGURACYJNEGO TURNIEJU
DYNAMIC BILARD BEST OF THE EAST 2005

Aż 112 zawodników z 11 państw Europy wzięło udział w pierwszym turnieju z cyklu Dynamic Billard Best of The East 2005. Do klubu DYNAMIC PUB w Warszawie zawitali zawodnicy z LitwySzwecjiAngliiUkrainySłowacjiCzechBiałorusiRosjiRumuniiArmenii i bardzo liczna grupa zawodników z Polski.
Mecze prowadzone były w pierwszej fazie w 16 grupach, z których awans do dalszej rundy uzyskiwało dwóch najlepszych. Już na tym etapie zanotowano kilka niespodzianek. Do dalszych gier nie awansowali bowiem m.in. Radosław BabicaMichal GavenciakMichał Lichodziejewski oraz Paweł Rogalski. Zaledwie lepszym bilansem małych punktów awans uzyskali natomiast Karol Skowerski i Krzysztof Gastman.
W pierwszej fazie rundy pucharowej z zawodami pożegnało się aż trzech naszych kadrowiczów. Robert Zachar uległ Krzysztofowi Gastmanowi, Mateusz Śniegocki przegrał z Markiem Derkiem, natomiast Mariusz Roter po prostym błędzie na ostatniej bili musiał uznać wyższość Polacha. Po następnej rundzie w grze pozostało już zaledwie ośmiu zawodników. Pierwszym, który zapewnił sobie awans do najlepszej czwórki został Sławomir Nowak, który pokonał Krzysztofa Gastmana, Jakub Sawicki wygrał z Hubertem Łopotko a Karol Skowerski zwyciężył z Markiem Hejdowsky. W ostatnim ćwierćfinale Tomasz Kapłan – Wojciech Trajdos po bardzo wyrównanym meczu 7-6 zwyciężył zawodnik Ósemki Rzeszów.
Pierwszy półfinał Kapłan – Nowak od mocnego uderzenia rozpoczął zawodnik z Poznania. Po kilku partiach z kija i dwóch prostych błędach swego przeciwnika prowadził już 7-0. Kolejne cztery punkty zdobył jednak Tomek i wynik brzmiał 7-4. Sławek w tym momencie wszedł ponownie w swoje tempo i ostatecznie zwyciężył 9-4 i mógł cieszyć się z awansu do wielkiego finału. W drugim meczu półfinałowym Sawicki – Skowerski początek należał do zawodnika Ósemki Rzeszów. To Jakub wyszedł na prowadzenie 2-0, następnie 4-2. Potem jednak po kilku prostych błędach jego przeciwnik przejął inicjatywę na stole i ostatecznie zwyciężył 9-4.
Parę finałową tworzyli więc Skowerski – Nowak. Ostatni pojedynek zawodów był już jednostronnym widowiskiem. Od samego początku na prowadzenie wyszedł zawodnik Contactu Kielce, który prowadził już 6-1. Widać było, że z jego rywala zupełnie „zeszło powietrze”, co bezlitośnie wykorzystał Skowerski zwyciężając ostatecznie 9-3.
Tryumf Karola dał mu oczywiście prowadzenie w tegorocznym cyklu zawodów i jest jednym z jego największych sukcesów w karierze. Warto dodać, że awans z grupy uzyskał zaledwie lepszym bilansem małych punktów, a po pierwszych dwóch spotkaniach grupowych miał już ochotę zrezygnować z udziału w turnieju. Jak się jednak okazało walka do końca i wiara w sukces może przynieść bardzo dobry wynik. Słowa pochwały należą się również Sławomirowi Nowakowi. Zawodnik klubu WiK Hades Poznań do tej pory największe sukcesy odnosił w grupie juniorów. Nigdy jednak nie dotarł nawet do najlepszej czwórki zawodów seniorów. Awans do finału i pokonanie po drodze kilku bardzo dobrych zawodników w tak silnie obsadzonym turnieju może dawać nadzieję na jeszcze lepszy rozwój kariery sportowej.
Podsumowując zawody warto podkreślić kilka elementów. Pierwszy to sukces organizacyjny. Nikt bowiem nie spodziewał się, że na starcie stawi się ponad 100 zawodników aż z 11 państw Europy. Mimo tak dużej frekwencji udało się zakończyć zawody w dwa dni pomimo, że rozgrywki trwały pierwszego dnia aż do 3.00 w nocy. Cieszy również fakt, że pierwsze skrzypce grali w nich zawodnicy z Polski, w pierwszej ósemce znalazł się bowiem tylko jeden zawodnik z zagranicy Czech Marek Heydowsky.
Impreza, która jeszcze trzy lata temu gromadziła na starcie zaledwie 60 bilardzistów, dzisiaj jest największą bo zawodach EPBF Euro Tour cykliczną organizowaną w Europie.
Słowa podziękowania należą się oczywiście gospodarzom zawodów klubowi DYNAMIC PUB z Arkadiuszem Składowskim i Krzysztofem Lipińskim na czele. Za wyrozumiałość i cierpliwość dziękujemy również całej obsłudze klubu oraz sędziom zawodów.
Sponsorami imprezy byli: MAK Marketingklub DYNAMIC PUBDYNAMIC BILLARDIWAN SIMONIS oraz SALUC.

Końcowa klasyfikacja
 

1. Karol Skowerski Contact Kielce Polska
2. Sławomir Nowak WiK Hades Poznań Polska
3. Tomasz Kapłan Ósemka Rzeszów Polska
Jakub Sawicki Ósemka Rzeszów Polska
5. Marek Hajdovsky Blue Point Praga Republika Czeska
Hubert Łopotko Trefl Sopot Polska
Wojciech Trajdos Trefl Sopot Polska
Krzysztof Gastman Wodny Park Warszawa Polska

 

Karol Skowerski won the opening tournament of Dynamic Billard Best of The East 2005

Over 110 players from 11 countires of Europe took part in the first tournament of Dynamic Billard Best of The East 2005 cycle. In this competition, which was played at DYNAMIC PUB in Warsaw, started players from: Lithuania, Sweden, England, Ukraine, Slovakia, Czech Republic, Belarus, Russia, Romania, Armenia and a large group of players from Poland.
In the first round all matches were played in 16 groups, from which two best players were promoted to the next round. Some surprises were noticed in this round, because some of good players did not promote to the next round, i.e. Radosław BabicaMichal GavenciakMichał Lichodziejewski and Paweł Rogalski.
The second round was played in the cup system. Polish players dominated in following matches and only Marek Hajdowsky from Czech Republic was promoted to the quarter-final from other nations. Karol Skowerski and Sławomir Nowak came together to the final. The winner was Karol Skowerski, who outplayed his rival 9-3. This was one of the best success in careers of both of this players.
The tournament was also an organizers success. Nobody expected that over 110 participants from 11 countries of Europe will start in this games. Three years ago the number of players was 60, now this tournament is the biggest cycle performance in Europe, excluding EPBF Euro Tour. This is also our success.
We would like to thank the masters of DYNAMIC PUB – Arkadiusz Składowski and Krzysztof Lipiński. Special thanks we would like to send to the team of Dynamic Pub and to the referees for forbearance and patience. Sponsors of the tournament were: MAK MarketingDYNAMIC PUB clubDYNAMIC BILLARDIWAN SIMONIS and SALUC.

Final Ranking – Top 8
 

1. Karol Skowerski Contact Kielce Poland
2. Sławomir Nowak WiK Hades Poznań Poland
3. Tomasz Kapłan Ósemka Rzeszów Poland
Jakub Sawicki Ósemka Rzeszów Poland
5. Marek Hajdovsky Blue Point Praga Czech Republic
Hubert Łopotko Trefl Sopot Poland
Wojciech Trajdos Trefl Sopot Poland
Krzysztof Gastman Wodny Park Warszawa Poland