30 zwycięzca Dynamic Best !

Pierwszy w tym sezonie turniej cyklu Dynamic Billard Best of the East zakończył się sensacyjnym wynikiem. Zwycięzcą został Paweł Boguszewski z Gdańska. Paweł nigdy nie sięgnął po podium mistrzostw Polski mężczyzn czy Best of the East.  W Bratysławie w finale spotkał się z klubowym kolegą Michałem Muklewiczem. To także zaskakujące rozstrzygnięcie. Jeżeli patrzeć na zestaw polskich zawodników, to z pewnością większe szanse dawano medalistom mistrzostw Europy Danielowi Macioł, Sebastianowi Batkowskiemu, Tomaszowi Kapłanowi czy Mariuszowi Skonecznemu.

Stawkę medalistów uzupełnili słowacki medalista ME Jakub Koniar i doświadczony Dominik Zając.

Turniej związany z obchodami 30-lecia Słowackiego Związku Bilardowego odbył się w dwóch klubach bilardowych w Bratysławie: Lavos i Galaxia. Łącznie zagrało w nim 80 bilardzistów z 10 państw.

W sobotę rywalizacja prowadzona w 20 grupach wyłoniła 40 najlepszych sportowców. W tej grupie nie było już zawodników z Ukrainy, Austrii, Chorwacji, Serbii i Anglii, ale także czeskiego lidera P. Urbana.  W niedzielę przystąpiono do walki o główne trofea. 

Jednymi z pierwszych faworytów, którzy odpadli byli Słowak Jaroslav Polach i Polak Sebastian Batkowski. Dobrze spisywali się liderzy rankingu Dynamic Best z 2022 roku Szymon Kural ( nr.1) i Dominki Jastrząb (nr.2).  W drugiej rundzie strefy pucharowej sportowy żywot zakończyli wszyscy Rumunii ( T. Marinca, T. Iorgulescu, G. Olah) oraz Macedończyk M. Jovchevski. Do najlepszej szesnastki awansowało: 10 Polaków, 5 Słowaków i 1 Czech.  

W ciekawszych pojedynkach tej fazy T. Krovina (SK) wygrał 7:6 z D. Zalmanem (CZ), J. Koniar (SK) 7:3 z S. Kuralem (PL), P. Boguszewski 7:5 z M. Skonecznym, D. Hryb 7:4 z D. Jastrzębiem, D. Zając 7:4 z T. Kapłanem, a B. Koles 7:6 z L. Kovac.

W ¼ finału

D. Zając (PL) – D. Hryb (PL) 7:6

M. Muklewicz (PL) – B. Koles 7:1

P. Boguszewski (PL) – T. Krovina (SK) 7:4

J. Koniar (SK) – D. Macioł (PL) 7:5

W ½ finału

M. Muklewicz – D. Zając 7:6

J. Koniar – P. Boguszewski  7:4

W finale P. Boguszewski miał więcej siły niż M. Muklewicz wygrywając 7:2. Osiemnastolatek z Green Clubu Gdańsk stanął więc na czele międzynarodowego rankingu Dynamic Best i z pewnością bardzo uważnie będzie obserwowany w następnych turniejach. Jest 30 sportowcem, który wygrał turniej Best of the East. Od 2002 roku odbyły się 102 imprezy.

Turniej w Bratysławie poprowadził polski duet sędziowski: Andrzej Skupień i Piotr Kędzior. Logistycznego wsparcia udzielił mu team słowackiego Związku kierowany przez prezesa Samuela Koniara. W Bratysławie obecni byli także wiceprezes EEBC Jaroslav Horenovsky i prezes PZBil Dariusz Kobacki.

Podziękowania składamy dla sponsorów, kierownictwa i personelu klubów Lavos i Galaxia oraz TVSports.pl.